Technologia żywności i żywienie człowieka w Warszawie
Technologia żywności i żywienie człowieka - studia
Studia na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka przybliżają zagadnienia związane z przetwarzaniem, utrwalaniem i przechowywaniem żywności. Studenci uczą się organizowania procesu technologicznego z zachowaniem wysokiej jakości produktów. Poznają najnowocześniejsze techniki produkcyjne, zasady kompleksowej przydatności technologicznej surowców.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się technolog żywności?
Technolog żywności w swojej pracy zawodowej może skupiać się na określonych obszarach związanych z technologią żywności, czyli przykładowo na produkcji żywności, jej przetwarzaniu, bezpiecznych przechowywaniu, transporcie, opakowywaniu. Do jego zadań może należeć kontrola jakości, wprowadzanie innowacji żywnościowych czy dbanie o zrównoważoną produkcję, redukcję odpadów, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i stosowanie zrównoważonych praktyk rolniczych.
Technologia żywności – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. kursy: chemia ogólna i nieorganiczna, chemia organiczna, chemia fizyczna, podstawy żywienia człowieka, biochemia, mikrobiologia żywności, maszynoznawstwo przemysłu spożywczego, analiza i ocena jakości żywności, technologia przemysłu fermentacyjnego, opakowania żywności, toksykologia żywności, technologia zbóż, technologia owoców i warzyw, technologia mleka, technologia mięsa i jaj, prawo żywnościowe, podstawy technologii gastronomicznej, drobnoustroje patogenne przenoszone przez wodę i żywność, zarządzanie przedsiębiorstwem żywnościowym.
Technologia żywności w Warszawie – rekrutacja
Kandydaci na studia rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z:
- biologii lub chemii lub matematyki
- języka obcego lub egzaminu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię żywności i żywienie człowieka możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po technologii żywności
Potencjalne miejsca pracy przewidziane dla absolwentów Technologii żywności to choćby:
- przedsiębiorstwa różnych branż przemysłu spożywczego
- firmy zajmujące się doradztwem z zakresu produkcji żywności i dodatków do żywności
- firmy zajmujące się projektowaniem nowych produktów
- jednostki trudniące się dystrybucją żywności
- instytuty i laboratoria związane z badaniem żywności
- placówki naukowo-badawcze
- przedsiębiorstwa zajmujące się wewnętrznym i zagranicznym obrotem żywnością
- biura projektowe
- szkolnictwo zawodowe.
Ile zarabia technolog żywności?
Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku to 5500 zł brutto. Analiza ofert pracy wskazuje, że zarobki mogą sięgać 9000-11000 zł brutto przy umowie o pracę.
Czy warto studiować Technologię żywności?
Kierunek jest odpowiedni dla miłośników nauk przyrodniczych, osób o predyspozycjach analitycznych, zainteresowanych zdrowym odżywianiem. Poszukiwanie przez konsumentów wartościowych produktów spożywczych ze sprawdzonych źródeł zwiększa zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą zawodowo i profesjonalnie zajmować żywieniem człowieka.
Technologia żywności – opinie
Studiowanie technologii żywności umożliwia uczestnictwo w programach wymiany studenckiej a także odbycie praktyk i staży krajowych jak i zagranicznych. Zaangażowani studenci mogą realizować własne projekty badawcze w ramach funkcjonujących na Wydziale kół naukowych. Fakultatywny charakter studiów pozwala rozwijać własne zainteresowania i samodzielnie projektować część programu kształcenia.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z żywieniem człowieka:
Żywienie człowieka i dietoterapia
Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności
Analityka produktów spożywczych
Żywienie człowieka i ocena żywności
Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności
Bioinżynieria produkcji żywności
Analiza żywności i żywienie człowieka
Projektowanie żywności niskoprzetworzonej
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze