Transport w Warszawie
Transport – studia w Warszawie
Studia przybliżają zasady projektowania oraz eksploatacji środków i elementów infrastruktury transportu, w tym inteligentnych systemów transportu. Studenci uczą się diagnozować i monitorować techniczne warunki eksploatacji środków i infrastruktury transportu oraz ich wpływ na środowisko. Poznają metody projektowania systemów transportowych i logistycznych oraz urządzeń sterowania i kierowania ruchem w odniesieniu do transportu drogowego, szynowego oraz lotniczego.
Studia transportowe w Warszawie realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się specjalista ds. transportu?
Osoba odpowiedzialna za transport zajmuje się planowaniem całego procesu z uwzględnieniem najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Zależnie od miejsca zatrudnienia i zajmowanego stanowiska do jej zadań należeć może analiza efektywnych tras transportowych, tworzenie harmonogramów dla przewozu towarów i pasażerów, uwzględniając dostępność pojazdów, czas pracy kierowców oraz terminy dostaw, monitorowanie stanu technicznego pojazdów, organizacja przeglądów, napraw i wymiany części w celu zapewnienia ciągłości operacyjnej.
Osoba pracująca w obszarze transportu zarządza dokumentacją transportową, licencjami, zezwoleniami i certyfikatami wymaganymi do legalnego i bezpiecznego prowadzenia działalności transportowej, dba o zgodność z przepisami dotyczącymi transportu, takimi jak przepisy drogowe, czas pracy kierowców, normy emisji spalin oraz przepisy bezpieczeństwa.
Transport – specjalności
Studia pierwszego stopnia prowadzone są w zakresie specjalności:
- bezpieczeństwo i ekologia w transporcie
- inżynieria eksploatacji pojazdów samochodowych
- logistyka i technologia transportu samochodowego
- logistyka i technologia transportu wewnętrznego i magazynowania
- nowoczesne technologie w transporcie drogowym
- obsługa techniczna flot samochodowych
- organizacja i sterowanie ruchem lotniczym
- organizacja i technologia transportu kolejowego
- sterowanie ruchem drogowym
- sterowanie ruchem kolejowym
- teleinformatyka w transporcie
- transport kolejowy
- transport lotniczy i zarządzanie ruchem lotniczym
- budowa i eksploatacja samochodów
- elektromobilność i systemy elektroenergetyczne w transporcie.
Transport – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów realizowanych na kierunku Transport znajdą się: badania operacyjne, fizyka, mechanika techniczna, badanie układów i urządzeń mechanicznych, materiałoznawstwo, podstawy konstrukcji środków transportu, projektowanie elementów środków transportu, podstawy eksploatacji technicznej, elektrotechnika, badanie urządzeń i układów elektrycznych, metrologia, zastosowanie metrologii w transporcie, podstawy automatyki, podstawy elektroniki, infrastruktura transportu, środki transportu, podstawy inżynierii ruchu, systemy łączności w transporcie, ekologia transportu, zintegrowanie systemy transportowe, modelowanie systemów transportowych, ekonomika transportu.
Transport – rekrutacja w Warszawie
Kandydaci na Politechnikę Warszawską przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z matematyki, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: fizyka, chemia, informatyka, biologia lub geografia.
Uczelnia niepubliczna rekrutuje na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Transport w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Transport – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą przykładowo pracować w:
- przedsiębiorstwach transportu drogowego, kolejowego i lotniczego,
- przedsiębiorstwach spedycyjnych,
- firmach dystrybucyjnych w pionie analizy i organizacji procesów transportowych i logistycznych,
- przedsiębiorstwach zajmujących się budową, wdrażaniem i utrzymaniem systemów i urządzeń automatyki,
- u operatorów sieci telekomunikacyjnych, operatorów logistycznych.
Zarobki po Transporcie
Wynagrodzenie pracowników branży transportowej jest bardzo zróżnicowane. Zależy od zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, rodzaju transportu. Statystycznie przeciętne zarobki to ok. 5000 zł brutto. W transporcie lotniczym i międzynarodowym zatrudnieni mogą liczyć na zdecydowanie wyższe pensje.
Czy warto studiować Transport w Warszawie?
Transport odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu każdej gospodarki. Rozwój nowych technologii w transporcie, takich jak pojazdy autonomiczne czy inteligentne systemy transportowe, wymaga wykwalifikowanych kadr. Studia są dopasowane do aktualnych trendów i wyzwań branży transportowej.
Poznaj bazę dydaktyczną warszawskich uczelni realizujących studia transportowe:
Transport – opinie o studiach
Kierunek jest odpowiedni dla osób lubiących pracować z wieloma zespołami i narzędziami. To praca dla multizadaniowców, kandydatów o podzielnej uwadze, osób dynamicznych, kontaktowych, otwartych na niestandardowe rozwiązania.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy kierunków technicznych.
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki:
Inżynieria transportu i logistyki
Fot. Freepik