Terapia zajęciowa w Krakowie
Terapia zajęciowa – studia w Krakowie
Studia na Terapii zajęciowej przygotowują specjalistów gotowych do podejmowania działań na rzecz poprawy dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego jednostek i grup w formie bezpośredniej terapii lub w obszarze organizowania wsparcia dla osób z ograniczeniami w funkcjonowaniu, osób z niepełnosprawnościami, zaburzeniami psychicznymi oraz osób wykluczonych społecznie czy zagrożonych wykluczeniem, dla poprawy ich funkcjonowania, integracji społecznej i aktywizacji zawodowej.
Terapię zajęciową można studiować w Krakowie na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Terapia zajęciowa – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się przykładowo przedmioty: anatomia, fizjologia, kinezjologia, biomechanika kliniczna, wprowadzenie do terapii zajęciowej, terapia zajęciowa w pediatrii/ortopedii/reumatologii/psychiatrii/geriatrii/neurologii, terapia zajęciowa osób z niepełnosprawnością intelektualną, terapia zajęciowa osób z trudnościami uczenia się, terapia zajęciowa w środowisku społecznym, terapia sztuką, terapia plastyczna, integracja sensoryczna, logopedia, język migowy, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, sport osób niepełnosprawnych, diagnoza funkcjonalna, muzykoterapia.
Czym zajmuje się terapeuta zajęciowy
Zadaniem terapeutów zajęciowych jest usprawnianie i uaktywnianie pacjentów poprzez dobór odpowiednich, atrakcyjnych zajęć. Terapeuci zajęciowi pracują z pacjentami po operacjach, udarach, wypadkach czy innych zdarzeniach, które ograniczyły ich sprawność fizyczną lub psychiczną. Pomagają w powrocie do codziennych aktywności oraz samodzielności.
Wspierają osoby starsze lub niepełnosprawne, pomagając im w zachowaniu samodzielności oraz poprawie jakości życia. Organizują zajęcia terapeutyczne, które stymulują zarówno fizycznie, jak i umysłowo.
Terapia zajęciowa – rekrutacja w Krakowie
Kandydaci wskazują jeden przedmiot zdawany na maturze wybrany spośród: biologia, chemia, wiedza o społeczeństwie lub matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Terapię zajęciową możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Terapia zajęciowa – praca po studiach
Absolwenci mogą podejmować aktywności skoncentrowane na promocji zdrowia i zapobieganiu niepełnosprawności i ograniczeniom w uczestniczeniu w życiu społecznym.
Pracują przykładowo w:
- szpitalach
- ośrodkach rehabilitacji
- szkołach specjalnych
- domach opieki
- zakładach opiekuńczo-leczniczych
- poradniach zdrowa psychicznego
- prywatnych gabinetach terapeutycznych.
Czy warto studiować Terapię zajęciową?
Dowiedz się więcej o kierunku w krótkim filmie:
Terapia zajęciowa – opinie
Kierunek jest odpowiedni dla osób empatycznych, wrażliwych a także cierpliwych. Efekty pracy nie zawsze będą od razu widoczne, praca terapeuty zajęciowego wymagać będzie dużo determinacji i kreatywności, może jednocześnie przynieść wiele satysfakcji.
***
Zobacz także kierunki:
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Zobacz typy studiów pedagogicznych.
Poznaj wykaz kierunków pedagogicznych.
Fot. Freepik