Technologia żywności i żywienie człowieka w Poznaniu
Technologia żywności – studia
Studia na Technologii żywności pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu chemii żywności oraz nauk technicznych, technologicznych, żywieniowych i ekonomicznych. Studenci uczą się organizować produkcję włącznie z doborem maszyn i urządzeń, przeprowadzać kalkulację ekonomiczną. Poznają zasady funkcjonowania rynku i zasady marketingu produktów i usług związanych z żywnością i żywieniem człowieka.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się technolog żywności?
Absolwenci zostają specjalistami w zakresie przetwarzania, utrwalania, przechowywania i kontroli jakości żywności. Wprowadzają innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji żywności. Technolodzy żywności przeprowadzają testy, analizy i kontrole jakościowe. Zajmują się opracowywaniem odpowiednich opakowań, zapewniających świeżość, trwałość i bezpieczeństwo żywności, jak również metod przechowywania produktów, zapobiegających psuciu się czy utracie wartości odżywczej.
Technologia żywności – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na poznańskiej Technologii żywności i żywieniu człowieka znajdą się przykładowo: chemia ogólna, prawo żywnościowe, chemia organiczna, ekologiczne uwarunkowania produkcji żywności, podstawy mikrobiologii, analiza żywności, inżynieryjne podstawy procesów produkcyjnych, chemia żywności, surowce żywnościowe, biochemia składników żywności, ogólna technologia żywności, podstawy żywienia człowieka, analiza sensoryczna żywności, inżynieria przemysłu gastronomicznego, podstawy dietetyki, przetwórstwo surowców roślinnych/zwierzęcych, toksykologia żywności.
Technologia żywności w Poznaniu – rekrutacja
Kandydaci na Technologię żywności i żywienie człowieka przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię żywności i żywienie człowieka możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po technologii żywności
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy przykładowo w:
- zakładach zajmujących się przetwórstwem, kontrolą i obrotem żywności
- jednostkach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy o żywności i żywieniu
- laboratoriach analitycznych i kontroli jakości produktów spożywczych
- zakładach żywienia zbiorowego
- ośrodkach badawczo-rozwojowych
- instytucjach naukowo-badawczych
Czy warto studiować technologię żywności?
Studia na technologii żywności będą wartościowe dla osób zainteresowanych przemysłem spożywczym, zdrowym stylem życia, innowacjami żywnościowymi oraz szeroko pojętą nauką o żywności. Perspektywy zawodowe w branży żywnościowej są obiecujące. Rośnie zainteresowanie zdrowym odżywianiem, bezpieczeństwem żywności oraz innowacjami w sektorze spożywczym
Technologia żywności – opinie
Konsumenci stają się coraz bardziej wymagający, sięgają po produkty zdrowe, wytworzone w sposób ekologiczny, analizują skład kupowanej żywności, doceniają produkty lokalne. W świetle wzrostu liczby populacji i starzenia się społeczeństw istotne jest wytwarzanie żywności zbilansowanej, pełnowartościowej, dostarczającej niezbędne składniki odżywcze, powstającej jednocześnie z zachowaniem zrównoważonego rozwoju.
Ile zarabia technolog żywności?
Dowiedz się więcej na ten temat w krótkim filmie:
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z żywieniem człowieka:
Żywienie człowieka i dietoterapia
Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności
Analityka produktów spożywczych
Żywienie człowieka i ocena żywności
Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności
Bioinżynieria produkcji żywności
Analiza żywności i żywienie człowieka
Projektowanie żywności niskoprzetworzonej
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.
Jakie uczelnie w Poznaniu oferują kierunek technologia żywności i żywienie człowieka
(+61) 848 72 12, 848 70 10, 848 70 09, 846 67 16
dsiss@up.poznan.pl