Aktorstwo w Warszawie
Aktorstwo - studia
Aktorstwo to kierunek wyjątkowy. Wymaga od kandydata szczególnych predyspozycji, uzdolnień oraz determinacji już na etapie rekrutacji. Powodzenie w życiu zawodowym aktora, niezależnie od posiadanego warsztatu, bywa często zależne od zbiegu okoliczności, szczęścia. Wielu aktorów zostaje docenionych dopiero po latach pracy, czasem jedna udana rola otwiera drogę kariery, niekiedy na ten moment trzeba czekać wiele lat.
Aktorstwo jest łatwe, tylko utrzymanie się na szczycie to sztuka. Leonardo di Caprio
Praca czynnego zawodowo aktora mocno determinuje życie osobiste: próby i spektakle do późnych godzin, praca na planie filmowym przez wiele tygodni poza miejscem zamieszkania. Dlatego aktorstwo traktowane jest jak misja, sposób na życie.
Jedną z zalet aktorstwa jest możliwość przeżywania cudzego życia bez płacenia ceny za nie. Robert de Niro
Na pewno to studia dla osób odważnych, pewnych siebie, potrafiących skupić na sobie odwagę, nawet charyzmatycznych.
Na zakończenie edukacji w AT studenci przygotowują dwa przedstawienia dyplomowe oraz bronią pracę magisterską z zakresu historii i teorii teatru. Absolwenci uzyskują tytuł magistra sztuki. Spektakl dyplomowy jest jednocześnie formą promocji młodego aktora, wchodzącego na artystyczny rynek pracy.
Studia w WSF odbywają się w trybie dziennym i trwają 3 lata. Kończy je film lub spektakl dyplomowy. Jego pomyślna realizacja oraz zdanie wszystkich przewidzianych w toku studiów egzaminów pozwalają na uzyskanie przez absolwenta dyplomu licencjata.
Aktorstwo - specjalizacje
W ramach kierunku Aktorstwo można wybrać:
- aktorstwo dramatyczne
- aktorstwo i wokalistyka
Dostępne są też kierunki Aktorstwo teatru muzycznego oraz Aktorstwo nowych mediów.
Aktorstwo - rekrutacja
Wieloetapowa rekrutacja do AT obejmuje prezentację przygotowanych przez kandydata utworów, egzamin teoretyczny, egzamin taneczno-ruchowy, egzamin aktorski oraz konsultacje logopedyczne, taneczne i aktorskie.
Rekrutacja do Wyższej Szkoły Filmowej obejmuje rozmowę kwalifikacyjną, będącą jednocześnie sprawdzeniem umiejętności aktorsko-wokalnych kandydata.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Aktorstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia aktorskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Aktorstwo - przedmioty na studiach
Studia trwają 5 lat, w programie studiów znajdują się m.in. zajęcia z gry aktorskiej, mówienie wierszem i prozą, recytacje zbiorowe i indywidualne, umuzykalnienie, ćwiczenia ruchowe, ale także przedmioty teoretyczne z zakresu historii literatury polskiej i światowej, dramatu, teatru, muzyki oraz sztuk plastycznych, filozofia, socjologia, antropologia kultury.
Praca po aktorstwie
Absolwenci kierunku to artyści, których życie zawodowe upływa na scenie, przed kamerą, mikrofonem. Angażują się w działalność instytucji kultury, mediów czy kształcenie kolejnych pokoleń aktorów.
Ile zarabia aktor?
W przypadku tego zawodu trudno wskazać nawet przedział zarobków. Wysokość wynagrodzenia zleży od liczby godzin zdjęciowych, spektakli, prób, zaangażowania jednocześnie w różne przedsięwzięcia artystyczne. Doświadczeni aktorzy na etacie otrzymują pensję ok. 6000 zł. Za dzień zdjęciowy znani aktorzy filmowi mogą uzyskać nawet 2000 zł. Oczywiście w najgorszej sytuacji są początkujący artyści.
Czy warto studiować aktorstwo?
Ukończenie studiów nie gwarantuje automatycznie otrzymanie pracy. Początki w zawodzie bywają trudne, ale czasami jedna rola całkowicie zmienia sytuację debiutanta. Studia i przyszła praca to duże obciążenie zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Aktorzy niemal na co dzień mierzą się z dużym stresem związanym z oczekiwaniem na rolę oraz jej przyjęciem przez publiczność. Duża konkurencja i niepewność jutra to codzienność w tej branży.
Aktorstwo - opinie
Człowiek rodzi się aktorem, tak jak rodzi się księciem. Nie gra się po to, żeby zarabiać na życie. Gra się po to, żeby kłamać, żeby siebie okłamywać, żeby można było być tym, kim nie można być, ponieważ ma się dosyć bycia tym, kim się jest. Gra się dobrych, bo jest się złym, świętych, bo jest się podłym, morderców, bo jest się kłamcą z urodzenia. Gra się, aby się nie znać, i gra się, ponieważ zna się siebie za dobrze. Gra się, bo kocha się prawdę, i gra się, ponieważ nienawidzi się prawdy. Gra się, bo zwariowałoby się, nie grając. To nie moje! Ale jest w tym styl, i szyk i dużo racji. Piotr Fronczewski
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach artystycznych.
Zobacz opisy kierunków artystycznych.
Alternatywą do Aktorstwa mogą być inne kierunki artystyczne, przykładowo: