Lotnictwo i kosmonautyka w Warszawie
Lotnictwo i kosmonautyka - studia
Kształcenie na kierunku obejmuje zagadnienia z obszaru mechaniki, materiałów i technologii lotniczych, podstaw elektroniki, techniki mikroprocesorowej, automatyki, elektrotechniki, informatyki stosowanej i zaawansowanych technik komputerowych.
Studenci uczą się konstruowania, wytwarzania i eksploatacji statków powietrznych oraz obiektów kosmicznych.
Lotnictwo i kosmonautyka na WAT dostępna jest w trybie cywilnym lub wojskowym. Studia cywilne są dwustopniowe, natomiast kształcenie w powiązaniu ze służbą kandydacką trwa pięć lat i są to studia jednolite magisterskie.
Lotnictwo i kosmonautyka - specjalności
Studenci WAT mają do wyboru specjalności:
- awionika
- samoloty i śmigłowce
- napędy lotnicze
- uzbrojenie lotnicze
Specjalności dostępne na Politechnice Warszawskiej:
- automatyka i systemy lotnicze
- napędy lotnicze
- statki powietrzne
- kosmonautyka – na studiach drugiego stopnia
Lotnictwo i kosmonautyka - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie studiów na Politechnice Warszawskiej: elektrotechnika, mechanika, termodynamika, wytrzymałość konstrukcji, systemy pokładowe, wprowadzenie do techniki lotniczej i kosmonautycznej, mechanika płynów, podstawy automatyki i sterowania, aerodynamika, astronautyka, mechanika lotu, zespoły napędowe, awionika, mechanika nieba, prawo lotnicze.
Lotnictwo i kosmonautyka w Warszawie – rekrutacja
Rekrutacja na Politechnikę Warszawską odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego, matematyki oraz przedmiotu wybranego spośród: fizyka, chemia, informatyka lub biologia
Na WAT Punktowane przedmioty maturalne to matematyka, fizyka, język obcy i język polski. Kandydaci na żołnierzy zawodowych muszą spełniać dodatkowe warunki, jak niekaralność, posiadanie polskiego obywatelstwa oraz potwierdzona zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Zdają ponadto egzaminy ze sprawności fizycznej oraz odbywają rozmowy kwalifikacyjne, weryfikujące ogólny zakres wiedzy o lotnictwie i predyspozycje do służby wojskowej.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Lotnictwo i kosmonautykę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Lotnictwo i kosmonautyka – perspektywy pracy
Najbardziej typowe miejsca zatrudnienia absolwentów kierunku to:
- krajowy i europejski przemysł lotniczy (konstrukcja, technologia produkcji, kontrola jakości i diagnostyka);
- bazy techniczne linii lotniczych i przedsiębiorstw transportowych (planowanie i organizacja obsług technicznych);
- ośrodki badawcze i naukowe związane z budową oraz eksploatacją statków powietrznych i obiektów kosmicznych;
- inne gałęzie przemysłu o wysokim nasyceniu nowoczesną technologią, w tym również zakłady zbrojeniowe.
Czym zajmuje się inżynier lotniczy?
Inżynier lotniczy zajmuje się projektowaniem różnych komponentów i systemów lotniczych, takich jak kadłuby, skrzydła, silniki, układy hydrauliczne i elektryczne. Pracuje również nad utrzymaniem, diagnozą usterek i naprawą istniejących statków powietrznych, dba o bezpieczeństwo i sprawność maszyn lotniczych.
Czy warto studiować Lotnictwo i kosmonautykę?
Kariera jako inżynier lotniczy może być bardzo satysfakcjonująca dla osób z pasją do lotnictwa i technologii, które przyczyniają się do rozwoju i doskonalenia statków powietrznych i odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie. Lotnictwo jest branżą dynamicznie rozwijającą się, co oznacza, że istnieją możliwości pracy nad nowymi technologiami i innowacjami w tej dziedzinie.
Warto również pamiętać, że branża lotnicza może być podatna na fluktuacje w zależności od warunków gospodarczych i globalnych zdarzeń, co może wpłynąć na rynek pracy w tej dziedzinie.
Zarobki po Lotnictwie i kosmonautyce
Przykładowo soba na stanowisku inżynier mechanik lotniczy zarabia średnio 12 330 brutto.
Lotnictwo i kosmonautyka - opinie
***
Może zainteresują Cię również studia:
Inżynieria lotnicza i kosmiczna
Technologie kosmiczne i satelitarne
Aviation law and professional pilot licence
Poznaj inne kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Jakie uczelnie w Warszawie oferują kierunek lotnictwo i kosmonautyka
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl