Fizjoterapia
Kierunek fizjoterapia ma charakter medyczny i związany jest z ochroną zdrowia oraz przywracaniem utraconej sprawności fizycznej chorego. Celem fizjoterapii jest usunięcie dolegliwości towarzyszących procesom chorobowym oraz zapobieganie nawrotom i postępowi choroby.
Poprzez zabiegi uzyskuje się zwalczanie bólu i stanów zapalnych, usprawnianie czynności poszczególnych narządów, szczególnie narządu ruchu oraz poprawę ogólnej wydolności i sprawności organizmu. Fizjoterapia łączy leczenie ruchem z wykorzystaniem zjawisk fizycznych (np. laser, pole magnetyczne, pole elektryczne).
Kierunek realizowany jest w formie jednolitych studiów magisterskich, trwających 5 lat. Absolwenci mogą przystąpić do Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego. Jego pomyślny wynik jest równoznaczny z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu.
Studia na fizjoterapii oferują uczelnie medyczne, akademie wychowania fizycznego, wybrane uniwersytety oraz niepubliczne szkoły wyższe.
Wybrane specjalności oferowane na fizjoterapii:
- fizjoterapia i masaż w sporcie
- terapia manualna z diagnostyką i korekcją wad postawy
- odnowa biologiczna w sporcie
- fizjoterapia wieku senioralnego.
Dla kogo studia na kierunku fizjoterapia
Idealny kandydat to osoba, dla której nieobojętne jest cierpienie i słabość innych. Będzie obcować z osobami niepełnosprawnymi, chorymi, które utraciły sprawność w wyniku kontuzji – dużo empatii i cierpliwości, to cechy bardzo pożądane.
Cenna jest także umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z pacjentem. Fizjoterapeuta powinien życzliwy, opanowany, ale jednocześnie stanowczy i zdecydowany, potrafić motywować chorego do pracy, aby wybrany plan leczenia czy rehabilitacji przyniósł oczekiwany rezultat.
Sam fizjoterapeuta musi się cieszyć dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną – praca będzie wymagała wysiłku, nierzadko podtrzymania, przełożenia, wsparcia pacjenta.
Program kształcenia na kierunku fizjoterapia
W programie kształcenia na fizjoterapii przewidziane są m.in takie przedmioty: kinezyterapia, fizykoterapia, terapia manualna, masaż, fizjoterapia ogólna, metody specjalne w fizjoterapii, adaptowana aktywność ruchowa, sport osób niepełnosprawnych, socjologia, patologia ogólna, farmakologia w fizjoterapii, bioetyka, zdrowie publiczne.
Studenci odbywają praktyki kliniczne, przykładowo w pracowniach fizykoterapii oraz kinezyterapii, w szpitalach, klinikach, prywatnych ośrodkach leczniczych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku fizjoterapia
Kandydaci na fizjoterapię najczęściej rekrutowani są na podstawie wyników maturalnych z biologii, chemii, fizyki, fizyki z astronomią lub matematyki, zdawanych na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Uczelnie wskazują grupę przedmiotów, z których kandydat wybiera jeden lub dwa.
W przypadku szkół niepublicznych rekrutacja przeważnie odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Zawsze wcześniej należy sprawdzać szczegółowe wymogi kwalifikacyjne w serwisach rekrutacyjnych konkretnych uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku fizjoterapia
Absolwenci kierunku są zatrudniani w:
- specjalistycznych przychodniach,
- gabinetach rehabilitacji, masażu, terapii manualnej
- szpitalach,
- zakładach przyrodoleczniczych,
- ośrodkach sportowych,
- ośrodkach spa,
- sanatoriach,
- domach opieki,
- specjalistycznych placówkach, zajmujących się opieką nad osobami niepełnosprawnymi.
Opinie o kierunku fizjoterapia
O tym, że studiowanie fizjoterapii było dobrą decyzją i ile satysfakcji daje praca fizjoterapeuty opowiada Patryk i jego goście:
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, kim jest fizjoterapeuta? Zachęcamy do lektury artykułu Kamila na blogu fizjoweb:
Kierunki pokrewne do kierunku fizjoterapia
Jakie uczelnie oferują kierunek fizjoterapia
(+48) 665 866 669, 781 610 045, EN +48 71 784 17 53, +48 71 784 19 97
rekrutacjaumw@umw.edu.pl, admission@umw.edu.pl
(+32) 35 70 500, 32 35 70 532
rekrutacja@akademiagornoslaska.pl