Inżynieria materiałowa w Warszawie
Inżynieria materiałowa – co to jest?
Inżynieria materiałowa zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem i udoskonalaniem materiałów, nadając im nowe właściwości i zastosowania. Zastosowanie nowoczesnych narzędzi komputerowych i technologii informatycznych pozwala na tworzenie dowolnych materiałów, użytecznych dla ludzi. Kierunek łączy wiedzę z zakresu fizyki, chemii, biologii.
Specjalista w tej dziedzinie wykorzystuje zaawansowane narzędzia, programy komputerowe, maszyny, pozwalające oceniać strukturę, wytrzymałość określonych materiałów, zmieniać ich funkcjonalność, nadawać pożądane dla danego zastosowania cechy.
Inżynieria materiałowa – rekrutacja
Podczas naboru do WAT punktowana jest matematyka, język polski, język obcy oraz fizyka lub chemia.
Na Politechnice Warszawskiej uwzględniane są wyniki z języka obcego, matematyki oraz do wyboru fizyki, chemii, informatyki lub biologii.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię materiałową realizowaną w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria materiałowa – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kierunkowych w programie studiów znajdą się m.in.: podstawy nauki o materiałach, metody badania materiałów, materiały metaliczne, materiały ceramiczne, materiały polimerowe, kompozyty, mechanizmy niszczenia materiałów, metodologia doboru materiałów, inżynieria powierzchni, korozja. Oddzielną grupę stanowią przedmioty obieralne.
Inżynieria materiałowa – specjalizacje
Studenci mają możliwość wyboru różnych ścieżek kształcenia, zgodnie z ich zainteresowaniami, przykładowo:
- materiały konstrukcyjne
- materiały funkcjonalne
- nowe materiały i technologie
oraz na studiach drugiego stopnia:
- inżynieria powierzchni
- nanomateriały i nanotechnologie
- nowoczesne materiały konstrukcyjne
- zaawansowane materiały funkcjonalne
- biomaterials
Inżynieria materiałowa – praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są przede wszystkim w:
- przedsiębiorstwach przemysłowych
- biurach projektowych
- biurach doradczych
- instytucjach badawczo-rozwojowych
Pracują przykładowo na stanowiskach asystenta w dziale produkcji, inżyniera ds. jakości, głównego technologa produkcji, przedstawiciela handlowego branży technicznej, asystenta w dziale badań i rozwoju.
Ile zarabia inżynier materiałowy?
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków specjalisty ds. materiałowych to blisko 6000 zł. Wysokość zarobków zależy oczywiście od posiadanego doświadczenia, zajmowanego stanowiska, branży i formy zatrudnienia.
Czy warto studiować inżynierię materiałową?
To bardzo rozwojowa i przyszłościowa dziedzina. Znajduje zastosowanie we wszystkich niemal gałęziach przemysłu, co sprawia, że absolwenci kierunku są specjalistami znajdującymi zatrudnienie w branży lotniczej, energetycznej, budowlanej, medycznej czy kryminalistyce.
Gdy dziś ktoś pyta mnie, zawodowego menedżera, co dały mi studia i praca naukowo‑badawcza, odpowiadam bez wahania: zbliżenie się do granic poznania. To właśnie pozwala mi w codziennej pracy Łatwiej ocenić solidność przedstawianych mi analiz i realizm projektów. Głęboko wierzę, że bez względu na to, jakie ma się ambicje, gdy jest się młodym człowiekiem, naprawdę warto się czegoś nauczyć, by wiedzieć, czego można oczekiwać od specjalistów, gdy będzie się nimi zarządzało na „ich“ terenie… -Tadeusz Nowicki – absolwent WIM, Dyrektor Generalny zorganizowanej pod jego kierunkiem Grupy ERGIS SA.
Inżynieria materiałowa – opinie
Studia utwierdziły mnie w przekonaniu, że Inżynieria Materiałowa to dziedzina nauki najpełniej pozwalająca zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym nas Świecie. Zadziwiające jest to, jak blisko jest obecnie do zastosowania badań podstawowych w inżynierii materiałowej w najnowocześniejszych i tak powszechnie stosowanych technologiach. - Mieczysław Maciążek, absolwent WIM, prezes zarządu firmy MHL International Ltd.
***
Może zainteresują Cię kierunki o podobnej tematyce:
Advanced biobased and bioinspired materials
Chemia i inżynieria materiałów
Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały
Inżynieria materiałów i nanomateriałów
Zaawansowane materiały i nanotechnologia
Nanotechnologie i nanomateriały
Materials science and engineering
Inżynieria mechaniczna i materiałowa
Inne kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Jakie uczelnie w Warszawie oferują kierunek inżynieria materiałowa
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl