Kierunek lekarski w Warszawie
Medycyna - studia
Studia na kierunku lekarskim odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, trwają 6 lat. W okresie wakacji studenci odbywają praktyki we wskazanych przez uczelnię szpitalach. Praktyki obejmują swoim zakresem takie zagadnienia jak: opieka nad chorym, lekarz rodzinny, pomoc doraźna, choroby wewnętrzne, pediatria, chirurgia, intensywna terapia, ginekologia i położnictwo.
Kierunek lekarski - przedmioty na studiach
Studenci w trakcie nauki muszą zaliczyć lub zdać egzaminy z: anatomii prawidłowej, pierwszej pomocy, biofizyki, historii medycyny, chemii, biochemii, histologii z embriologią i elementami cytofizjologii, podstaw biologii molekularnej, anatomii radiologicznej, etyki lekarskiej, psychologii lekarskiej, fizjologii, farmakologii i toksykologii, patomorfologii, genetyki, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, itd.
Studia medyczne - specjalizacje
Wybrane specjalizacje medyczne:
- anestezjologia i intensywna terapia
- chirurgia dziecięca
- chirurgia ogólna
- chirurgia szczękowo-twarzowa
- choroby wewnętrzne
- choroby zakaźne
- dermatologia i wenerologia
- diagnostyka laboratoryjna
- genetyka kliniczna
- higiena i epidemiologia
- medycyna pracy
- medycyna ratunkowa
- medycyna rodzinna
- medycyna sądowa
- medycyna transportu
- mikrobiologia lekarska
- neurochirurgia
- neurologia
- okulistyka
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu
- otorynolaryngologia
- patomorfologia
- pediatria
- położnictwo i ginekologia
- psychiatria
- radiologia i diagnostyka obrazowa
- radioterapia onkologiczna
- rehabilitacja medyczna
- urologia
- zdrowie publiczne.
Należy mieć na uwadze, że tylko wybrane specjalizacje otwierane są w danym roku w określonym województwie. Zależy to od zapotrzebowania na określonych specjalistów w regionie.
Studia medyczne - rekrutacja
Rekrutacja na kierunek lekarski odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii, chemii oraz do wyboru matematyki lub fizyki, zdawanych na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki medyczne realizowane w innych ośrodkach akademickich, w tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po medycynie
Lekarze medycyny znajdują pracę są w:
- przychodniach
- klinikach
- szpitalach
- sanatoriach
- ośrodkach rehabilitacji
- gabinetach lekarskich
- hospicjach
- stacjach pogotowia ratunkowego
- placówkach naukowo-badawczych.
Mogą się realizować w pracy naukowej.
Ile zarabia lekarz?
Wynagrodzenie lekarza stażysty to nieco ponad 4500 zł. brutto. Potem jest już lepiej, aczkolwiek wysokość zarobków zależy od specjalizacji a także formy zatrudnienia (etat, kontrakt), liczby dodatkowych dyżurów. Średnie wynagrodzenie lekarzy to nieco ponad 10 000 zł brutto.
Czy warto studiować medycynę?
Zawód lekarza to misja, duże poświęcenie, oddanie pacjentom. Jeśli taka ścieżka zawodowa jest Twoim marzeniem, to jedyną drogą jego realizacji jest ukończenie studiów medycznych. Kształcenie trwa długo, studia są ciężkie, zarobki na początku mocno niezadowalające. Jednak studiowanie medycyny to niewątpliwie prestiż, wyróżnienie. Zapotrzebowanie na lekarzy zawsze będzie się utrzymywać, a ciągły rozwój medycyny stawia przed młodymi ludźmi nowe wyzwania.
Studia medyczne - opinie
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: