Turystyka i rekreacja w Warszawie
Turystyka studia
Studia turystyczne łączą zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych, rolniczych a także organizacji i zarządzania. Studenci poznają zasady prowadzenia różnych form turystyki, zdobywania i prezentowania informacji turystycznych. Zapoznają się z nowoczesnym oprogramowaniem stosowanym w branży turystycznej. Uczą się zarządzania biurem podróży, hotelem czy innym przedsiębiorstwem turystycznym. Opanowują elementy marketingu, prawa, zarządzania ludźmi oraz ryzykiem.
Kierunek można studiować a poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Turystyka i rekreacja – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: podstawy turystyki i rekreacji, geografia społeczno-ekonomiczna, ekologia i ochrona środowiska, prawo w turystyce, zagrożenia zdrowotne w turystyce, geografia turystyczna Polski, ekonomika turystyki i rekreacji, zarządzanie jakością w turystyce, hotelarstwo, krajoznawstwo, technologie informacyjne i systemy rezerwacyjne.
Turystyka i rekreacja – specjalizacje
W powyższych uczelniach dostępne są m.in. takie ścieżki kształcenia:
- hotelarstwo i gastronomia
- turystyka międzynarodowa i pilot wycieczek
- turystyka biznesowa
- turystyka czasu wolnego
- rekreacja w turystyce
- zarządzanie biznesem turystycznym
Turystyka i rekreacja – rekrutacja
Na uczelniach publicznych punktowane są wybrane przedmioty maturalne, najczęściej język obcy, matematyka oraz inne wybrane, jak choćby geografia, wos, język polski.
Dodatkowo na AWF obowiązuje egzamin sprawności fizycznej.
Niepubliczne szkoły wyższe przyjmują kandydatów według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki turystyczne możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia turystyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Turystyka – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują przykładowo w:
- biurach podróży
- hotelach
- środkach wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych
- centrach rekreacji
- gospodarstwach agroturystycznych
- administracji rządowej i samorządowej
- organizacjach społecznych
Zarobki po Turystyce
Około 25% specjalistów ds. turystyki zarabia powyżej 4050 zł brutto.
Na wyższych stanowiskach zarobki są oczywiście lepsze. W przypadku kierowników ds. sprzedaży w turystyce najczęściej oferowana pensja wynosi 7000 zł brutto.
Czy warto studiować Turystykę?
Turystyka nieustająco należy do najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki światowej. Osoby pracujące w turystyce mogą liczyć na dobre warunki rozwoju i perspektywy.
Na wybranych uczelniach jest możliwość zdobycia dodatkowych certyfikatów.
Posłuchajcie więcej o pracy w biurze podróży:
Turystyka – opinie
Kierunek ten jest odpowiedni dla osób dynamicznych, z pasją, kontaktowych, ciekawych świata. Należy podkreślić ogromnie ważną doskonałą znajomość języków obcych w branży turystycznej – stąd duży nacisk na kształcenie w tym zakresie w toku studiów.
***
W ofercie uczelni wiele studiów związanych z turystyką dotyczy jej węższych specjalizacji. Warto zatem rozważyć przykładowo takie kierunki:
Przewodnictwo i pilotaż turystyczny
Krajoznawstwo i turystyka historyczna
Zarządzanie w turystyce i sporcie
Aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana
Zobacz inne kierunki turystyczne
Dowiedz się więcej o studiach turystycznych