Europeistyka w Warszawie
Europeistyka – studia w Warszawie
Studia na Europeistyce łączą zagadnienia z zakresu politologii, stosunków międzynarodowych, prawa, ekonomii, socjologii i kulturoznawstwa. Studenci poznają mechanizmy funkcjonowania Unii Europejskiej, zdobywają szeroką wiedzą na temat Europy jako swoistego kręgu cywilizacyjnego. W trakcie studiów poruszane są kwestie dotyczące historii, instytucji Unii Europejskiej, jej prawa i polityk, a także integracji ekonomicznej. Tematem zajęć jest różnorodność kulturowa Europy, wybrane współczesne problemy, takie jak migracje i kryzysy gospodarcze oraz polska polityka europejska oraz stosunki Europy z innymi częściami świata.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Europeistyka – specjalności
Na pierwszym stopniu dostępne są moduły specjalizacyjne:
- administracyjny
- kulturowo-społeczny
Europeistyka – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: historia społeczna Europy, źródła informacji europejskiej, nauka o państwie i polityce, współczesne systemy polityczne, instytucje UE, historia integracji europejskiej, wstęp do ekonomii, administracja publiczna w państwach europejskich, polityki Unii Europejskiej, system polityczny RP, międzynarodowe stosunki polityczne, programy i fundusze Unii Europejskiej, Polska w UE, obrót gospodarczy w Europie, aktualne wyzwania w Europie, rynek europejski, prawo UE, media w Europie, urzędnik UE, etykieta i protokół dyplomatyczny, marketing europejski.
Europeistyka – rekrutacja
Nabór odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z przedmiotów wskazanych przez uczelnie. Na UW będzie to język polski, matematyka, język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: inny język obcy, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, biologia, chemia, fizyka i astronomia/fizyka, informatyka.
Podczas rekrutacji na UKSW punktowany jest język polski, język obcy oraz matematyka oraz do wyboru: geografia, historia lub wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Europeistykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia ekonomiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Europeistyka – praca po studiach
Absolwenci posiadają kwalifikacje do podjęcia pracy przykładowo w:
- instytucjach Unii Europejskiej (np. Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim, Europejskim Trybunale Obrachunkowym),
- firmach konsultingowych i lobbingowych w Brukseli (np. Burson Marsteller, Schuman Associates),
- organizacjach międzynarodowych (np. ONZ, OBWE),
- think-tankach i organizacjach pozarządowych (Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka),
- organach administracji samorządowej i centralnej (np. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Obrony Narodowej, Kancelaria Sejmu),
- firmach public relations,
- centrach informacyjnych,
- mediach radiowych i telewizyjnych.
Czy warto studiować Europeistykę?
O zaletach studiów i motywach ich wyboru w Centrum Europejskim UW opowiadają studenci:
Europeistyka - opinie
Studia pozwalają na zdobycie cennych umiejętności analitycznych, zrozumienie treści unijnych przepisów i sposobów ich przyjmowania, jak również narodowej implementacji. To dobry wybór, jeśli szukasz kierunku odpowiadającego wyzwaniom społecznym i gospodarczym współczesnej Europy lub chcesz realizować projekty w ramach programów europejskich.
Zarobki po Europeistyce
Szerokie możliwości zatrudnienia po studiach europejskich powodują, że zarobki absolwentów są mocno zróżnicowane. Na wysokość wynagrodzenia wpływa posiadane doświadczenie, znajomość określonych języków obcych, zajmowane stanowisko oraz miejsce pracy.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach ekonomicznych
Przeczytaj opisy kierunków ekonomicznych
Może zainteresują Cię studia:
Europeistyka - integracja europejska
European politics and economics
Fot. Freepik