Studia w Gdańsku

Gdańsk to miasto położone nad morzem, dla wielu wymarzone miejsce na studia. Wielowiekowa tradycja, zabytki na każdym kroku, bliskość plaż, dzięki portom morskiemu i lotniczemu baza wypadowa do innych krajów, otwierają możliwości rozwoju jakich nie da żadne inne miasto w kraju. Dodatkowo w Gdańsku można studiować większość kierunków jakie oferowane są przez uczelnie w Polsce.

Kierunki do wyboru to:

administracja, agrochemi, analityka medyczna,archeologia, architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu, architektura wnętrz, automatyka i robotyka, bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna, bezpieczeństwo wewnętrzne, bioinformatyka, biologia, biologia medyczna, biotechnologia, budownictwo, chemia, chemia budowlana, dietetyka, dyrygentura, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, ekonomia, elektronika i telekomunikacja, elektroradiologia, elektrotechnika, energetyka, etnolingwistyka kaszubska, etnologia, european and International Business Law and EU Administration, europeistyka, farmacja, filologia angielska, filologia germańska, filologia hiszpańska (iberystyka), filologia polska, filologia polska z językiem angielskim, filologia romańska, filologia rosyjska, filologia skandynawska (skandynawistyka), filozofia, finanse i rachunkowość, fizjoterapia, fizyka, fizyka techniczna, geodezja i kartografia, geografia, geologia, gospodarka przestrzenna, gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, grafika, historia, historia sztuki, ichtiologia morska, informatyka, informatyka i ekonometria, instrumentalistyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, inżynieria mechaniczno – medyczna, inżynieria środowiska, jazz i muzyka estradowa, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, kompozycja i teoria muzyki, kosmetologia, krajoznawstwo i turystyka historyczna, kryminologia, kulturoznawstwo, lingwistyka stosowana, logistyka, logopedia, malarstwo, matematyka, mechatronika, medical physics, nanotechnologia, nauki o rodzinie, oceanografia, oceanotechnika, ochrona środowiska, pedagogika, pedagogika specjalna, pielęgniarstwo, politologia, położnictwo, praca socjalna, prawo, prawo w biznesie, przyroda, psychologia, ratownictwo medyczne, rosjoznawstwo (makrokierunek), rzeźba, sinologia, slawistyka, socjologia, sport, stosunki międzynarodowe, techniki dentystyczne, technologia chemiczna, technologie ochrony środowiska, telekomunikacja, transport, turystyka i rekreacja, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej, wiedza o teatrze, wokalistyka, wychowanie fizyczne, wzornictwo, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zdrowie publiczne, zdrowie środowiskowe, zielone technologie i monitoring

W mieście studiować można na aż sześciu uczelniach publicznych, są to:

Gdańsk oferuje także studia na uczelniach niepublicznych, którymi są:

Poza uczelniami w mieście siedzibę ma kilkanaście instytutów naukowych m.in.: Instytut Bałtycki, Instytut Kaszubski, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, czy Instytut Morski w Gdańsku. Działa tu także Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

W mieście nie można narzekać na nudę, czasami problemem może okazać się wybór spośród wielu ciekawych propozycji. Dodatkowo bliskość Gdyni i Spotu nie ułatwia zadania. Gdańsk jest jednym z największych ośrodków kulturalnych w Polsce. Wolny czas można spędzić na koncercie w Filharmonii Bałtyckiej lub na przedstawieniu w Operze Bałtyckiej. W mieście działa kilka teatrów m.in.: Teatr Wybrzeże, Malarnia, Gdański Teatr Szekspirowski, Miejski Teatr Miniatura. Jeżeli chodzi o kina to są tu zarówno kina studyjne, jak i multipleksy. Gdańsk to też miejsce niezliczonych festiwali teatralnych, festiwali muzyki poważnej, dawnej, jazzowej, współczesnej, alternatywnej. W mieście miejsce znalazły sztuki wizualne, literatura oraz inne działania kulturalne i twórcze.

Przydatne może być zapisanie się do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Instytucja ta posiada prawie milion woluminów i innych jednostek bibliotecznych. Czytelnicy biblioteki otrzymują Kartę do Kultury, a wraz z nią zniżki na koncerty, przedstawienia, wystawy, do kawiarni, do kina, oraz na różnego rodzaju kursy. W Gdańsku są jeszcze: Biblioteka Gdańska PAN, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku oraz biblioteki poszczególnych uczelni: Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, Biblioteka Główna Politechniki Gdańskiej, Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Największą zaleta Gdańska, jest dla wielu studentów, jego położenie nad morzem. W samym mieście jest 6 kąpielisk uruchamianych w sezonie letnim. Sporty wodne jakie można uprawiać w mieście to m.in.: surfing, kitesurfing, narty wodne, wakeboarding.

Osoby lubiące spacerować mają do dyspozycji wiele parków, a także największe ZOO w Polsce. Chodząc po mieście, oprócz zobaczenia najpopularniejszych zabytków, warto odszukać "krzywą wieżę" oraz uwięzioną rzeźba psa.

Gdańsk od średniowiecza był centrum produkcji piwa. Na początku XVI wieku w mieście było ponad 400 browarów. Hit stanowiło Piwo Jopejskie pijane przez królów, do którego produkcji po raz pierwszy używano pleśni. Ten gatunek piwa obecnie próbują wskrzeszać niektórzy niezależni browarnicy. Do tej pory w wielu pubach można napić się dobrego piwa, ale też poszaleć w klubach.

Gdańsk kontynuuje swoje tradycje miasta bogatego i sprzyjającego przedsiębiorcom. Swoją siedzibę mają tu najbogatsze firmy w kraju. Warto o tym pamiętać szukając pracy w czasie i po studiach. Główne gałęzie gospodarki tworzą przedsiębiorstwa z branży stoczniowej, energetycznej i petrochemicznej a także handlu detalicznego.

Studia w Gdańsku to znakomity wybór dla osób, które nie lubią ograniczeń. Miasto nie pozwoli się nudzić. Być może okaże się wyborem nie tylko na studia lecz na całe życie.

Zapraszamy na gdański serwis: https://studia-gdansk.opinieouczelniach.pl/