Inżynieria bezpieczeństwa w Warszawie
Inżynieria bezpieczeństwa – studia w Warszawie
Studia na Inżynierii bezpieczeństwa przygotowują specjalistów potrafiących przeciwdziałać zagrożeniom wynikającym z katastrof obiektów technicznych, przykładowo energetyki jądrowej, przemysłu chemicznego, transportu, przemysłu wydobywczego, budownictwa, przemysłu zbrojeniowego a także powstałym w wyniku zjawisk naturalnych, takich jak huragany, trzęsienia ziemi, lawiny, powodzie czy działania innych ludzi – akty sabotażu, działania terrorystyczne.
Inżynieria bezpieczeństwa realizowana jest w Warszawie na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Dostępne są także wojskowe studia jednolite magisterskie, przewidziane dla kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz studia mundurowe, pozwalające uzyskać tytuł magistra inżyniera pożarnictwa oraz pierwszy stopień oficerski Państwowej Straży Pożarnej – młodszy kapitan.
Inżynieria bezpieczeństwa – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia realizowane są ścieżki kształcenia:
- inżynieria bezpieczeństwa technicznego
- inżynieria bezpieczeństwa publicznego.
Czym zajmuje się inżynier bezpieczeństwa?
Specjaliści z zakresu inżynierii bezpieczeństwa zajmują się ograniczaniem i usuwaniem negatywnych skutków wywołanych przez zjawiska naturalne, katastrofy obiektów technicznych czy umyślne działanie ludzi. Do ich zadań należy prowadzenie analiz ryzyka i planowanie skutecznych działań na rzecz bezpieczeństwa w działalności człowieka w czasie pokoju i działań militarnych.
Inżynieria bezpieczeństwa – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: nauka o materiałach, inżynieria wytwarzania, metrologia, elektrotechnika i elektronika, mechanika techniczna, kinematyka, podstawy automatyki, podstawy konstrukcji maszyn, procesy stochastyczne, termodynamika i transport ciepła, niezawodność obiektów technicznych, jakość systemów, mechanika płynów, podstawy inżynierii bezpieczeństwa, fizjologia i ergonomia, wytwarzanie, wykrywanie i identyfikacja materiałów niebezpiecznych, analiza ryzyka, sensory do systemów monitoringu bezpieczeństwa, monitorowanie zagrożeń bezpieczeństwa, człowiek a technosfera, obiekty potencjalnie niebezpieczne, prognozowanie skutków zagrożeń, zarządzanie bezpieczeństwem, przyczyny i mechanizmy powstawania szkód.
Inżynieria bezpieczeństwa – rekrutacja na studia
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z przedmiotów wskazanych przez uczelnię. Najczęściej jest to matematyka, język obcy, informatyka, fizyka, ale też wybrać można biologię, chemię, wos.
Nieco inaczej przebiega nabór na studia wojskowe.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię bezpieczeństwa możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria bezpieczeństwa – praca po studiach
Ukończenie studiów na tym kierunku pozwala na podjęcie pracy przykładowo w:
- jednostkach organizacyjnych PSP – na stanowiskach cywilnych
- jednostkach organizacyjnych administracji publicznej zajmującej się problemami bezpieczeństwa
- biurach projektowych i konsultingowych
- zakładach przemysłowych
- przedsiębiorstwach eksploatujących zaawansowane technicznie środki transportu
- zakładowych strażach pożarnych
- jednostkach wojskowych
- instytutach naukowo-badawczych
- firmach ochrony obiektów i infrastruktury
- firmach monitorujących środowisko
- przedsiębiorstwach przemysłu obronnego
- instytucjach centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedzialnych za zarządzanie bezpieczeństwem
Absolwenci studiów wojskowych to kadry oficerskie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, zapewniające skuteczne prowadzenie działań militarnych we współpracy z wojskami operacyjnymi jak i podczas pokojowego funkcjonowania Sił Zbrojnych RP. Absolwenci otrzymują tytuł magistra inżyniera i po mianowaniu na stopień podporucznika kierowani są do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Zarobki po Inżynierii bezpieczeństwa
Ukończenie Inżynierii bezpieczeństwa daje różnorodne możliwości zatrudnienia. Tym samym odmienny będzie poziom zarobków absolwentów. Na wysokość wynagrodzenia wpływa posiadane doświadczenie, wybrana branża, zajmowane stanowisko oraz miejsce pracy.
Czy warto studiować Inżynierię bezpieczeństwa?
Wraz ze wzrostem skomplikowania technologii i infrastruktury, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem. Sektory takie jak przemysł, budownictwo, energetyka, IT, transport oraz ochrona środowiska potrzebują ekspertów do zarządzania ryzykiem i zapobiegania awariom.
Specjaliści ds. bezpieczeństwa są wysoko cenieni na rynku pracy. Ich praca jest kluczowa dla zapewnienia ciągłości operacji oraz ochrony zdrowia i życia ludzkiego. To sprawia, że absolwenci mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i konkurencyjne wynagrodzenia.
Inżynieria bezpieczeństwa – opinie
To studia dla osób nie bojących się wyzwań, kandydatów o predyspozycjach analitycznych, zdolnościach organizacyjnych. Ważną cechą przyszłych inżynierów bezpieczeństwa jest umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, odpowiedzialność.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z zagadnieniami bezpieczeństwa. Zobacz studia:
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
Tutaj znajdziesz inne kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Fot. wat.edu.pl
Jakie uczelnie w Warszawie oferują kierunek inżynieria bezpieczeństwa
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl