Kryminologia w Warszawie
Kryminologia - studia
Kryminologia skupia się na genezie przestępstw, analizie czynników, które doprowadzają do popełnienia czynu zabronionego. Bazuje na wiedzy psychologicznej, socjologicznej, prawniczej, pedagogicznej. Z kolei kryminalistyka w dużym uproszczeniu zajmuje się ustalaniem przebiegu przestępstwa poprzez zabezpieczanie śladów czy zbieranie dowodów przy wykorzystaniu specjalistycznych technik, narzędzi, aparatur.
W przypadku kryminologii dobrze sprawdzą się osoby o zainteresowaniach psychologicznych, otwarte na problemy innych, pragnące zgłębiać genezę zachowań przestępczych, dociekliwe, o umysłach analitycznych.
Czym zajmuje się kryminolog?
Kryminologia bywa mylona z kryminalistyką. Kryminolog zajmuje się badaniem zjawisk przestępczości. Szukają odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się przestępstwo i proponują konkretne rozwiązania mające na celu usprawnić system sprawiedliwości. Ich praca naukowa często ma silnie socjologiczne zacięcie oraz mocno teoretyczny charakter. Badają genezę zjawisk patologicznych i szukają systemowych rozwiązań zapobiegania im.
Kryminologia - przedmioty na studiach
Program obejmuje studiowanie zagadnień przestępczości i zjawisk dewiacyjnych, przykładowo: geneza zachowań przestępczych i dewiacyjnych, rodzaje i rozmiary przestępczości, profile sprawców i ofiar, a także reakcje społeczne i prawne wobec zjawiska przestępczości. Program studiów kryminologicznych koncentruje się zarówno na zagadnieniach teoretycznych, takich jak teorie kryminologiczne wyjaśniające indywidualne i społeczne uwarunkowania przestępczości, jak i praktycznych, takich jak metody pomiaru i analiza zjawiska przestępczości.
Wiele uwagi poświęcone jest instytucjom kontroli społecznej i prawnej oraz strukturze i kompetencjom poszczególnych służb porządku publicznego: policji, prokuraturze, sądownictwu, służbie więziennej i kuratorskiej – zarówno w kontekście regulacji prawnych i praktyk polskich jak i unijnych.
Kryminologia – rekrutacja
O miejscu na liście rekrutacyjnej decyduje ocena na dyplomie lub/i średnia ocen z całego toku studiów.
Uczelnia niepubliczna rekrutuje na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kryminologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki społeczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kryminologia – praca po studiach
Absolwenci powyższych kierunków zdobywają kompetencje niezbędne w pracy przykładowo w:
- służbach porządku publicznego: policji, prokuraturze, sądownictwie, służbie więziennej i kuratorskiej
- administracji
- podmiotach zajmujących się ochroną mienia, usługami detektywistycznymi czy wywiadem gospodarczym
- instytucjach udzielających wsparcia grupom wykluczonym społecznie
- firmach detektywistycznych
- placówkach zajmujących się przeciwdziałaniem i wykrywaniem przestępczości
- laboratoriach kryminalistycznych.
Kryminologia - opinie
Więcej o kryminologii i kryminalistyce:
Czy warto studiować Kryminologię?
To dobry wybór, jeśli interesujesz się kryminologią i kryminalistyką, prawem karnym i postępowaniem karnym, problematyką przestępczości - jej zapobiegania i wykrywania, polityką kryminalną i penitencjarną, rozwiązywaniem problemów społecznych jak również nowoczesnymi technikami IT.
Zarobki po Kryminologii
Średnie zarobki kryminologów w Polsce to ok. 5000 złotych brutto miesięcznie, a najczęściej wskazywane widełki zarobków to 4000-6000 złotych brutto.
Wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od doświadczenia oraz posiadanego tytułu lub stopnia naukowego.
***
Podobne kompetencje uzyskać można na kierunkach zbliżonych do Kryminologii:
Profilaktyka społeczna i resocjalizacja
Zobacz inne kierunki społeczne
Dowiedz się więcej o studiach społecznych