Architektura w Warszawie
Architektura - studia
Studenci poznają zasady kompozycji przestrzennej, techniczne aspekty zawodu, historię budowy miast, kształtowania ich struktury przestrzennej, funkcjonalnej, komunikacyjnej, ekologicznej, uczą się kształtować formę i funkcję budynków.
Studia realizowane są w systemie dwustopniowym. Trwają 4 lata i kończą się tytułem inżyniera, uprawniającym do kontynuowania kształcenia na poziomie magisterskim.
Politechnika Warszawska realizuje także kierunek w systemie jednolitych studiów magisterskich, trwających 6 lat.
Architekturę można studiować w Warszawie również w języku angielskim.
Czym zajmuje się architekt?
Inżynier architekt może samodzielnie opracowywać projekty budynków, planować i projektować rozwiązania urbanistyczne, sprawować kontrolę nad realizacją projektów, rozwiązywać problemy konstrukcyjne i inżynierskie związane z projektowaniem budynków, wykonywać ich przebudowę, modernizację, adaptację.
Architektura – przedmioty na studiach
Program kształcenia na architekturze przewiduje: budownictwo ogólne i materiałoznawstwo, historia architektury, podstawy CAD, rysunek odręczny i grafika inżynierska, ekologia i technologie energooszczędne, mechanika budowli, architektura krajobrazu, instalacje budowlane, rysunek i techniki artystyczne, elementy kompozycji urbanistycznej, historia sztuki i cywilizacji, projektowanie BIM, fizyka budowli, historia budowy miast, socjologia mieszkalnictwa i miast, prawo budowlane.
Architektura – rekrutacja
Nabór na PW obejmuje przedmioty maturalne: język obcy, matematykę, do wyboru fizykę lub informatykę, jeden przedmiot spośród: geografia, historia, historia sztuki, język polski.
Kandydatów obowiązuje także sprawdzian uzdolnień i predyspozycji oraz ocena prac własnych, prezentujących zainteresowania architekturą, inwencję twórczą, sprawność wyrażania idei.
Uczelnie niepubliczne rekrutują według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Architekturę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia architektoniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Architekturze
Najbardziej typowe miejsca zatrudnienia absolwentów kierunku, to:
- biura projektowe
- pracownie architektoniczne
- przedsiębiorstwa budowlane
- firmy deweloperskie
- pracownie konserwatorskie
- agencje reklamowe
- wydziały architektury i urbanistyki administracji samorządowej
- administracja spółdzielcza, zawodowa
- własna działalność gospodarcza
Ile zarabia architekt?
Więcej informacji na ten temat znajdzie się w poniższym filmie:
Czy warto studiować Architekturę?
Architektura to studia prestiżowe, pozwalają uzyskać zawód cieszący się poszanowaniem.
W trakcie kształcenia studenci mają dostęp do profesjonalnych narzędzi oraz specjalistycznych pracowni.
Uzyskany na studiach dyplom jest podstawą uznania kwalifikacji zawodowych, które umożliwia pracę w wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Studiowanie Architektury umożliwia rozwijanie pasji, umiejętności artystycznych, które w przyszłości będą zasobem pozwalającym na kształtowanie otoczenia, przestrzeni, miast.
Architektura – opinie
***
Warto zwrócić uwagę na inne kierunki z grupy studiów architektonicznych. Może zainteresują Was:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Architektura przestrzeni kulturowych
Zobacz inne kierunki artystyczne
Więcej o studiach artystycznych