Informatyka
Rozwiązania informatyczne wykorzystywane są niemal wszędzie. Otoczeni jesteśmy urządzeniami, systemami, aplikacjami, które działają dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii informatycznych. W codzienności wspierają nas rozwiązania, które mają ułatwić dokonanie przelewu, dotarcie do celu, zakupy, komunikację. Otrzymujemy e-recepty, w szkole korzystamy z e-dziennika, studiujemy w systemie e-learning. Domy, samochody, infrastruktura która nas otacza naszpikowane są urządzeniami coraz skuteczniej wyręczającymi nas w codziennych obowiązkach. Studia informatyczne przygotowują specjalistów zajmujących się budową, wdrażaniem lub konserwacją narzędzi i systemów informatycznych.
Studia na informatyce to zatem doskonała inwestycja w perspektywiczny, dobrze płatny zawód.
Kierunek ten jest domeną uczelni technicznych: politechnik, uniwersytetów technologicznych. Ich absolwenci to inżynierowie przygotowani do kontynuowania kształcenia na magisterskich studiach II stopnia. Informatyka znajduje się także w ofercie uniwersytetów oraz uczelni niepublicznych. Uczelni oferujących ten kierunek jest naprawdę wiele. Warto więc przeanalizować oferowane specjalności, a także programy studiów, że świadomie wybrać zawężoną dziedzinę tej rozległej nauki i specjalizować się w określonym obszarze.
Przykładowe specjalności na kierunku informatyka:
- inżynieria systemów informatycznych
- systemy informacyjno-decyzyjne
- inżynieria danych i multimedia
- inżynieria komputerowa
- inżynieria oprogramowania
- zarządzanie projektami IT
- sieciowe systemy operacyjne i systemy baz danych w środowisku chmury
- programowanie gier i multimedia
- symulacje i modelowanie komputerowe w biomedycynie
- aplikacje mobilne i platformy internetowe
- tester oprogramowania
- business inteligence
- cyberbezpieczeństwo.
- bazy danych i inżynieria danych
- programowanie gier i aplikacji mobilnych
- zintegrowane systemy informatyczne zarządzania
- algorytmika i programowanie
- multimedia
- programowanie internetu
- przetwarzanie i ochrona informacji
- sieci komputerowe.
Dla kogo studia na kierunku informatyka
Kandydaci na informatykę to osoby kreatywne, zaradne, umiejące niestandardowo podejść do pojawiających się problemów. Powinni się cechować wyobraźnią techniczną, posiadać ścisły umysł. Dobra ocena z matematyki czy informatyki w szkole średniej może nie wystarczyć. Studia do łatwych nie należą. Wymagają wiele cierpliwości, pracowitości.
Zastanawiasz się, czy to studia dla Ciebie? Może w tych rozterkach pomogą rozważania programistki: https://www.nettecode.com/studia-informatyczne-tak-czy-nie/.
Program kształcenia na kierunku informatyka
Wybrane przedmioty w toku studiów: analiza matematyczna i algebra liniowa, języki i paradygmaty programowania, algorytmy i złożoność obliczeniowa, inteligencja obliczeniowa, programowanie komputerów, zastosowanie programowania komponentowego, programowanie urządzeń mobilnych, administrowanie systemami operacyjnymi, cyfrowe systemy pomiarowe, sterowanie komputerowe i sieci przemysłowe, języki programowania sterowników.
Program studiów przewiduje wiele zajęć praktycznych - laboratoriów, a także własnych projektów.
Jak wyglądają studia na informatyce?
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku informatyka
Kandydaci na informatykę powinni solidnie zdać maturę z przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki, informatyki. One najczęściej pojawiają się w wymogach rekrutacyjnych. Uwzględniane są także języki obce, niekiedy uczelnie wskazują grupę przedmiotów, spośród których należy wybrać jeden lub dwa. Szczegółowe zasady rekrutacji zawsze należy wcześniej sprawdzać w serwisach rekrutacyjnych uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku informatyka
Informatyka to jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków studiów. Trwający od wielu lat rozwój branży IT nie zwalnia. Różnorodność specjalności sprawia, że absolwenci są ekspertami z wielu dziedzin.
Absolwenci mogą podjąć zatrudnienie w branży informatycznej między innymi przy projektowaniu, budowie i eksploatacji systemów informatycznych, tworzeniu i obsłudze stron www, administrowaniu bazami danych, zarządzaniu projektami IT obsłudze informatycznej przedsiębiorstw.
Przykładowe stanowiska, przewidziane dla absolwentów informatyki: manager IT, projektant systemów informatycznych, baz danych, administrator systemu, programista, grafik komputerowy, pozycjoner stron internetowych, inżynier systemów informatycznych, analityk, konsultant IT, tester oprogramowania, webmaster, integrator technologii informatycznych, serwisant sprzętu i oprogramowania i oczywiście wiele innych.
Opinie o kierunku informatyka
Informatycy to zdecydowane numery 1 na liście atrakcyjności zawodów i oczekiwań rynku pracy. Zarobki specjalistów w pewnych dziedzinach są od samego początku satysfakcjonujące i rosną wraz z rozwojem kariery. Za specjalistyczną wiedzę po prostu się płaci.
Przekonajcie się, że warto studiować informatykę.
Kierunki pokrewne do kierunku informatyka
Jakie uczelnie oferują kierunek informatyka
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl
(+32) 35 70 500, 32 35 70 532
rekrutacja@akademiagornoslaska.pl