Logistyka
Intensywny rozwój sektora TSL (transport-spedycja-logistyka) ma nierozerwalny związek ze wzrostem mobilności ludzi, globalizacją działalności gospodarczej i handlu, rozbudową infrastruktury. Nie maleje zatem zapotrzebowanie na specjalistów przygotowanych do realizowania procesów planowania, zakupów, produkcji, dystrybucji, magazynowania czy transportu. To obszary, którymi zajmuje się logistyka, gwarantując sprawny przepływ informacji, towarów, materiałów i pieniędzy, pozwalający na uzyskiwanie przewagi konkurencyjnej.
Studia na kierunku wyposażają absolwentów w narzędzia analityczne oraz praktyczną wiedzę niezbędną do podejmowania działań operacyjnych we wspomnianych obszarach. Kierunek logistyka jest dziedziną interdyscyplinarną, ściśle związaną z marketingiem i zarządzaniem strategicznym. Studia na tym kierunku umożliwiają studentom poznanie odpowiednich metod zarządzania.
Absolwenci studiów I stopnia to - w zależności od profilu ukończonej uczelni - inżynierowie lub osoby z dyplomem licencjata, które mogą kontynuować kształcenie na tym samym lub pokrewnym kierunku studiów II stopnia.
Przykładowe specjalności na kierunku logistyka:
- telematyka transportu i logistyki
- transport w systemach logistycznych
- logistyka miast i regionów
- logistyka przedsiębiorstw przemysłowych
- zarządzanie łańcuchem dostaw
- logistyka procesów magazynowania
- logistyka przedsiębiorstw
- logistyka i zarządzanie w Europejskim Systemie Transportowym
- logistyka w turystyce wodnej
- eksploatacja terminali kontenerowych
- logistyka portów jachtowych
- logistyka w biznesie
- projektowanie i eksploatacja systemów magazynowych
- marketing usług logistycznych
- transport międzynarodowy
- specjalista ds. globalnych systemów dystrybucji
- specjalista ds. zintegrowanych systemów transportowych
- specjalista ds. wdrożeń systemów zarządzania jakością
- specjalista ds. wsparcia teleinformatycznego w logistyce
- koordynator pojazdów autonomicznych.
Dla kogo studia na kierunku logistyka
Zadaniem logistyka będzie koordynowanie procesów realizowanych w przedsiębiorstwie. Musi więc to być osoba zaradna, kreatywna, dynamiczna, przedsiębiorcza, zdecydowana, umiejąca pracować pod presją czasu, o elastycznym podejściu do problemu. Nie bez znaczenia u kandydata na logistyka są kompetencje komunikacyjne - łatwość i precyzja w komunikowaniu się to bardzo przydatne umiejętności gdy w proces realizacji zadania zaangażowanych jest wiele osób, komórek, działów czy przedsiębiorstw.
Program kształcenia na kierunku logistyka
Wybrane przedmioty w programie nauczania na kierunku logistyka: globalizacja procesów logistycznych, międzynarodowe zarządzanie zasobami ludzkimi, logistyka marketingu w przedsiębiorstwach międzynarodowych, procesy negocjacyjne w logistyce, metody analiz logistycznych, strategie przedsiębiorstw logistycznych w warunkach kryzysu, ekonomika transportu, logistyka w dystrybucji.
Dla konkretnych specjalności przewidziane są grupy przedmiotów specjalizacyjnych.
Studentów obowiązują praktyki zawodowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku logistyka
Rekrutacja na logistykę najczęściej odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z matematyki, języka obcego, języka polskiego, geografii, historii, wos, informatyki lub fizyki. Niekiedy uczelni wskazują grupę przedmiotów z których jeden lub dwa będą uwzględniane w procesie rekrutacji.
Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęć na studia należy sprawdzać w serwisach rekrutacyjnych poszczególnych uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku logistyka
Logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych, centrach logistycznych, firmach spedycyjno-transportowych, jednostkach służby zdrowia, wojsku. Pracują w działach planowania, zakupów, magazynowania, produkcji, dystrybucji, sprzedaży.
Przykładowe stanowiska, które mogą zajmować absolwenci logistyki:
- kierownik magazynu
- specjalista ds. zakupów
- inżynier procesu, spedytor
- specjalista ds. zarządzania flotą
- kierownik działu logistyki.
Opinie o kierunku logistyka
Prognozy rynku pracy i analizy potwierdzają, że logistycy są i będą nadal poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy. Logistyka to dziedzina rozwojowa, studia na tym kierunku otwierają wiele perspektyw i możliwości. Solidne wykształcenie w połączeniu z determinacją to obiecujący początek logistycznej kariery. Zarobki w branży są satysfakcjonujące, studia na logistce to zatem dobra inwestycja w przyszłość.
Kierunki pokrewne do kierunku logistyka
Jakie uczelnie oferują kierunek logistyka
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl
(+) 261 813 137, 513 382 871, 261 814 438
rekrutacja@aszwoj.onmicrosoft.com
(+32) 35 70 500, 32 35 70 532
rekrutacja@akademiagornoslaska.pl
(+86) 216 94 97
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl