Technologia chemiczna w Warszawie

Technologia chemiczna – studia w Warszawie
Technologia chemiczna stanowi połączenie wiedzy z zakresu chemii z umiejętnościami inżynierskimi. Studenci uczą się korzystać z zaawansowanych technik laboratoryjnych i metod obliczeniowych, eksperymentalnych oraz analitycznych. Zgłębiają zagadnienia z obszaru chemii, inżynierii chemicznej, ochrony środowiska i technologii materiałowych.
Technologia chemiczna na pierwszym stopniu realizowana jest w Warszawie na profilu ogólnoakademickim i praktycznym. Dostępne są także studia drugiego stopnia.
Technologia chemiczna – specjalizacje
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- chemia medyczna
- nanomateriały i nanotechnologie
- funkcjonalne materiały polimerowe i wysokoenergetyczne
- analityka i fizykochemia procesów i materiałów
- technologia chemiczna i kataliza
- technologie konwersji i magazynowania energii.
Technologia chemiczna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: chemia, podstawy nauki o materiałach, elektrotechnika i elektronika, chemia nieorganiczna, automatyka i pomiary w przemyśle, podstawy analizy chemicznej i instrumentalnej, przemysł chemiczny w Polsce i na świecie, synteza organiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, laboratorium z preparatyki organicznej, termodynamika i kinetyka chemiczna, ochrona środowiska w przemyśle chemicznym, stosowana chemia fizyczna, zarządzanie jakością i prawodawstwo w przemyśle chemicznym, aparatura przemysłu chemicznego, materiałoznawstwo, podstawy chemii i technologii polimerów, analityka przemysłowa, przetwórstwo i modyfikacja materiałów.
Czym zajmuje się technolog chemiczny?
Specjalista z tego obszaru może być odpowiedzialny za opracowywanie innowacyjnych technologii, optymalizację procesów produkcyjnych, kontrolę jakości. Do jego zadań należeć może ustalanie parametrów procesów, badanie składu chemicznego surowców i produktów końcowych, wdrażanie technologii przyjaznych środowisku, tworzenie nowych produktów chemicznych oraz udoskonalanie istniejących technologii.
Technologia chemiczna – rekrutacja w Warszawie
Podczas naboru punktowana jest matematyka, język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru: fizyka, chemia, informatyka, biologia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię chemiczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia chemiczna – praca po studiach
Absolwenci posiadają kompetencje do podjęcia pracy w:
- przedsiębiorstwach przetwórstwa tworzyw sztucznych,
- firmach petrochemicznych,
- przedsiębiorstwach produkcji leków i kosmetyków,
- przedsiębiorstwach produkcji ceramiki,
- firmach wytwarzających materiały budowlane,
- firmach zaplecza przemysłu, np. dostarczających urządzenia produkcyjne i pomiarowe czy świadczących usługi konsultingowe,
- instytutach naukowych,
- laboratoriach badawczych.
Czy warto studiować Technologię chemiczną?
Jeśli interesujesz się chemią, masz łatwość nauki przedmiotów ścisłych i zmysł techniczny, wybór Technologii chemicznej może okazać się satysfakcjonujący.
Przemysł chemiczny, farmaceutyczny i petrochemiczny stale się rozwijają, zatem zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu nie maleje. Absolwenci mogą liczyć na wysokie zarobki, zatrudnienie w międzynarodowych koncernach, pracować nad rozwiązaniami przyczyniającymi się do wdrażania proekologicznych technologii, ochrony środowiska, obniżenia emisyjności przemysłu.
Technologia chemiczna – opinie
Studia nie należą do najłatwiejszych - to nie jest kierunek dla osób, które szukają lekkich studiów. Wymagają systematyczności, realizowania projektów, uczestniczenia w praktycznych zajęciach laboratoryjnych. Przyszła praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością za jakość i bezpieczeństwo procesów.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe
Poznaj studia techniczne
Fot. Freepik