Elektrotechnika w Krakowie
Elektrotechnika – studia w Krakowie
Na kierunku Elektrotechnika podejmowana jest problematyka z dziedziny inżynierii elektrycznej i aplikacji przemysłowych w zakresie wytwarzania, przesyłu i wykorzystania energii elektrycznej, a także sterowania procesami przetwarzania energii w systemach przemysłowych z zapewnieniem wymagań zasilania i jakości energii.
Studenci kierunku zdobywają wiedzę z obszaru elektrotechniki, elektroenergetyki, metrologii elektrycznej i nieelektrycznej, energoelektroniki i napędu elektrycznego, energetyki odnawialnej czy maszyn elektrycznych. Poznają technikę wysokich napięć, podstawy modelowania i komputerowych badań symulacyjnych, programowania sterowników PLC, mikroprocesorów i układów FPGA.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Elektrotechnika – specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- automatyka przemysłowa i automatyka budynków
- elektroenergetyka
- energoelektronika i napęd elektryczny
- inżynieria elektryczna w pojazdach samochodowych
- platforma technologiczna smart grids (w j. angielskim)
- automatyka i metrologia
- elektroenergetyka
- inżynieria komputerowa w przemyśle.
Czym zajmuje się elektrotechnik?
Elektrotechnik to specjalista zajmujący się projektowaniem, montażem, obsługą oraz konserwacją systemów i urządzeń elektrycznych. Jego praca obejmuje szeroki zakres działań związanych z elektrycznością, wykorzystywaną w różnych sektorach, takich jak przemysł, budownictwo, energetyka oraz w urządzeniach codziennego użytku.
Zadania elektrotechnika mogą obejmować projektowanie instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, komercyjnych, a także w infrastrukturze publicznej.
Specjaliści ci diagnozują usterki oraz problemy w systemach elektrycznych i zasilania, naprawiają awarie, przeprowadzają testy i kontrolują sprawność techniczną urządzeń.
Elektrotechnicy uczestniczą również w opracowywaniu i testowaniu nowoczesnych technologii energetycznych, takich jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe czy systemy magazynowania energii.
Elektrotechnika – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano przedmioty: równania różniczkowe, analiza matematyczna, teoria obwodów, fizyka, podstawy mechaniki, metrologia, metody numeryczne, teoria pola elektromagnetycznego, inżynieria materiałowa w elektrotechnice, podstawy elektronika, teoria sterowania i technika regulacji, technika wysokich napięć, elektromechaniczne przetwarzanie energii, podstawy elektroenergetyki.
Dużą grupę stanowią przedmioty obieralne, przykładowo: sieci elektryczne, maszyny elektryczne, urządzenia i rozdzielnie elektroenergetyczne, elektronika przemysłowa, podstawy techniki cyfrowej, napęd elektryczny i enegoelektronika, gospodarka elekroenergetyczna, inżynieria wysokonapięciowych układów przesyłowo-rozdzielczych, systemy pomiarowe.
Elektrotechnika – rekrutacja w Krakowie
Podczas naboru punkty rekrutacyjne można uzyskać z matematyki, fizyki i informatyki, zdawanych na maturze. Uwzględniane są również wybrane kwalifikacje zawodowe (dyplom zawodowy albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika).
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci są przygotowani do pracy w:
- przemyśle elektrotechnicznym,
- elektroenergetyce,
- energetyce odnawialnej i konwencjonalnej,
- biurach projektowych,
- ośrodkach badawczo-rozwojowych,
- zakładach produkujących unikatową aparaturę pomiarową,
- laboratoriach badawczych o charakterze technicznym, jak też biologicznym i biomedycznym.
Czy warto studiować Elektrotechnikę?
Dowiedz się więcej o kierunku realizowanym w Krakowie:
Elektrotechnika - opinie
Absolwenci mogą ubiegać się o uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych – zarówno w ograniczonym zakresie jak i bez ograniczeń.
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.