Logopedia w Warszawie
Logopedia - studia
Studia logopedyczne obejmują wiedzę z zakresu językoznawstwa, nauk medycznych, psychologii i pedagogiki. Przewidziane są dla osób cierpliwych, empatycznych, łatwo nawiązujących kontakt z drugą osobą oraz – co niezwykle istotne – pozbawionych wad wymowy.
W Warszawie do wyboru są kierunki:
Logopedia
Logopedia ogólna i kliniczna
Logopedię można wybrać również jako specjalność na kierunku Pedagogika specjalna.
Studenci poznają normy rozwoju mowy, uczą się rozpoznawać objawy nieprawidłowości w komunikacji językowej. Nabywają wiedzę w zakresie profilaktyki logopedycznej oraz przygotowują się do prowadzenia zajęć ortofonicznych i logorytmicznych.
Logopedia przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje m.in. takie przedmioty, jak: psychologia ogólna, historia wychowania, biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania, wprowadzenie do logopedii, pedagogika specjalna, fonetyka i fonologia języka polskiego, dyslalia, podstawy ortodoncji, podstawy foniatrii, podstawy neurologii, morfologia i składnia języka polskiego, metodologia logopedii, podstawy surdologopedii, balbutologopedia, opóźniony rozwój mowy, logopedia artystyczna z metodyką emisji głosu.
Logopedia w Warszawie – rekrutacja
Podstawą przyjęcia na Logopedię są wyniki maturalne z przedmiotów wskazanych przez konkretną uczelnię. Najczęściej pod uwagę brane są: język polski, język obcy, matematyka oraz do wyboru biologia, chemia, fizyka, geografia, historia lub inne.
Dodatkowo przeprowadzany jest egzamin sprawdzający predyspozycję kandydatów do studiowania kierunku. Najczęściej ma formę rozmowy kwalifikacyjnej, wykonania zadań polegających na przeczytaniu tekstu czy zaprezentowaniu sprawności aparatu mowy. Ocenie podlega tempo i płynność mówienia i czytania, fonacja, poprawność językowa, szczegółowa wymowa poszczególnych głosek, warunki zgryzowe, stan uzębienia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Logopedię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne lub pedagogiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Logopedia – praca po studiach
Absolwenci Logopedii mogą pracować w:
- w placówkach systemu ochrony zdrowia
- poradniach zajmujących się profilaktyką, diagnozowaniem i terapią logopedyczną
- przedszkolach
- szkołach
- poradnie społeczno-zawodowych
- gabinetach logopedycznych
- oddziałach otolaryngologii, audiologii i foniatrii
- oddziałach neonatologii
- punktach doboru aparatów słuchowych
- ośrodkach wczesnej interwencji dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi oraz placówkach szkolno-pedagogicznych dla dzieci z zaburzeniami słuchu.
Logopedia - opinie
Program studiów opracowany został przez logopedów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym; spełnia oczekiwania współczesnego rynku pracy oraz zalecenia logopedycznego - polskiego i europejskiego - środowiska zawodowego.
Więcej o studiach logopedycznych:
Czy warto studiować Logopedię?
Usługi logopedyczne, choć w szczególności kojarzone z wiekiem dziecięcym, przewidziane są dla osób w każdym wieku i z różnorodnymi problemami związanymi z zaburzeniami mowy i nieprawidłowościami w komunikowaniu się.
Studiowanie logopedii pozwoli Ci pomagać osobom z zaburzeniami mowy, głosu, języka i komunikacji w ich codziennym życiu.
Warto pamiętać, że praca logopedy wymaga cierpliwości, empatii oraz umiejętności adaptacji do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Ile zarabia logopeda?
Więcej na ten temat w krótkim filmie:
***
Może zainteresują Was również kierunki:
Logopedia z językiem polskim jako obcym
Poznaj inne kierunki filologiczne
Dowiedz się o studiach pedagogicznych