Filologia germańska w Warszawie
Filologia germańska - studia
Język niemiecki w liczbach
Według portalu GoWork.pl 14% absolwentów studiów językowych stanowią germaniści.
12% zapytań w wyszukiwarce internetowej przypada na język niemiecki, co daje mu 5. miejsce na liście popularności w Internecie.
13 laureatów nagrody Nobla pisało w języku niemieckim.
Język niemiecki zajmuje 3. miejsce pod względem liczby uczących się go osób.
Filologia germańska to studia dla osób zainteresowanych dogłębnym poznaniem języka, historii, kultury i literatury obszaru, na którym ten język dominuje. Na germanistyce kształcą się więc przyszli nauczyciele języka niemieckiego, lektorzy, tłumacze, ale też osoby, dla których perfekcyjna, płynna znajomość języka jest bazą do podjęcia pracy w zupełnie innych dziedzinach zawodowych.
Filologia germańska - przedmioty na studiach
Studenci germanistyki muszą zaliczyć m.in. takie przedmioty jak praktyczna nauka języka niemieckiego, pisanie akademickie, gramatyka opisowa, teoria literatury, historia literatury niemieckiej, historia wybranego obszaru językowego, wiedza o krajach obszaru językowego, historia języka niemieckiego, językoznawstwo współczesne, teoria i badania nad akwizycją języka obcego, teoria i praktyka przekładu, ochrona własności intelektualnej.
Filologia niemiecka - specjalizacje
W trakcie studiów jest możliwość wyboru indywidualnej ścieżki kształcenia, przykładowo:
- tłumaczenia
- komunikacja językowa w biznesie i administracji
- przygotowanie nauczycielskie
- organizacja i obsługa ruchu turystycznego
- język niemiecki oraz drugi język obcy
Filologia germańska - rekrutacja
Kandydaci na UW muszą zdać na maturze język polski, język obcy oraz język niemiecki.
Rekrutacja do uczeni niepublicznej odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Praca po filologii germańskiej
Biznes, turystyka, dyplomacja, rozrywka to obszary, gdzie oprócz dodatkowych kwalifikacji i umiejętności, język obcy jest niezbędny. Dodatkowo znajomość kultury, literatury i historii krajów niemieckojęzycznych pozwala poznać kontekst językowy, tradycje, mentalność, zwyczaje, sposób myślenia, daty świąt narodowych – bardzo przydatne chociażby przy nawiązywaniu relacji z partnerami biznesowymi.
Ile zarabia germanista?
Zarobki zależą od zajmowanego stanowiska i specyfiki branży w jakiej absolwent będzie zatrudniony. Przykładowo mediana zarobków tłumacza to 6000 zł brutto. Przeciętne wynagrodzenie lektora to ok. 4000 zł brutto.
Czy warto studiować filologię niemiecką?
Jeśli masz łatwość nauki języków obcych, jesteś osobą komunikatywną, oczytaną, otwartą na kulturę naszych sąsiadów, wybór studiów na filologii germańskiej będzie odpowiedni. Niezależnie, jaką ścieżkę kariery wybierzesz, z pewnością doskonała znajomość niemieckiego będzie wielkim atutem.
Filologia germańska - opinie
Oprócz standardowych wykładów i ćwiczeń wiele zajęć to konserwatoria czy spotkania z osobami pochodzenia niemieckiego. Nauka nie przypomina jedynie doskonalenia języka w mowie czy piśmie. Studenci zgłębiają literaturę, historię, poznają kulturę i współczesność krajów niemieckojęzycznych.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach filologicznych.
Przeczytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu:
Filologia germańska z dodatkowym językiem
Filologia germańska językiem angielskim