Elektrotechnika w Warszawie
Elektrotechnika – studia w Warszawie
Elektrotechnika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się zagadnieniami związanymi z elektrycznością i jej praktycznymi zastosowaniami, dotyczy problematyki, przetwarzania, przesyłania, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej.
Studia na Elektrotechnice przybliżają zagadnienia i procesy związane z wytwarzaniem, przetwarzaniem oraz wykorzystaniem energii elektrycznej. Studenci poznają takie kwestie, jak teoria obwodów elektrycznych, elektromagnetyzm, energoelektronika, maszyny i napędy elektryczne, technika wysokich napięć, urządzenia i aparaty elektryczne, trakcja i pojazdy elektryczne, technika świetlna, elektroenergetykę i przemiany energii czy projektowanie instalacji elektrycznych.
Kierunek dostępny jest w Warszawie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia, również w języku angielskim.
Czym zajmuje się elektrotechnik?
Inżynierowie z tej dziedziny pracują nad szerokim zakresem zadań korzystając z narzędzi takich jak komputery, zaawansowana matematyka i sztuczna inteligencja, ale też miernik, lutownica i przecinak do przewodów. Projektują, testuje i eksploatują dowolną formy sprzętu elektrycznego, od małego silnika elektrycznego po wielkie systemy elektroenergetyczne.
Elektrotechnika – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać specjalności:
- elektroenergetyka
- przetwarzanie energii elektrycznej
- automatyka przemysłowa
- elektromechatronika pojazdów i maszyny elektryczne
- technika świetlna
- technika wysokich napięć i kompatybilność elektromagnetyczna.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- elektroenergetyka
- elektromechatronika pojazdów i maszyny elektryczne
- elektronika przemysłowa
- systemy wbudowane
- technika świetlna i multimedialna
- technika wysokich napięć i kompatybilność elektromagnetyczna
- automatyka przemysłowa.
Elektrotechnika – rekrutacja w Warszawie
Podczas naboru punktowane są następujące przedmioty zdawane na maturze: matematyka, język obcy oraz do wyboru: fizyka, chemia, informatyka lub biologia.
Mogą być także uwzględnione oceny z dyplomu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika w zawodach: technik automatyk, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik mechatronik.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- przedsiębiorstwach branży elektrotechniki
- biurach konstrukcyjnych i projektowych urządzeń elektrycznych
- przedsiębiorstwach projektowych i instalacyjnych
- przedsiębiorstwach dystrybucyjnych i handlowych zajmujących się sprzętem aparaturą elektryczną
- instytucjach naukowo-badawczych
- placówkach serwisowych i centralach handlowych branży elektrotechnicznej
- instytucjach prowadzenia ruchu i nadzoru produkcji w zakresie sprzętu i urządzeń elektrycznych.
Mogą być także zatrudniani w firmach zajmujących się projektowaniem i obsługą systemów informatycznych oraz przy budowie elektrowni, linii i stacji elektroenergetycznych.
Czy warto studiować Elektrotechnikę w Warszawie?
Instytut Elektrotechniki Politechniki Warszawskiej to 26 laboratoriów badawczych wyposażonych w nowoczesną aparaturę, które umożliwiają studia na najwyższym poziomie. Szybka sieć IT oraz zdalny dostęp do wybranych laboratoriów tworzą środowisko wspierające aktywności studentów. Instytut stale inwestuje oraz rozwija zaplecze dydaktyczne i badawcze, aby zapewnić najwyższą jakość kształcenia.
Elektrotechnika – opinie
„Wybrałam specjalność elektroenergetyka ze względu na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, stabilny sektor pracy oraz możliwość pracy w różnych branżach. Pracując w tej dziedzinie, można stale poszerzać swoją wiedzę i doskonalić swoje umiejętności. Nabyta podczas studiów wiedza okazała się bardzo przydatna w mojej obecnej pracy w biurze projektowym.” Paulina Surawska, absolwentka Elektrotechniki na PW
Odpowiednimi kandydatami na studia będą osoby posiadające kompetencje związane z predyspozycjami do nauki przedmiotów ścisłych i technicznych, umiejętności analitycznego myślenia, cechujące się zdolnościami do współpracy w grupie.
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik