Zootechnika w Warszawie
Zootechnika - studia
Studenci poznają zasady hodowli i chowu zwierząt gospodarskich, uprawy roślin, produkcji pasz oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Przygotowują się do prowadzenia podstawowych badań z zakresu hodowli zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć nauk rolniczych. Zdobywają wiedzę z zakresu zootechniki: genetyki i metod hodowli, żywienia, rozrodu i technologii produkcji zwierząt użytkowych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra.
Kierunkiem o zbliżonej tematyce, dostępnym również w Warszawie, jest Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich.
Zootechnika – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: dobrostan zwierząt, embriologia i histologia zwierząt, zoologia, biochemia zwierząt, genetyka zwierząt, rozród zwierząt gospodarskich, użytkowanie łąk i pastwisk, biologiczne podstawy żywienia, fizjologia zwierząt, mechanizacja produkcji zwierzęcej, hodowla bydła/drobiu/koni/owiec/zwierząt futerkowych, pszczelnictwo, żywienie zwierząt, hodowla trzody chlewnej, hodowla ryb.
Zootechnika – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zootechnikę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia rolnicze i przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Zootechnice
Absolwenci Zootechniki znajdują zatrudnienie przykładowo w:
- firmach specjalizujących się w produkcji zwierzęcej
- instytucjach zajmujących się ochroną zwierząt i środowiska
- firmach paszowych i innych prowadzących obrót środkami do produkcji zwierzęcej i obrót produktami rolniczymi
- zapleczu surowcowym przemysłu rolno-spożywczego
- instytucjach finansowej obsługi rolnictwa
- doradztwie rolniczym
- placówkach naukowo-badawczych
- administracji
- mediach branżowych
Czy warto studiować Zootechnikę?
Od trzeciego semestru studiów jest możliwość uczestnictwa w programach wymiany międzynarodowej, realizując część studiów w uczelniach partnerskich. To szansa zapoznania się m.in. z nowoczesnymi metodami hodowli i utrzymania zwierząt gospodarskich, technikami analizy laboratoryjnej, stosowanej w ocenie surowców pochodzenia zwierzęcego oraz metodologią prowadzenia prac badawczych przez zespoły międzynarodowe.
Krótki film przybliża pracę w zawodzie zootechnika.
Zootechnika – opinie
Kierunek ten jest odpowiedni dla osób lubiących nauki przyrodnicze, a przede wszystkim zwierzęta. Na studiach nie odnajdą się kandydaci, którzy boją się zwierząt czy ich brzydzą. Należy mieć na uwadze, że przyszła praca może wiązać się z częstymi wyjazdami. Przyda się też kondycja fizyczna i dobre zdrowie. Kontakt z sierścią zwierząt i składnikami pasz może wywoływać reakcje alergiczne.
***
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich
Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych