Elektronika w Krakowie
Elektronika w Krakowie – studia
Studenci krakowskiej Elektroniki zdobywają wiedze m.in. z zakresu elementów elektronicznych oraz sensorów wielkości nieelektrycznych, budowy układów analogowych i cyfrowych, mikroprocesorów, układów programowalnych (FPGA), mikrokontrolerów jednokładnych (SoC), a także technologii ich wytarzania, elektroniki wysokich częstotliwości, optoelektroniki, technik transmisji danych, programowania maszyn cyfrowych (asembler, C, C++, Python, VHDL, Verilog), budowy i obsługi systemów operacyjnych, automatyki przemysłowej, cyfrowego przetwarzania sygnałów i multimediów, budowy systemów wbudowanych w motoryzacji, medycynie, telekomunikacji, elektroakustyce i energetyce.
W Krakowie dostępne są także inne kierunki z obszaru elektroniki:
Elektronika i telekomunikacja (również w języku angielskim)
Mikroelektronika w technice i medycynie
Elektronika - przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano: wprowadzenie do elektroniki, inżynierskie techniki obliczeniowe, cyfrowe układy elektroniczne, analiza obwodów, miernictwo elektroniczne, automatyka przemysłowa, elementy elektroniczne, teoria sygnałów, metody numeryczne, systemy kontrolno-pomiarowe, symulacja układów elektronicznych, systemy mikroprocesorowe, podstawy transmisji danych, podstawy mikroelektroniki, projektowanie urządzeń elektronicznych.
Elektronika - specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- systemy wbudowane
- sieci i usługi
Elektronika w Krakowie – rekrutacja
Podczas rekrutacji punktowana jest matematyka oraz fizyka lub informatyka.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektronikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektronika w Krakowie – perspektywy pracy
Zależnie od profilu ukończonego kierunku absolwenci posiadają wiedzę i kompetencje do pracy przykładowo jako:
- projektanci mikrosystemów i układów scalonych
- programiści aparatury pomiarowej i medycznej
- inżynierowie elektroniki samochodowej
- pracownicy ośrodków badawczo-rozwojowych.
Pracują w:
- laboratoriach badawczych
- przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, produkcją i eksploatacją systemów elektronicznych, automatyki przemysłowej, inteligentnych budynków
- biurach projektowych
- firmach telekomunikacyjnych
- koncernach IT.
Elektronika - opinie
Zobacz więcej o jednych z kierunków z zakresu elektroniki:
Czy warto studiować Elektronikę?
Studia w tej dziedzinie mogą otworzyć drzwi do pracy badawczej nad nowymi technologiami, komponentami elektronicznymi czy rozwiązaniami inżynierskimi. Współczesne urządzenia, od telefonów komórkowych po samochody, zawierają coraz więcej układów elektronicznych. Elektronika ma zastosowanie w rozwijaniu i zarządzaniu systemami energii odnawialnej, takimi jak panele słoneczne czy turbiny wiatrowe. Elektronika jest integralną częścią automatyzacji procesów przemysłowych i robotyki, co ma znaczenie w wielu branżach, od produkcji do medycyny.
Zarobki po Elektronice
Przeciętne wynagrodzenia inżyniera elektronika wynosi blisko 7000 zł.
Na wyższe zarobki mogą liczyć inżynierowie telekomunikacji – mediana na tym stanowisku to ponad 8500 zł brutto. Oczywiście na wysokość dochodów wpływ ma forma zatrudnienia (etat, własna działalność gospodarcza), posiadane doświadczenie, wielkość i kapitał firmy.
***
Jeśli interesujesz się studiami na Elektronice i telekomunikacji, poznaj również kierunki:
Inżynieria elektroniczna i komputerowa
Mikroelektronika w technice i medycynie
Automatyka i elektronika praktyczna
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.