Dietetyka w Warszawie
Dietetyka – studia
Studenci Dietetyki zdobywają wiedzę z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego. Poznają zasady zapobiegania chorobom żywieniowo zależnym, przygotowani są do pracy w poradniach dietetycznych i do współpracy z lekarzem, pielęgniarką, fizjoterapeutą, psychologiem w zakresie planowania żywienia. Uczą się także obsługi sprzętu stosowanego w ocenie stanu odżywienia.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego lub drugiego stopnia.
Czym zajmuje się dietetyk?
Zadaniem dietetyka jest dobór odpowiedniej diety ze względu na zróżnicowaną aktywność fizyczną, wiek, stan fizjologiczny poszczególnych osób, z uwzględnieniem wpływu poszczególnych składników żywności na funkcjonowanie organizmu człowieka, czyli na jego kondycję fizyczną, wydolność organizmu, kondycję psychiczną, ogólny nastrój czy wygląd skóry. Specjaliści w tym zakresie potrafią diagnozować i rozpoznawać potrzeby żywieniowe pacjentów, zapewniające im dobrą kondycję fizyczną i psychiczną czy poprawę stanu zdrowia.
Dietetycy zajmują się indywidualizacją potrzeb żywieniowych człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem wymagań człowieka zdrowego i zagrożonego chorobami cywilizacyjnymi. Przygotowują programy edukacyjne pozwalające na kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych.
Dietetyka – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: anatomia człowieka, fizjologia i patofizjologia, mikrobiologia ogólna i żywności, immunologia, podstawy diagnostyki laboratoryjnej, psychologia ogólna, genetyka, nauka o żywności z elementami chemii żywności, technologia potraw, podstawy żywienia człowieka, podstawy epidemiologii żywieniowej, farmakologia i farmakoterapia żywieniowa, edukacja żywieniowa, podstawy dietetyki klinicznej, dietetyka pediatryczna, podstawy prawa żywnościowo-żywieniowego, diety i trendy żywieniowe, żywienie osób ze zwiększoną aktywnością fizyczną, warunki produkcji żywności i podstawy żywienia zbiorowego, poradnictwo dietetyczne, podstawy metodologii badań, analiza i ocena jakości żywności, profilaktyka żywieniowa, dietetyka w praktyce klinicznej
Dietetyka – specjalności
Warszawskie uczelnie oferują kształcenie na Dietetyce w przykładowych specjalnościach:
- dietetyka stosowana
- dietetyka kliniczna
- dietetyka dla osób aktywnych fizycznie
- poradnictwo dietetyczne
- psychodietetyka
- dietetyka sportowa
Dietetyka – rekrutacja
Rekrutacja do WUM obejmuje trzy przedmioty:
- język obcy
- do wyboru: chemia, biologia, fizyka lub matematyka
- dowolny inny przedmiot dodatkowy
Podczas naboru na SGGW punktowany jest jeden przedmiot maturalny wybrany spośród: biologia, chemia, matematyka.
Rekrutacja do uczelni niepublicznych odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dietetykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Dietetyce
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy w:
- publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej
- zakładach żywienia zbiorowego i zakładach dostarczających pożywienie do szpitali
- placówkach zbiorowego żywienia (catering)
- organizacjach konsumenckich
- placówkach sportowych i innych (w zależności od rodzaju dodatkowych kwalifikacji)
- szkolnictwie
- poradniach dietetycznych znajdujących się przy klubach fitness, siłowniach i klubach sportowych
- instytucjach naukowo-badawczych.
Czy warto studiować Dietetykę?
To dobry wybór, jeśli interesujesz się świadomym odżywianiem i planujesz profesjonalnie zajmować się profilaktyką i wspieraniem leczenia chorób cywilizacyjnych powiązanych z dietą, jak otyłość, cukrzyca czy alergie.
W dobie zalewu „śmieciową” żywnością zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu dietetyki nie maleje. Społeczeństwo coraz świadomiej podchodzi do kwestii odżywiania, jakości produktów spożywczych, doboru diety, wspierając się przy tym pomocą profesjonalistów.
Zarobki po Dietetyce
Dietetyk zarabia średnio ok 4200 zł netto.
To wartość statystyczna. Kwota wynagrodzenia zależeć będzie od formy zatrudnienia, posiadanego stażu pracy i doświadczenia oraz typu wykonywanej pracy. Najwięcej zarabiają dietetycy zatrudnieni w cateringu czy prowadzący własne poradnie żywieniowe.
Dietetyka – opinie
Więcej o studiach oraz pracy dietetyka opowiada Kasia:
***
Wiele kierunków studiów związanych jest z zagadnieniami dotyczącymi odżywiania, zdrowej diety, ekologicznego przygotowywania i przechowywania żywności. Może zainteresują Was kierunki:
Dietetyka i ekologiczna żywność
Technologia żywności i żywienie człowieka
Żywienie człowieka i dietoterapia
Żywienie człowieka i dietetyka
Żywienie człowieka i ocena żywności
Dietetics – studies in English
Sprawdź inne kierunki medyczne.
Przeczytaj o typach studiów medycznych.