Biotechnologia w Warszawie
Biotechnologia - studia
Studia na Biotechnologii obejmują zagadnienia z obszaru m.in. biochemii, biologii komórki, genetyki i inżynierii genetycznej, inżynierii bioprocesowej, mikrobiologii ogólnej i przemysłowej, enzymologii, biotechnologii i biologii molekularnej.
W Warszawie dostępny jest kierunek Biotechnologia, oferowany również w języku angielskim.
Czym zajmuje się biotechnolog?
Biotechnolog zajmuje się przykładowo takimi kwestiami, jak ekologiczne źródła energii, skuteczne i bezpieczne leki, ograniczenie wykorzystania chemii w naszym otoczeniu czy wydajniejsze procesy hodowli roślin. Nowoczesne, niecodzienne rozwiązania uzyskiwane w laboratoriach biotechnologicznych znajdują zastosowanie w naszej codzienności.
Biotechnologia - przedmioty na studiach
W programie studiów uniwersyteckich na Biotechnologii znajdą się przedmioty: genetyka z inżynierią genetyczną, biochemia, biologia komórki, bioinformatyka, biologia molekularna, inżynieria bioprocesowa, mikrobiologia, podstawy immunologii, biofizyka, biotechnologia roślin, biotechnologia zwierząt, podstawy hodowli komórek in vitro.
Biotechnologia - specjalności
Na studiach drugiego stopnia wybrać można:
- biotechnologia chemiczna – leki i kosmetyki
- biotechnologia przemysłowa
- mirobioanalityka
- applied biotechnology
Biotechnologia w Warszawie – rekrutacja
W SGGW przedmiotami rekrutacyjnymi są biologia oraz do wyboru: chemia, matematyka lub fizyka.
Na UW w procesie rekrutacji uwzględniany jest język polski, język obcy, matematyka oraz przedmiot z grupy: chemia, fizyka i astronomia/fizyka, matematyka, informatyka. Matematyka może być wskazana dwukrotnie.
Na Politechnice Warszawskiej punktowana jest matematyka, język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: fizyka, chemia, biologia lub informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – perspektywy pracy
Absolwenci Biotechnologii pracują przede wszystkim w:
- przemyśle biotechnologicznym
- laboratoriach badawczych, kontrolnych, diagnostycznych
- instytucjach związanych z upowszechnianiem wiedzy w zakresie chemii i biotechnologii
- jednostkach zaplecza naukowo-badawczego przemysłu biotechnologicznego i dziedzin pokrewnych,
- jednostkach projektowych zajmujących się procesami biotechnologicznymi
Czy warto studiować Biotechnologię?
Wiele praktycznych porad związanych ze studiowaniem Biotechnologii przekazuje absolwentka kierunku:
Zarobki po Biotechnologii
Wynagrodzenie biotechnologów uzależnione jest przede wszystkim od ich wykształcenia, doświadczenia i umiejętności, a także kraju, w którym pracują. W Polsce przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na średnią pensję w wysokości 4500 złotych brutto, w krajach zachodnich natomiast wzrasta ona nawet do kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Biotechnolodzy wyższych zarobków mogą szukać zatrudnienia poza granicami Polski. Choćby w Niemczech biotechnolog jest w stanie zarobić nawet 15000 - 20000 złotych brutto miesięcznie.
Biotechnologia - opinie
Absolwenci Biotechnologii, dziedziny niezwykle szybko rozwijającej się, mają możliwość pracować z najnowszymi technologiami i odkrywczymi badaniami, które mogą mieć wpływ na światową naukę i przemysł.Biotechnologia może pomóc w rozwiązywaniu globalnych problemów zdrowotnych i ekologicznych, co sprawia, że praca w tej dziedzinie może być wyjątkowo satysfakcjonująca. Należy mieć jednocześnie na uwadze, że niektóre aspekty biotechnologii, takie jak inżynieria genetyczna, budzą kontrowersje i stawiają pytania dotyczące etyki i moralności. Studenci muszą być świadomi tych kwestii i umieć je odpowiednio rozważać.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze