Trójmiasto - uczelnie, kierunki, studia
Uczelnie w Trójmieście
Trójmiejski ośrodek akademicki tworzą uczelnie Gdańska, Gdyni i Sopotu. Znajdują się tu publiczne szkoły wyższe oferujące wszystkie typy studiów: humanistyczne, pedagogiczne, techniczne, ekonomiczne, prawnicze, sportowe, artystyczne, medyczne, jak i wiele niepublicznych szkół wyższych o różnorodnych profilach kształcenia.
Na szczególną uwagę zasługują uczelnie charakterystyczne dla regionu nadmorskiego. Jest to Akademia Marynarki Wojennej oraz Uniwersytet Morski, oferujące przede wszystkim studia techniczne.
Zastanawiacie się, jakie konkretnie wybrać kierunki w Trójmieście? W zamieszczonym poniżej pełnym wykazie uczelni oraz studiów w Trójmieście znajdziecie informacje rekrutacyjne, szczegóły związane z naborem, a także opinie i komentarze studentów i przedstawicieli poszczególnych uczelni w Trójmieście.
Lokalizacja
Kierunki w Trójmieście
Lista dostępnych kierunków w Trójmieście jest bardzo długa. Niezwykle liczną ich grupę stanowią studia techniczne, inżynierskie. Usatysfakcjonowane będą osoby szukające kierunków filologicznych, medycznych, artystycznych, związanych z pedagogiką.
Pewne kierunki są typowe dla uczelni nadmorskich i wojskowych – nie znajdziecie ich w ofercie szkół wyższych z innych regionów kraju. Mowa tu m.in. o Akwakulturze, Oceanotechnice, Oceanografii, Bezpieczeństwie morskim, Hydrografii morskiej, Inżynierii morskiej i brzegowej, Nawigacji, Hydrografii morskiej, Technologiach kosmicznych i satelitarnych czy Wojsku w systemie służb publicznych, realizowanych na uczelniach w Trójmieście.
Poniżej prezentujemy wykaz wszystkich kierunków studiów w Trójmieście. W ich opisach znajdziecie m.in. informacje na temat rekrutacji, perspektyw zawodowych, dostępnych specjalności czy kierunków pokrewnych.
Kierunki studiów wg typów kształcenia
Studia w Trójmieście
Specjalnie dla kandydatów na studia przygotowaliśmy serię artykułów, zawierających treści pomocne na etapie przystępowania do matury, wyboru ścieżki kształcenia, procedur rekrutacyjnych i samych studiów. Dowiecie się z nich m.in. jakie są dostępne typy studiów i kierunki w Trójmieście, jak walczyć ze stresem egzaminacyjnym, jakie są najpopularniejsze studia, jak wygląda życie studenckie i rynek pracy w Trójmieście, ile naprawę kosztują studia. Poniższe treści będą przydatne, gdy będziecie decydować, które uczelnie w trójmieście wybrać.
Zaciekawiła Was oferta kształcenia w tym regionie? Wybierzcie studia w Trójmieście.
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów

Stypendia dla studentów

Architektura w Gdańsku

Zarządzanie w Gdańsku

Studia historyczne w Gdańsku, Trójmieście i woj. pomorskim

Ekonomia w Gdańsku

Studia artystyczne w Gdańsku i województwie pomorskim

Logopedia w Gdańsku

Najpopularniejsze uczelnie w rekrutacji 2020_2021

Ekonomia w Sopocie

Informatyka w Gdyni

Studia inżynierskie w Gdańsku i woj. pomorskim

Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w Gdańsku

Dietetyka w Gdańsku

Prawo w Gdańsku

Oblana matura, słabo zdana matura - co robić?

Progi punktowe na studia

Studia turystyczne i hotelarskie w Gdańsku i woj. pomorskim

Elektronika w Gdańsku i Trójmieście

Studia informatyczne w Gdańsku i woj. pomorskim

Studia geograficzne w Gdańsku, Trójmieście i woj. pomorskim

Inżynieria biomedyczna w Gdańsku

Sinologia w Gdańsku

Studia społeczne w Gdańsku i woj. pomorskim

Kryminologia w Gdańsku

Gdzie i za ile mieszkać w Gdańsku?

Bezpieczeństwo w Gdańsku i Trójmieście

Lokum dla studenta

Pedagogika w Gdyni

Studia filologiczne w Gdańsku i woj. pomorskim
Fizjoterapia w Gdańsku

Psychologia w Sopocie

Studia sportowe w Gdańsku i woj. pomorskim

Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?

Studia prawnicze w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i woj. pomorskim

Psychologia w biznesie w Gdańsku

Biotechnologia w Gdańsku

Prawo w Gdyni

Studia dzienne czy studia zaoczne?

Informatyka w Gdańsku

Nawigacja w Gdyni

Politechnika Gdańska. My inspirujemy – ty rozwijasz swoje pasje.

Logistyka w Gdyni

Studia chemiczne w Gdańsku, Trójmieście i woj. pomorskim

Energetyka w Gdańsku i Trójmieście

Psychologia w Gdańsku

Chemia w Gdańsku

Oceanotechnika w Gdańsku

Jaki kierunek studiów wybrać? - dylematy maturzysty

Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji

Studia architektoniczne w Gdańsku i woj. pomorskim

Matematyka w Gdańsku

Psychologia w biznesie w Gdyni

Budownictwo w Gdańsku

Politologia w Gdańsku

Studia logistyczne w Gdańsku i na Pomorzu

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Gdańsku

Życie studenckie w Gdańsku

Farmacja w Gdańsku

Lingwistyka stosowana w Gdańsku

Studia medyczne w Gdańsku i woj. pomorskim

Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze

Skandynawistyka w Gdańsku

Filologia angielska w Gdańsku

Studia rolnicze i przyrodnicze w Gdańsku i woj. pomorskim

Filologia germańska w Gdańsku

Logistyka w Gdańsku

Nanotechnologia w Gdańsku

Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?

Rynek pracy w Gdańsku

Studia ekonomiczne w Gdańsku i na Pomorzu

Rynek pracy w Gdyni

Studia psychologiczne w Gdańsku i woj. pomorskim

Jakie studia wybrać?

Fizyka w Gdańsku

Turystyka w Gdańsku

Zarządzanie w Gdyni

Pedagogika w Gdańsku

Studia wojskowe w Gdyni, Gdańsku i województwie pomorskim

Administracja w Gdańsku

Studia dziennikarskie w Gdańsku i woj. pomorskim

Bioinformatyka w Gdańsku

Studia pedagogiczne w Gdańsku i na Pomorzu

Filologia angielska w Gdyni

Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków

Ile naprawdę kosztują studia?

Nowe kierunki i rekrutacja 2019-2020 na Uniwersytet Gdański

Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik

Jak walczyć z maturalnym stresem? Wskazówki dla maturzystów

Trójmiasto - informacje ogólne
Gdańsk, Gdynia, Sopot to najsilniejsza trójca nad Bałtykiem. Od 2007 roku, czyli od momentu wejścia w życie Karty Trójmiejskiej, te trzy niezwykle miasta funkcjonują oficjalnie jako Trójmiasto. I przyciągają każdego roku tysiące maturzystów, gotowych spędzić nad morzem kilka lat swego studenckiego żywota.
Wszystkie razem tworzą silny i prężnie działający ośrodek akademicki. Studia na uczelni publicznej reprezentują: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Akademia Morska, Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. J. Śniadeckiego.Obok uczelni publicznych w Trójmieście funkcjonuje kilkanaście szkół wyższych niepublicznych z różnorodną ofertą kierunków i specjalności.
Gdańsk, Gdynia i Sopot połączone są siecią dróg i kolei miejskiej, co jest ogromnym udogodnieniem dla mieszkańców i podróżujących, posługujących się metropolitarnym elektronicznym biletem. Studenci mogą korzystać z uczelnianego systemu biblioteczno-informacyjnego i rozwijać swoje pasje w licznych przyuczelnianych kołach naukowych. Bazę mieszkaniową tworzy ponad 30 akademików, oferujących zakwaterowanie przyjezdnym żakom.
Gdańsk to największy ośrodek miejski Trójmiasta i choć niejednokrotnie zmieniał on swoją przynależność państwową, to zawsze odgrywał ważną rolę w polskiej historii. To właśnie w tym mieście doszło do obrony Westerplatte w 1939 roku oraz do strajków w 1980 roku, które doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” i stały się tym samym symbolicznym początkiem upadku komunizmu. Gdynia to stosunkowo młode miasto, które zostało zbudowane z marzeń o dostępie do morza oraz godnego, dostatniego życia. Została powołana do życia jako miasto portowe, które miało zapewnić Polsce wolny dostęp do Morza Bałtyckiego. Prawa miejskie zyskała niedawno, gdyż dopiero w 1926 roku. Sopot to najmniejszy ośrodek miejski, słynący z festiwali muzycznych w Operze Leśnej, a także z najdłuższego w Polsce drewnianego molo wchodzącego w morze na odległość 512 metrów.
Choć najwięcej turystów odwiedza Trójmiasto latem, Gdynia, Gdańsk i Sopot przyciągają przyjezdnych przez okrągły rok. To zasługa nie tylko pięknych, piaszczystych plaż, kręconych lodów, smażonej ryby i chłodnego piwa, ale także licznych atrakcyjnych miejsc, do których należą między innymi Fontanna Neptuna, Ratusz w Gdańsku, Dwór Artusa, Złota Kamienica, Aleja Statków Pasażerskich w Gdyni, dawna Szkoła Książęca z 1836 r. w Sopocie, Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, Fontanna Jasia Rybaka w Sopocie, latarnie morskie w Gdańsku i Gdyni, Krzywy Domek w Sopocie, Wielki Młyn w Gdańsku, Sea Towers w Gdyni, Zakład Balneologiczny w Sopocie, Wielka Zbrojownia w Gdańsku.
Trójmiasto znane jest z wielu odbywających się cyklicznie imprez kulturalnych, takich jak: Jarmark św. Dominika w Gdańsku, Dni Morza, Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Heineken Open’er Festival, Blues Festiwal, czy Ladies’Jazz Festiwal.
Liczne atrakcje kulturalne, muzyczne, sportowe, filmowe zadowolą gusta najbardziej wybrednego studenta. Bliskość morza czyni Trójmiasto jeszcze bardziej atrakcyjnym. Pewnie dlatego studia w Gdańsku przyciągają jak magnes.
Typy studiów w Polsce













