Zdrowie publiczne w Warszawie
Zdrowie publiczne – studia w Warszawie
Studia na Zdrowiu publicznym łączą wiedzę medyczną, społeczną, elementy zarządzania, ekonomii, ochrony środowiska oraz prawa. Studenci uczą się rozpoznawać biologiczne, środowiskowe, demograficzne i psychologiczne zagrożenia zdrowia, poznają złożoność uwarunkowań ochrony zdrowia. Zdobywają kompetencje niezbędne do przygotowywania, propagowania, wdrażania, realizowania i koordynowania programów oświaty zdrowotnej, programów opieki i rehabilitacji psychospołecznej oraz promocji zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem działań profilaktycznych.
Zdrowie publiczne można studiować w Warszawie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Zdrowie publiczne – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia dostępne są:
- zarządzanie ochroną zdrowia i danymi medycznymi
- organizacja placówek ochrony zdrowia.
Na drugim stopniu można wybrać:
- edukacja zdrowotna i profilaktyka
- inspekcja sanitarna i epidemiologiczna
- organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia
- organizacja systemu ratownictwa medycznego i zarządzania kryzysowego
- prawo medyczne w ochronie zdrowia i ochrona danych osobowych
- zarządzanie w ochronie zdrowia
- badania kliniczne i ocena technologii medycznych
- profilaktyk.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu zdrowia publicznego?
Osoba pracująca w tym zawodzie może być odpowiedzialna za zarządzanie informacją, jakością świadczeń zdrowotnych, bezpieczeństwo danych i informacji medycznych. Do jej zadań należeć może podejmowanie działań w zakresie prewencji chorób zakaźnych, cywilizacyjnych, związanych ze stylem życia, żywienia czy innymi czynnikami ryzyka zdrowotnego. Absolwent zdrowia publicznego przygotowany jest do zarządzania placówką medyczną, podejmowania strategicznych decyzji na różnych poziomach organizacyjnych systemu ochrony zdrowia, kształtowania polityki zdrowotnej, planowania, wdrażania, monitorowania oraz oceny skuteczności działań prozdrowotnych.
Zdrowie publiczne – przedmioty na studiach
W programie nauczania na kierunku znajdą się przykładowo: podstawy epidemiologii, nauka o człowieku, podstawy ekonomii, propedeutyka zdrowia publicznego, telemedycyna i e-zdrowie, podstawy socjologii zdrowia, prawo medyczne, podstawy demogramii, podstawy biostatystyki, organizacja i zarządzanie, farmakoekonomika, toksykologia środowiskowa, ekonomika zdrowia, promocja zdrowia w internecie, systemy opieki zdrowotnej w Polsce i na świecie, podstawy zarządzania projektami, orzecznictwo medyczne, podstawy programów zdrowotnych, podstawy przedsiębiorczości, marketing usług zdrowotnych, prawo w ochronie zdrowia, zagadnienia prawne badań klinicznych, polityka zdrowotna, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, formy opieki zdrowotnej, zarządzanie funduszami unijnymi, finansowanie w ochronie zdrowia.
Zdrowie publiczne – rekrutacja w Warszawie
Na uczelni publicznej podczas rekrutacji punktowany jest język obcy, do wyboru: chemia, biologia, fizyka lub matematyka oraz dowolny inny przedmiot.
Kandydaci do uczelni niepublicznych przyjmowani są według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zdrowie publiczne możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Zdrowie publiczne – praca po studiach
Ukończenie Zdrowia publicznego pozwala na podjęcie zatrudnienia przykładowo w:
- publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
- administracji publicznej,
- placówkach nadzorczo-inspekcyjnych systemu opieki zdrowotnej,
- branży farmakologicznej,
- ośrodkach wellness i SPA,
- zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,
- hospicjach,
- domach pomocy społecznej i innych placówkach świadczących usługi opiekuńcze i pomocowe osobom w podeszłym wieku,
- instytucjach i firmach zarządzających danymi medycznymi,
- fundacjach i innych organizacjach prowadzących edukację zdrowotną i promocję zdrowia
- europejskich i światowych instytucjach, np. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Komisji Europejskiej, the European Public Health Association, European Health Parliament,
- jednostkach naukowo-badawczych.
Czy warto studiować Zdrowie publiczne?
W nowoczesnym społeczeństwie dbałość o zdrowie wymaga interdyscyplinarnego i holistycznego przygotowania fachowców sprawujących zróżnicowane funkcje profilaktyczne, opiekuńcze, organizacyjno-zarządcze i edukacyjne. Zdobyta na studiach wiedza pozwoli czynnie wziąć udział w kluczowych zmianach mających na celu usprawnianie usług medycznych i systemu ochrony zdrowia.
Zdrowie publiczne – opinie
Zdrowie publiczne to kierunek odpowiedni dla osób zainteresowanych organizacją, zarządzaniem i promocją zdrowia na poziomie indywidualnym i zbiorowym. Sprawdzą się kandydaci przedsiębiorczy, zaradni, otwarci na niestandardowe rozwiązania, posiadający predyspozycje analityczne i zmysł organizacyjny.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia
Zdrowie publiczne i epidemiologia
Zarządzanie w ochronie zdrowia
Zarządzanie instytucjami służby zdrowia
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik