Analityka medyczna w Warszawie
Analityka medyczna – studia
Studia na Analityce medycznej obejmują wiedzę z zakresu nauk medycznych i biologicznych oraz specjalistyczną w dziedzinach zawodowych medycyny laboratoryjnej, takich jak: chemia kliniczna, endokrynologia, hematologia, histopatologia, mikrobiologia medyczna, biologia molekularna człowieka, genetyka i immunologia.
Studenci kierunku uczą się pobierać materiały biologiczne, przeprowadzać badania laboratoryjne i uzyskiwać wiarygodne wyniki. Poznają zasady opisywania stanu zdrowia lub choroby, rozwiązywania problemów diagnostycznych i doradzania w procesie diagnostycznym.
Studia na Analityce medycznej trwają pięć lat, kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Czym zajmuje się analityk medyczny?
Analityk medyczny przede wszystkim wykonuje i interpretuje różnorodne testy laboratoryjne, kluczowe w diagnozowaniu, monitorowaniu i leczeniu pacjentów. Polega to na pobieraniu i przygotowywaniu próbek, przeprowadzaniu testów, interpretacji uzyskanych wyników. Analityk medyczny kontroluje dokładność przeprowadzanych badań, monitoruje kalibrację sprzętu.
Do kompetencji analityka medycznego należy również nadzór nad wykonaniem oznaczeń laboratoryjnych oraz autoryzacja wyników.
Analityka medyczna – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje m.in. takie kursy: anatomia, biologia medyczna, bezpieczeństwo i higiena pracy, biofizyka medyczna, chemia analityczna, chemia fizyczna, chemia ogólna i nieorganiczna, chemia organiczna, fizjologia, higiena i epidemiologia, histologia, historia medycyny i diagnostyki laboratoryjnej, chemia kliniczna, diagnostyka mikrobiologiczna, genetyka medyczna, serologia grup krwi i transfuzjologia, toksykologia środowiskowa i genotoksykologia, diagnostyka molekularna, biochemia kliniczna, hematologia laboratoryjna, toksykologia i diagnostyka toksykologiczna, diagnostyka parazytologiczna, diagnostyka laboratoryjna.
Analityka medyczna – specjalizacje
Absolwenci analityki medycznej mogą podnosić swojej kwalifikacje, uczestnicząc w kształceniu specjalizacyjnym. Dostępnych jest kilkanaście specjalizacji, w tym m.in.:
- Biochemia kliniczna, która skupia się na analizie chemicznych procesów w organizmie
- Hematologia - koncentruje się na badaniu krwi i jej składników
- Mikrobiologia zajmuje się badaniem mikroorganizmów
- Immunologia specjalizuje się w badaniu układu odpornościowego
- Genetyka medyczna - analizuje materiał genetyczny w celu wykrywania chorób genetycznych
Analityka medyczna – rekrutacja w Warszawie
Kandydaci przyjmowani są na kierunek na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z biologii oraz do wyboru chemii, fizyki/fizyki i astronomii lub matematyki.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Analitykę medyczną w innym ośrodku akademickim, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Analityka medyczna – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą przykładowo pracować w:
- laboratoriach - klinicznych przyszpitalnych oraz w lecznictwie otwartym
- laboratoriach prywatnych
- laboratoriach naukowych
- laboratoriach kryminalistycznych
- laboratoriach mikrobiologicznych
- laboratoriach parazytologicznych
- laboratoriach immunologicznych
- instytutach naukowo-badawczych
- firmach prowadzących badania kliniczne
- jednostkach kontrolno-pomiarowych.
Czy warto studiować analitykę medyczną?
Jeśli interesujesz się naukami przyrodniczymi, masz chęć wspierania opieki zdrowotnej poprzez diagnostykę, niestraszne Ci długie godziny spędzone w laboratorium – studiowanie Analityki medycznej będzie doskonałym wyborem.
Z pewnością zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu analityki medycznej nie maleje. Są potrzebni do pracy w szpitalach, laboratoriach diagnostycznych oraz firmach biotechnologicznych i farmaceutycznych.
Ze względu na bezpośredni wpływ na diagnozowanie i leczenie pacjentów, praca analityka medycznego może przynosić wiele satysfakcji. To jednocześnie przestrzeń do rozwoju – dynamicznie rozwijająca się medycyna i diagnostyka laboratoryjna sprawiają, że analitycy medyczni muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje.
Ile zarabia analityk medyczny?
Najniższe zasadnicze wynagrodzenie w zawodzie diagnosty laboratoryjnego to nieco ponad 6700 zł brutto.
Zarobki zależą oczywiście od miejsca zatrudnienia, zakresu obowiązków, posiadanego doświadczenia, specjalizacjie.
Analityka medyczna – opinie
Dowiedz się więcej o pracy diagnosty laboratoryjnego:
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: