Fizyka medyczna w Krakowie
Fizyka medyczna – studia w Krakowie
Studenci Fizyki medycznej zdobywają wiedzę z zakresu nauk ścisłych, biologicznych oraz technicznych. Poznają zasady działania sprzętu medycznego używanego w diagnostyce i terapii klinicznej dzięki zajęciom praktycznym realizowanym w szpitalach i zakładach opieki zdrowotnej. Zapoznają się z metodami analizy wyników badań klinicznych, optymalizacji protokołów diagnostycznych i terapeutycznych, kontroli jakości jak również nabywają umiejętności konieczne do pracy w zespole interdyscyplinarnym.
Fizyka medyczna realizowana jest w Krakowie na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się fizyk medyczny?
Fizycy medyczni wykorzystują zasady fizyki w celu doskonalenia diagnostyki i terapii medycznej, dbając o bezpieczeństwo oraz skuteczność procedur medycznych, jednocześnie rozwijając nowe technologie w dziedzinie medycyny. Ich obszary działania obejmują m.in. udoskonalanie technik obrazowania medycznego, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, ultrasonografia czy radiografia. Biorą udział w kalibracji i konserwacji sprzętu, a także w interpretacji wyników badań obrazowych.
Fizycy medyczni angażują się w dostosowywanie dawek promieniowania do indywidualnych potrzeb pacjenta, zapewniając bezpieczeństwo i skuteczność procedur radioterapii. Wykorzystują także zasady fizyki jądrowej w rozwijaniu technik diagnostycznych, np. obrazowania PET (pozytonowa tomografia emisyjna), oraz w terapii radioizotopowej.
Ponadto zajmują się szkoleniem personelu medycznego, zapewniającym bezpieczne i efektywne stosowanie technik diagnostycznych i terapeutycznych opartych na fizyce.
Fizyka medyczna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na Fizyce medycznej znajdą się m.in. przedmioty: elektromagnetyzm i optyka, anatomia, fizjologia, histologia, wstęp do fizyki atomowej i kwantowej, biochemia, biofizyka, biologia molekularna, podstawy fizyki i techniki jądrowej, podstawy fizyki medycznej, podstawy elektroniki, cytofizjologia, dozymetria promieniowania jonizującego, patologia komórki, radiochemia, chemia radiacyjna, podstawy radiofarmakologii i medycyny nuklearnej, ochrona radiologiczna.
Fizyka medyczna – rekrutacja w Krakowie
Podczas naboru na Fizykę medyczną punktowana jest matematyka lub fizyka oraz inny przedmiot wybrany spośród: matematyka, fizyka, chemia, informatyka lub biologia. Pod uwagę może być brany także wynik na dyplomie zawodowym albo dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę medyczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizyka medyczna – praca po studiach
Absolwenci mogą pracować jako fizycy medyczni w szpitalach i placówkach medycznych, inspektorzy ochrony radiologicznej, inspektorzy w placówkach Sanepidu, statystycy, inżynierowie w firmach sektora związanego z aparaturą medyczną.
Znajdują zatrudnienie w:
- placówkach medycznych
- szpitalach
- klinikach
- placówkach ochrony radiologicznej
- przedsiębiorstwach z branży technologii medycznej
- firmach dystrybuujących sprzęt medyczny
- placówkach badawczych
- sektorze informatycznym.
Zarobki po Fizyce medycznej
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 7150 zł brutto. Na zarobki powyżej 8 760 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych fizyków medycznych. Wielkość wynagrodzenia konkretnych osób uzależniona będzie od miejsca i formy zatrudnienia, posiadanego stażu pracy, doświadczenia.
Czy warto studiować Fizykę medyczną?
Fizyka medyczna to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, otwierająca wiele możliwości badawczych i eksperymentalnych dla absolwentów. Umożliwia im uczestnictwo w projektach badawczych, skupionych na rozwoju nowych technologii i metod diagnostycznych.
Praca w obszarze fizyki medycznej ma istotny wpływ na zdrowie i dobro pacjentów. Doskonalenie technik diagnostycznych i terapeutycznych może przyczynić się do zwiększenia skuteczności leczenia oraz poprawy jakości życia pacjentów.
Fizyka medyczna – opinie
Praca w dziedzinie fizyki medycznej umożliwia współpracę z lekarzami, technikami medycznymi, inżynierami biomedycznymi oraz innymi specjalistami, co stwarza możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń oraz skuteczną interdyscyplinarną pracę nad rozwiązywaniem problemów medycznych.
Praca w zawodzie fizyka medycznego to zadanie odpowiedzialne, dające jednocześnie wiele satysfakcji, pozwala bowiem uczestniczyć w procesie diagnozowania i leczenia wielu schorzeń, realnie wpływać na uzyskiwanie przez zespół leczący lepszych wyników terapeutycznych i zwiększanie skuteczności procedur medycznych.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki z tego zakresu:
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz typy studiów technicznych.
Sprawdź inne kierunki ścisłe.