Inżynieria środowiska w Warszawie
Inżynieria środowiska – studia w Warszawie
Studia na Inżynierii środowiska łączą wiedzę przyrodniczą z zagadnieniami inżynieryjno-technicznymi. W toku nauki podejmowana jest problematyka z zakresu inżynierii sanitarnej (wodociągi, kanalizacje, oczyszczalnie ścieków), inżynierii wodnej (zagospodarowanie rzek, ochrona przed powodzią), zmian klimatycznych i ochrony atmosfery, systemów wodno-gospodarczych, wykorzystania zasobów wodnych, systemów nawadniających, przetwarzania i zagospodarowania odpadów.
Kierunek jest dostępny na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria środowiska – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i gazownictwo
- inżynieria sanitarna i wodna
- technologie w inżynierii środowiska
- inżynieria sanitarna
- inżynieria zasobów wodnych i ochrona powietrza
- inżynieria obszarów zurbanizowanych
- geoinżynieria.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- inżynieria sanitarna
- inżynieria wodna
- geoinżynieria środowiska
- ekoinżynieria
- chłodnictwo, ogrzewnictwo, wentylacja
- systemy ciepłownicze i gazownicze
- systemy wodociągowe i kanalizacyjne
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie nauczania mogą znaleźć się mi.in.: chemia środowiska, biologia i ekologia, geodezja i kartografia, rysunek techniczny i geometria wykreślna, materiałoznawstwo, gleboznawstwo i rekultywacja, hydrologia, mechanika i wytrzymałość materiałów, komputerowe wspomaganie projektowania, gospodarka wodna i ochrona wód, mechanika gruntów i geotechnika, systemy informacji przestrzennej, gospodarka odpadami, ochrona powietrza, budownictwo ogólne, podstawy inżynierii melioracyjnej, budownictwo wodne, technologia wody, sieci ciepłownicze i gazowe, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, inżynieria rzeczna, wentylacja i klimatyzacja, instalacje sanitarne, kosztorysowanie inżynierskie.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Warszawie
Politechnika Warszawska przyjmuje kandydatów na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki, języka obcego oraz do wyboru: fizyki, chemii, informatyki, biologii lub geografii.
Na UKSW punktowany jest język polski oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: matematyka, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, biologia, geografia, informatyka, wiedza o społeczeństwie.
Rekrutacja na SGGW obejmuje punkty uzyskane z jednego przedmiotu wybranego spośród: chemia, fizyka lub matematyka oraz do wyboru spośród: biologia, geografia lub informatyka, alternatywnie wynik egzaminu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Ukończenie tego kierunku umożliwia podjęcie pracy przykładowo w:
- biurach projektowych
- firmach wykonawczych
- laboratoriach badawczych i kontrolnych
- zakładach przemysłowych
- firmach komunalnych
- firmach konsultingowych
- administracji
- placówkach naukowo-badawczych
- szkolnictwie.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska?
Studia na Inżynierii środowiska stanowią odpowiedź na politykę UE w zakresie środowiska, związaną z ukierunkowaniem na zrównoważony rozwój. Zajęcia odbywają się w licznych laboratoriach m.in. inżynierii środowiska, biotechnologii, toksykologii, biologii molekularnej, hydrobiologii, mikrobiologii, które są wyposażone w specjalistyczną aparaturę badawczą.
Absolwenci po odpowiednich praktykach mogą ubiegać się o uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi oraz do projektowania instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.
Zostają przygotowani do egzaminu państwowego z zakresu kwalifikacji zawodowych na stanowisko kierownika spalarni, współspalarni i składowiska odpadów, a także osoby zarządzającej obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.
Inżynieria środowiska – opinie
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. sggw.edu.pl