Geoinżynieria i górnictwo otworowe w Krakowie
Geoinżynieria i górnictwo otworowe – studia w Krakowie
Kształcenie na kierunku Geoinżynieria i górnictwo otworowe obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu inżynierii złożowej, geologii ogólnej i hydrogeologii, geologii naftowej, występowania złóż węglowodorów, badań geofizycznych związanych z rozpoznawaniem struktur węglowodorów i wód podziemnych, mechaniki górotworu oraz mechaniki płynów, testowania odwiertów i interpretacji wyników testów, wiertnictwa naftowego, hydrogeologicznego, podziemnego, geoinżynieryjnego oraz poszukiwawczo-rozpoznawczego, eksploatacji otworowej płynnych surowców energetycznych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się specjalista geoinżynierii?
Praca specjalisty geoinżynierii i górnictwa koncentruje się głównie na wykorzystaniu wiedzy geologicznej do zapewnienia bezpieczeństwa, wydajności i zrównoważonego wydobycia zasobów naturalnych, głównie minerałów, surowców energetycznych i paliw kopalnych.
Do jego zadań należeć może prowadzenie badań geologicznych, ocena zasobów, projektowanie wydobycia, analiza i ocena ryzyka związanego z wydobyciem, projektowanie konstrukcji górniczych, opracowywanie planów rekultywacji terenów po zakończeniu eksploatacji górniczej, poszukiwanie i ocena zasobów paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny.
Geoinżynieria i górnictwo otworowe – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: chemia, geologia, zarys górnictwa otworowego, górnictwo, ochrona środowiska, geologia złóż węglowodorów, informatyka w przemyśle naftowym, chemia organiczna, fizyka, wiertnictwo, wytrzymałość materiałów, metody matematyczne w górnictwie otworowym, termodynamika, hydroegologia i geologia inżynierska, hydromechanika, podstawy inżynierii złożowej, prawo geologiczne, górnicze, wodne i budowlane, podstawy gazownictwa ziemnego, eksploatacja złóż wód podziemnych, podstawy eksploatacji złóż gazu, technologia płynów wiertniczych, magazynowanie i transport ropy, technologie uszczelniania górotworu.
Geoinżynieria i górnictwo otworowe – specjalności
Na studiach drugiego stopnia wybrać można specjalności:
- gazownictwo ziemne
- geoinżynieria i geotermia
- inżynieria i zagospodarowanie wód
- kosmiczne górnictwo otworowe
- technologie pozyskiwania naturalnych surowców płynnych
- wiertnictwo i geoinżynieria.
Geoinżynieria i górnictwo otworowe – rekrutacja w Krakowie
Podczas rekrutacji punktowane mogą być przedmioty maturalne: matematyka, fizyka, chemia, informatyka biologia, geografia, język obcy.
Pod uwagę brany jest także dyplom zawodowy albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Jeśli chcesz poznać zasady rekrutacji na kierunkach pokrewnych, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Geoinżynieria i górnictwo otworowe – praca po studiach
Specjaliści geoinżynierii i górnictwa mogą pracować w różnych sektorach, włączając w to przemysł wydobywczy, inżynierię środowiska, konsulting górniczy, czy instytucje badawcze.
Absolwenci kierunku mogą być zatrudniani przykładowo jako:
- osoby dozoru prac geologicznych i górniczych polegających na wykonywaniu różnego rodzaju otworów wiertniczych: poszukiwawczych, studziennych, naftowych, geotermalnych i przewiertów, eksploatacji otworowej oraz prac geoinżynieryjnych,
- projektanci i konstruktorzy instalacji związanych z eksploatacją ropy naftowej, gazu ziemnego, wód podziemnych oraz ciepła Ziemi,
- osoby nadzoru górniczego w urzędach górniczych,
- inżynierowie nadzoru i inżynierowie energetycy, konsultanci ds. problematyki zasobów energetycznych i ochrony środowiska,
- pracownicy biur projektów gazownictwa,
- pracownicy uzdrowiskowych zakładów górniczych,
- pracownicy firm geoinżynieryjnych, zakładów geotermalnych,
- osoby nadzoru BHP i ochrony środowiska w górnictwie otworowym,
- osoby nadzorujące proces wydobycia płynnych surowców energetycznych,
- inżynierowie nadzorujący udostępnienie i eksploatację wód podziemnych i ciepła Ziemi.
Czy warto studiować Geoionżynierię i górnictwo otworowe?
Nowoczesny górnik to specjalista otwarty na problemy środowiska.
Jego praca jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa, efektywności i zrównoważonego rozwoju sektora wydobywczego oraz ochrony środowiska naturalnego.
Przemysł górniczy nadal jest jedną z prężnie działających i rozwijających się gałęzi gospodarki.
Geoinżynieria i górnictwo otworowe – opinie
„Jestem wychowankiem Wydziału. Podjęte studia pozwoliły szeroko rozwinąć moją wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie górnictwa otworowego. Dzięki współprac Wydziału z firmą PGNiG zostałem objęty programem stypendialnym i po zakończeniu studiów mogłem podjąć staż. Już podczas studiów moim największym marzeniem była praca na platformie wydobywczej. Marzenie się spełniło. Dzięki studiom mam możliwość wykonywania zawodu, który jest jednocześnie moją pasją”.
Michał Wojnar, absolwent AGH
Geoinżynieria i górnictwo otworowe – zarobki
Górnictwo to branża, w której zarabia się zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Średnia praca przekracza 14 500 zł brutto.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Inżynieria naftowa i gazownictwo
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych