Zootechnika w Poznaniu
Zootechnika - studia
Studenci Zootechniki uzyskują wiedzę z zakresu hodowli i produkcji zwierzęcej. Poznają zasady produkcji roślinnej oraz zagadnienia związane z ochroną przyrody i środowiska naturalnego.
Studia przybliżają najnowsze osiągnięcia z dziedziny hodowli zwierząt, wpływu diety na ich rozwój, dobrostan. Pozwalają zapoznać się z metodami projektowania produkcji, organizacji pracy w przedsiębiorstwie rolniczym, kierowania zespołami ludzkimi, prowadzenia gospodarstwa oraz podstawami prawa w zakresie działalności gospodarczej.
Studia są dwustopniowe. Absolwenci uzyskują najpierw tytuł inżyniera, a następnie magistra inżyniera.
Czym zajmuje się zootechnik?
Zadaniem osoby pracującej na tym stanowisku jest dbałość o dobrostan zwierząt, ich prawidłowe żywienie, zapewniające właściwy rozwój oraz ochronę przed chorobami.
Zootechnik zajmuje się chowem i hodowlą zwierząt w celu uzyskania wysokiej jakości produktów pochodzenia zwierzęcego.
Zootechnika – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje kursy: zoologia z ekologią, anatomia zwierząt, botanika z elementami fizjologii roślin, mikrobiologia, doświadczalnictwo zootechniczne, gleboznawstwo z elementami nawożenia, uprawa roli i roślin, genetyka zwierząt, fizjologia zwierząt, mechanizacja produkcji zwierzęcej i roślinnej, żywienie zwierząt i paszoznawstwo, użytki zielone, metody hodowlane, zoogeografia, hodowla i użytkowanie koni/bydła/trzody chlewnej/zwierząt futerkowych, biologia zwierząt łownych, fauna obszarów natura 2000, kynologia, ornitologia, herpetologia, hodowla pszczół.
Zootechnika – specjalizacje
Na studiach wybrać można:
- hodowla zwierząt
- ekologiczny chów zwierząt
- hodowla zwierząt wolno żyjących i amatorskich
Zootechnika – rekrutacja
Nabór odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z przedmiotów: język polski, język obcy oraz do wyboru matematyka, biologia, chemia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zootechnikę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia rolnicze i przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Zootechnice
Absolwenci zatrudniani są przykładowo w:
- placówkach zajmujących się chowem i hodowlą zwierząt
- doradztwie rolniczym
- wytwórniach pasz
- służbach inseminacyjnych
- jednostkach nadzoru hodowlanego
- jednostkach administracji, związanych z rolnictwem
- przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt
Czy warto studiować Zootechnikę?
Współczesność stawia nowe wyzwania przed osobami zawodowo zajmującymi się zootechniką. Specjaliści z tej dziedziny będą stawiać czoła zmianom środowiskowym i cywilizacyjnym, nowym trendom żywieniowym, chorobom cywilizacyjnym, innowacyjności produkcji i technologii.
Zootechnika - opinie
Studia na poznańskiej Zootechnice realizowane są w nowoczesnych laboratoriach oraz unikalnej bazie blisko położonych rolniczych zakładów doświadczalnych. W roku 2015 uruchomiono nowocześnie wyposażone Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, łączące funkcje zakładu leczniczego i obiektu naukowo-dydaktycznego.
***
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich
Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Jakie uczelnie w Poznaniu oferują kierunek zootechnika
(+61) 848 72 12, 848 70 10, 848 70 09, 846 67 16
dsiss@up.poznan.pl