Architektura wnętrz w Warszawie
Architektura wnętrz – studia w Warszawie
Studia na Architekturze wnętrz obejmują wiedzę z zakresu architektury, budownictwa, wizualizacji i innych dziedzin.
Studenci uczą się projektowania różnorodnych pomieszczeń. Poznają proces twórczy od etapu koncepcji poprzez tworzenie cyfrowych projektów do realizacji technicznej. Zapoznają się ze specjalistycznym oprogramowaniem wykorzystywanym podczas projektowania wnętrz oraz ich wizualizacji. Zdobywają wiedzę o stylach wnętrzarskich, ich historii, pochodzeniu oraz o sposobach wykorzystywania ich do realizacji założonego celu.
Architektura wnętrz w Warszawie prowadzona jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia oraz w formie studiów jednolitych magisterskich.
Czym zajmuje się architekt wnętrz?
Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się przykładowo opracowywaniem projektów wnętrz w przestrzeniach mieszkalnych i użyteczności publicznej, tworzeniem projektów mebli i sprzętów funkcjonujących w strefie najbliższego otoczenia człowieka, projektowaniem wystaw oraz imprez okolicznościowych i artystycznych w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych i otwartych wraz ze sporządzeniem stosownej dokumentacji obejmującej wszystkie fazy projektu.
Architektura wnętrz – specjalności
Warszawskie uczelnie oferują następujące ścieżki kształcenia:
- home design
- public interiors design.
Architektura wnętrz – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się: geometria wykreślna, historia sztuki, oświetlenie, ergonomia, budownictwo ogólne, projektowanie architektoniczne, konstrukcje budowlane, rzeźba, projektowanie w programie AutoCAD, podstawy fotografii, podstawy projektowania, podstawy projektowania wnętrz, podstawy projektowania mebla, podstawy projektowania wystaw, kompozycja brył i płaszczyzn, współczesne technologie i materiały w architekturze wnętrz, wytrzymałość materiałów, wizualizacje 3D, projektowanie wnętrz, projektowanie etnograficzne.
Architektura wnętrz – rekrutacja w Warszawie
Nabór na ASP obejmuje kilka etapów, do których należy: złożenie teczki z samodzielnie wykonanymi przez kandydata pracami rysunkowymi i malarskimi, egzamin praktyczny z rysunku, malarstwa, kompozycji i rzeźby oraz autoprezentacja pozwalająca na poznanie zdolności intelektualnych kandydata, a także jego głębszych zainteresowań nie tylko w zakresie wybranej dziedziny plastyki, ale również innych rodzajach twórczości, takich jak literatura, muzyka, teatr czy film.
Uczelnie niepubliczne najczęściej przyjmują kandydatów na podstawie kolejności zgłoszeń. Na wybranych z nich może obowiązywać egzamin praktyczny.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki architektoniczne w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia architektoniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Architektura wnętrz – praca po studiach
Absolwenci mogą przykładowo pracować w:
- firmach architektonicznych i deweloperskich
- pracowniach projektowych
- firmach produkcyjnych
- firmach organizujących wystawy
- firmach organizujących imprezy okolicznościowe i artystyczne
- agencjach eventowych i reklamowych
- domach produkcyjnych i firmach współpracujących z tv
- teatrach, muzeach, galeriach sztuki
- jako freelancer, urządzając wnętrza dla osób prywatnych
- na planach zdjęciowych, podczas sesji dla wydawnictw i magazynów wnętrzarskich lub modowych.
Czy warto studiować Architekturę wnętrz?
Praca architekta wnętrz ma duży wpływ na otaczającą wszystkich przestrzeń, atmosferę wnętrz, w których przebywamy. Oczekuje się, aby projekty powstawały w oparciu o specjalistyczną wiedzę i poczucie estetyki.
Dużym plusem pracy twórczej jest możliwość wypracowania własnego unikatowego stylu, który może stać się rozpoznawalną marką, a to oznacza sukces finansowy.
Architektura wnętrz – opinie
Studia architektoniczne są odpowiednie dla osób kreatywnych, posiadających wyobraźnię przestrzenną, poczucie estetyki, brak trudności w opracowywaniu zagadnień technicznych, umiejętności manualne.
W pracy architekta wnętrz nie można bać się pracy fizycznej. Wiele czasu spędza się w miejscu realizacji, gdzie trzeba przesunąć mebel, umieścić na właściwym miejscu dekorację a nawet pomalować ścianę.
***
Warto zwrócić uwagę na inne kierunki z grupy studiów architektonicznych. Może zainteresują Was:
Architektura wnętrz, scenografia i przestrzeń wirtualna
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Architektura przestrzeni kulturowych
Zobacz inne kierunki artystyczne
Więcej o studiach artystycznych
Fot. Freepik