Optometria (optyka okularowa) w Warszawie
Optometria - studia
W warszawskim ośrodku akademickim dostępne są dwa kierunki studiów z obszaru optometrii:
Optometria – studia pierwszego i drugiego stopnia
Europejskiei studia optyki okularowej i optometrii – studia pierwszego stopnia
W trakcie studiów słuchacze uzyskują wiedzę z zakresu badania refrakcji oraz zaopatrzenia w pomoce wzrokowe. Uczą się diagnozowania chorób oczu oraz metod rehabilitacji układu wzrokowgo. Poznają funkcjonowanie specjalistycznych urządzeń, takich jak topograf, refraktometr, oftalmoskop czy foropter, wykorzystywanych w pracy optometrysty.
Ukończenie studiów pozwala na uzyskanie kwalifikacji optyka okularowego i optometrysty.
Czym zajmuje się optometrysta?
Optometrysta to ta osoba, która zajmuje się pomiarem i korygowaniem wad wzroku. Dokonuje oceny narządu wzroku, określa charakter i zakres problemów czy nieprawidłowości a następnie dobiera okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe czy inne pomoce wzrokowe. Posługuje się w swojej pracy specjalistycznymi narzędziami i sprzętami do pomiaru ostrości wzroku, pola widzenia, ruchu gałki ocznej. Diagnozuje wszelkie zaburzenia i udziela pacjentom porad z zakresu pielęgnacji i profilaktyki narządu wzroku. W określonych przypadkach kieruje pacjenta do lekarza okulisty.
Optometria – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na optometrii znajdą się m.in.: optyka geometryczna i instrumentalna, fizyka z matematyką, chemia z elementami biochemii, podstawy anatomii i fizjologii człowieka, optyka widzenia, matematyka dla optyków okularowych, optometria, anatomia i naurofizjologia układu wzrokowego, wstęp do widzenia obuocznego, przyrządy optometryczne, podstawy patologii układu wzrokowgo, optyka okularowa, percepcja wzrokowa, podstawy kontaktologii, wstęp do optyki fourierowskiej, optometria geriatryczna i słabowidzenie, optometria pediatryczna, kliniczne aspekty pomiaru refrakcji.
Optometria – rekrutacja
Kandydaci na UW przyjmowani są na postawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: matematyka, fizyka i astronomia/ fizyka, informatyka, chemia, biologia. Wyższy przelicznik stosuje się w odniesieniu do przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym.
W przypadku uczelni niepublicznej rekrutacja odbywa się według kolejności zgłoszeń, po dostarczeniu kompletu wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Optometrię w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Optometrii
Specjaliści z tej dziedziny mogą pracować w:
- gabinetach okulistycznych współpracując z lekarzami
- salonach optycznych
- sklepach optycznych
- firmach optycznych
- instytutach naukowo-badawczych
Zarobki po Optometrii
Przeciętne wynagrodzenie optometrysty określa się na ok. 5500 zł brutto. Ostateczna wysokość zarobków zależy od miejsca zatrudnienia, posiadanego doświadczenia, zdobytych dodatkowych kwalifikacji. Z analiz wynagrodzenia w tej grupie zawodowej wynika, że najwyższe zarobki to kwoty rzędu 14 000 zł brutto.
Czy warto studiować Optometrię?
Współcześnie coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów czy smartfonów. Mocno nadwyrężając narząd wzroku, szukamy pomocy w problemach widzenia. Specjaliści z zakresu optometrii są więc niezwykle pożądani, wiele osób znajduje zatrudnienie jeszcze na etapie studiów.
Optometria - opinie
Studia na Optometrii to dobry wybór dla kandydatów posiadających uzdolnienia w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych. W przyszłej pracy dobrze sprawdzą się osoby samodzielne, odpowiedzialne, łatwo nawiązujące kontakt z pacjentami.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Optyka okularowa z elementami optometrii
Sprawdź inne kierunki medyczne i paramedyczne
Poznaj różne studia medyczne