Fizyka techniczna w Krakowie
Fizyka techniczna – studia w Krakowie
Studenci Fizyki technicznej zdobywają wiedzę w zakresie m.in. inżynierii modelowania komputerowego, zjawisk i układów fizycznych oraz technicznych, fizyki materiałów, nanotechnologii, modelowania układów niskowymiarowych, metod badawczych fizyki. Zapoznają się z nowoczesną aparaturą pomiarową, uczą się korzystania z technicznych systemów diagnostycznych i zaawansowanych technik komputerowych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Fizyka techniczna – przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty realizowane w trakcie studiów: metody algebry liniowej w fizyce, elektromagnetyzm i optyka, pakiety obliczeniowe, wstęp do fizyki kwantowej, python, termodynamika i fizyka statystyczna, podstawy fizyki jądrowej i cząstek elementarnych, obwody elektryczne i struktury półprzewodnikowe, komputeryzacja pomiarów, podstawy fizyki ciała stałego, podstawy fizyki środowiska, podstawy mikroelektroniki, podstawy fizyki teoretycznej, methods of artificial intelligence, ekonofizyka.
Fizyka techniczna – specjalności
Podczas studiów wybrać można:
- modelowanie komputerowe
- nowoczesne materiały i nanotechnologie.
Fizyka techniczna – rekrutacja w Krakowie
Na Politechnice Krakowskiej punktowana jest matematyka oraz dodatkowo przedmiot wybrany spośród: fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, chemia lub wynik egzaminu zawodowego.
Na AGH kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z dwóch przedmiotów, każdy wybrany spośród grup: matematyka, fizyka, chemia lub informatyka oraz matematyka lub fizyka. Można także wskazać ocenę na dyplomie technika uzyskanego w określonych zawodach.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę techniczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje ten kierunek i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizyka techniczna – praca po studiach
Osoby z dyplomem Fizyki technicznej znajdują zatrudnienie przykładowo w:
- firmach IT
- bankach
- towarzystwach ubezpieczeniowych
- instytutach naukowo-badawczych
- jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych aparatury i urządzeń diagnostyczno-pomiarowych.
Zarobki po Fizyce technicznej
Przeciętne wynagrodzenie wynosi ok. 10 tys. zł. Konkretne zarobki zależne będą od formy zatrudnienia, zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, miejsca pracy.
Czy warto studiować Fizykę techniczną?
Praktyczne zastosowanie odkryć fizycznych przyczynia się do postępu technologicznego. Studiowanie Fizycy techniczni zapewniają transfer najnowszych osiągnięć naukowych do różnych dziedzin techniki.
Fizyka techniczna – opinie
Kandydat na ten kierunek powinien charakteryzować się zamiłowaniem zarówno do przedmiotów ścisłych jak i technicznych, interesować się technologią i innowacjami. Studia na Fizyce technicznej wymagają solidnego zaangażowania, zdolności analitycznych i gotowości do ciągłego doszkalania się.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z fizyką:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik