Prawo
Prawo to od lat kierunek w czołówce najpopularniejszych, najchętniej wybieranych i wymarzonych przez rzesze kandydatów. Studia prawnicze przez dekady uchodziły za elitarne. Obecnie sytuacja nieco się zmieniła, ale nadal trudno się na prawo dostać i trzeba włożyć mnóstwo pracy, aby się na tych studiach utrzymać.
Wydziały mające w swojej ofercie prawo, podczas każdej rekrutacji nie muszą martwić się o chętnych kandydatów, którzy marzą o karierze błyskotliwego adwokata, bezkompromisowego prokuratora lub sprawiedliwego sędziego.
Czy jednak studia na prawie spełniają nadzieję o karierze prestiżu i pieniądzach, jakie pokładają w nich kandydaci? Odpowiedź jak zwykle nie jest prosta.
Uczelnie przyjmują i wypuszczają bardzo wielu studentów prawa. Uczelni, na których prawo jest dostępne w ofercie także ciągle przybywa. Aby wybić się z tej masy należy poświęcić dużo czasu na naukę oraz na zdobywanie dodatkowych kompetencji. Studia prawnicze trwają pięć lat. Są to jednolite studia magisterskie, dlatego też należy się dobrze zastanowić przed aplikacją na ten kierunek, bo zmieniając zdanie (rezygnując) np. po 3 latach nie uzyskamy żadnego tytułu, w przeciwieństwie do studiów licencjackich.
Prawo powinno być także pasją, a nie tylko chłodną kalkulacją, ponieważ zawody prawnicze wymagają ciągłej nauki i aktualizacji zdobytej wiedzy. Szczególnie, że „produkcja” prawa w Polsce z roku na rok bije kolejne rekordy. Proces legislacyjny skraca się, w efekcie czego w życie wchodzi coraz więcej nowych aktów prawnych. W minionym roku powstało ponad 27 000 stron maszynopisu nowych ustaw i rozporządzeń, a są to tylko akty prawne najwyższej rangi. Ciężko zajmować się przez całe życie zawodowe czymś, czego się nie lubi.
Polecamy blog Kingi - studentki prawa: http://inspiracjadlaprawnika.blogspot.com/
Dla kogo studia na kierunku prawo
Kandydat na kierunek prawo powinien być pracowity, wytrwały, ambitny, dobrze, żeby był pasjonatem. Przyda się też mocna konstrukcja psychiczna, która pomoże na studiach i późniejszej w karierze. Niewątpliwą pomocą będzie także zabezpieczenie finansowe, które pomoże przetrwać lata studiów.
Praca zawodowa podczas studiów prawniczych jest bardzo trudna ze względu na czas, jaki należy poświęcić na naukę. Należy także pamiętać, że po studiach prawnicy robią jeszcze aplikację, a ich wynagrodzenie w tym okresie jest często symboliczne.
Program kształcenia na kierunku prawo
Uniwersytety w Polsce oferują różne programy kształcenia na studiach prawniczych. W zależności od uczelni, nacisk na niektóre aspekty prawa może być różny. Główne przedmioty są jednak zasadniczo takie same. Chodzi tu m.in. oprawo cywilne, prawo karne, prawo administracyjne. Zajęcia na studiach to głównie wykłady i ćwiczenia. W programie znajdziemy takie zagadnienia jak: historia państwa i prawa polskiego, powszechna historia państwa i prawa, prawo rzymskie, wstęp do prawoznawstwa, język łaciński, doktryny polityczno-prawne, postępowanie administracyjne.
Już podczas studiów studenci mogą korzystać ze swojej wiedzy udzielając porad pro bono, uczestnicząc w specjalnych inicjatywach na rzecz osób ubogich lub zagrożonych wykluczeniem.
Egzaminy na prawie uchodzą za trudne ze względu na objętość materiału jaką trzeba przyswoić. Bez systematycznej pracy przez cały semestr raczej nie uda się zaliczyć sesji.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku prawo
Kandydaci na kierunki prawnicze powinni na maturze zdawać przedmioty rozszerzone z grupy: historia, WOS, język nowożytny (angielski, niemiecki), język polski. Szczegółowe zasady rekrutacji należy sprawdzać na wybranej Uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku prawo
Po skończeniu prawa można studiować dalej i zdobyć tytuł LLM - Master of Laws. Tytuł ten przyznawany jest po ukończeniu uzupełniających studiów prawniczych, najczęściej dwuletnich. Program daje podstawową wiedzę o prawodawstwie danego kraju lub przybiera formę studiów specjalizacyjnych (np. z zakresu prawa europejskiego czy międzynarodowego). W Polsce programy LLM prowadzą np. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Akademia Leona Koźmińskiego, Uczelnia Łazarskiego.
Większość absolwentów wybiera jednak aplikację, czyli praktykę absolwenta studiów prawniczych, przygotowującą do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych. W zależności od wybranej ścieżki kariery i zawodu prawniczego, do wyboru jest:
- aplikacja adwokacka (adwokat),
- aplikacja radcowska (radca prawny),
- aplikacja notarialna (notariusz),
- aplikacja sędziowska (sędzia),
- aplikacja prokuratorska (prokurator),
- aplikacja komornicza (komornik sądowy),
- aplikacja rzecznikowska (rzecznik patentowy),
- aplikacja kuratorska (kurator sądowy),
- aplikacja kontrolerska NIK (inspektor kontroli państwowej Najwyższej Izby Kontroli),
- aplikacja dyplomatyczno-konsularna.
Inne zawody, które można wykonywać po skończeniu prawa to: doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny, urzędnik w administracji publicznej. Można także podjąć pracę w służbach m.in. w: Policji, Straży Granicznej, Wojsku, Służbie Celnej.
Jak widać prawo daje cały wachlarz możliwości jeżeli chodzi o przyszłe zatrudnienie, jednak zarobki będą zależały od tego, gdzie zdecydujemy się pracować.
Opinie o kierunku prawo
Studia prawnicze to prestiż, wyróżnienie, wysoka pozycja społeczna, uznanie.
Wybierają je najlepsi i tacy też zdobywają indeks. Wiele lat trudnej nauki, następnie aplikacja – to wszystko powoduje, że studia kończą wybrani, dołączając do elitarnej grupy reprezentującej zawody prawnicze.
Co o studiach prawniczych myślą absolwenci? Zobaczcie:
Kierunki pokrewne do kierunku prawo
Jakie uczelnie oferują kierunek prawo
(+) 261 813 137, 513 382 871, 261 814 438
rekrutacja@aszwoj.onmicrosoft.com
(+32) 35 70 500, 32 35 70 532
rekrutacja@akademiagornoslaska.pl
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl