Transport w Krakowie
Transport – studia w Krakowie
Studia na Transporcie umożliwiają pozyskanie współczesnej, interdyscyplinarnej, szerokiej wiedzy na temat systemów transportowych oraz ułatwiają zrozumienie mechanizmów ich działania.
Studenci kierunku zdobywają umiejętności w zakresie planowania i projektowania nowoczesnych rozwiązań w obszarze wszystkich systemów transportowych i logistycznych miast, aglomeracji i regionów. Poznają coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania transportowe uwzględniające zmieniające się potrzeb mieszkańców.
Kierunek realizowany jest w Krakowie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Transport – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano przykładowo: wprowadzenie do transportu, systemy transportowe, planowanie sieci transportowych, infrastruktura transportu kolejowego, infrastruktura transportu drogowego i lotniczego, inżynieria ruchu, sterowanie ruchem, sterowanie dyspozytorskie, zintegrowane systemy transportowe, podstawy prawa transportowego, polityka zrównoważonego transportu, ekonomika transportu, logistyka, procesy technologiczne w transporcie, transport a ochrona środowiska, środki transportu i środki techniczne w transporcie, podstawy psychologii transportu, podstawy eksploatacji technicznej.
Transport – specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- logistyka i spedycja
- transport kolejowy
- transport miejski.
Transport – rekrutacja w Krakowie
Nabór na kierunek odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z matematyki oraz do wyboru: fizyki/fizyki i astronomii, informatyki, geografii, matematyki. Wskazać można także ocenę z egzaminu zawodowego lub potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Transport w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Transport – praca po studiach
Absolwenci przygotowani są przykładowo do pracy w:
- przedsiębiorstwach przewozowych i spedycyjnych oraz własnych tego typu firmach
- działach transportu i logistyki przedsiębiorstw
- miejskich zarządach dróg
- specjalistycznych komórkach administracji rządowej i samorządowej
- biurach urbanistycznych
- przedsiębiorstwach przewozów pasażerskich
- centrach logistycznych
- jednostkach badawczych.
Czy warto studiować Transport?
Współcześnie sprawne i szybie przemieszczanie towarów i ludzi to aktywność, bez której trudno sobie wyobrazić rzeczywistość. Kupujemy ogromne ilości towarów w sieci licząc, że przesyłka dotrze do nas jak najszybciej. Ładunki swobodnie przewożone są po całym świecie, ludzie coraz więcej podróżują. To stawia przed specjalistami ds. transportu - dobrze wykształconymi inżynierami - wyzwania, aby cały system przemieszczania zorganizować jak najsprawniej, obniżając jednocześnie koszty.
Zarobki po Transporcie
Wynagrodzenie pracowników branży transportowej jest bardzo zróżnicowane. Zależy od zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, rodzaju transportu. Statystycznie przeciętne zarobki to ok. 5000 zł brutto. W transporcie lotniczym i międzynarodowym zatrudnieni mogą liczyć na zdecydowanie wyższe pensje.
Transport – opinie
Wydział Inżynierii Lądowej PK ma podpisane porozumienia z przedstawicielami wiodących firm w branży kolejowej w sprawie stypendiów fundowanych dla najlepszych studentów, ułatwiając im w ten sposób start w pracy zawodowej (comiesięczne wsparcie finansowe podczas studiów oraz gwarancja zatrudnienia po ich zakończeniu).
Inżynierowie kończący studia na WIL posiadają najbardziej atrakcyjne, wszechstronne i prestiżowe oraz poszukiwane na rynku krajowym i europejskim zawody.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy kierunków technicznych.
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki:
Inżynieria transportu i logistyki
Fot. Freepik