Mechanika i budowa maszyn w Krakowie
Mechanika i budowa maszyn – studia w Krakowie
Studiowanie kierunku pozwala uzyskać wiedzę z zakresu mechaniki, wytrzymałości materiałów, techniki cieplnej i przepływowej, jak również specjalistyczne wykształcenie z konstrukcji maszyn, urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, inżynierii bezpieczeństwa. Studenci poznają zasady mechaniki oraz projektowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Mechanika i budowa maszyn dostępna jest w Krakowie również w języku angielskim.
Czym zajmuje się inżynier mechaniki i budowy maszyn?
Do specjalistów z tej dziedziny należeć może projektowanie, analiza, produkcja i utrzymanie różnego rodzaju urządzeń mechanicznych, od drobnych narzędzi po ogromne instalacje przemysłowe. Inżynierowie projektują maszyny i urządzenia, które są efektywne, niezawodne i bezpieczne w użytkowaniu.
Mechanika i budowa maszyn – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: techniki wytwarzania, podstawy inżynierii maszyn, mechanika, elektrotechnika i elektronika, podstawy nauki o materiałach, termodynamika, technologie obróbki ubytkowej, napędy maszyn, podstawy wytrzymałości materiałów, podstawy konstrukcji maszyn, podstawy automatyki, teoria mechanizmów i płynów, metrologia, inżynierskie oprogramowanie komputerowe, maszyny i urządzenia transportowe,
Mechanika i budowa maszyn – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia wybrać można:
- mechanika konstrukcji i materiałów
- komputerowo wspomagane projektowanie inżynierskie
- urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne
- aparatura przemysłowa.
Mechanika i budowa maszyn – rekrutacja w Krakowie
Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie wyników uzyskanych na maturze z przedmiotów wskazanych przez uczelnie. Są to przede wszystkim matematyka, fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, język obcy. Pod uwagę mogą być brane także oceny z egzaminu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechanika i budowa maszyn – praca po studiach
Absolwenci mogą przykładowo pracować w:
- przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego oraz w innych zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn,
- jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych,
- jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów,
- jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych,
- jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych,
- innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.
Zarobki po Mechanice i budowie maszyn
Zarobki inżynierów z tej dziedziny są zróżnicowane. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, zajmowanego stanowiska, specjalistycznych umiejętności. Inżynierowie pracujący w dużych firmach przemysłowych lub korporacjach mogą oczekiwać atrakcyjnych pakietów wynagrodzeń i dodatkowych benefitów.
Czy warto studiować Mechanikę i budowę maszyn?
Inżynierowie mechanicy często cieszą się stabilnym zatrudnieniem oraz atrakcyjnymi zarobkami, szczególnie jeśli posiadają doświadczenie i specjalistyczne umiejętności.
W dobie postępu technologicznego, rozwój przemysłu 4.0, automatyzacji i robotyzacji zwiększa zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów, co dodatkowo podnosi ich wartość na rynku pracy.
Mechanika i budowa maszyn – opinie
Na studiach dużą uwagę kładzie się na symulacje komputerowe wytrzymałościowe, przepływowe i cieplne oraz projektowanie 3D.
To kierunek odpowiedni dla osób o umysłach ścisłych, posiadających predyspozycje do realizowania zadań technicznych, zmysł konstrukcyjny, umiejętności analityczne.
Technologie w dziedzinie mechaniki i budowy maszyn szybko się rozwijają, co wymaga od inżynierów ciągłego doskonalenia się, zdobywania nowych umiejętności i śledzenia najnowszych trendów oraz innowacji.
Fot. pk.edu.pl