Aktorstwo w Krakowie
Aktorstwo - studia
Praca za biurkiem nie jest dla Ciebie? Bilanse, biznes plany, strategie, analizy to obco brzmiące słowa? Masz talent artystyczny i chcesz go rozwijać? Marzy Ci się kariera aktorska, muzyczna, artystyczna?
Jeżeli nie brakuje Ci determinacji – bo nie oszukujmy się, dostanie się do szkoły aktorskiej graniczy z cudem – podejmij rękawicę i zawalcz o swoją artystyczną przyszłość.
Studia aktorskie trwają 9 semestrów. Odbywają się w systemie stacjonarnym. Kandydaci mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad organizowanych przez uczelnianych pedagogów jeszcze przed przystąpieniem do rekrutacji.
Czym zajmuje się aktor?
Najbardziej oczywistym zadaniem aktora jest przygotowanie roli - nauczenie wypowiadanych kwestii, odtworzenie charakteru postaci, wywołanie oczekiwanych emocji. Aktor teatralny po uprzednim przygotowaniu odgrywa spektakl. Tu nie ma miejsca na powtórki, poprawki - wszystko odbywa się na żywo przy udziale publiczności. Praca aktora filmowego to z kolei godziny spędzone na planie filmowy, nie zawsze cały czas przed kamerą. Kolejne sceny odgrywane są wielokrotnie, aby uzyskać pożądany przez reżysera efekt. Aktorzy dubbingujący postaci pracują przede wszystkim głosem, oddając nim emocje, atmosferę danej sceny. Aktorzy musicalowi oprócz śpiewu często wykonują na scenie również układy taneczne.
Aktorstwo - specjalizacje
Studenci mogą w trakcie studiów wybrać:
- aktorstwo dramatyczne
- wokalno-aktorska.
Aktorstwo - rekrutacja
Rekrutacja na kierunek Aktorstwo w AST obejmuje wynik uzyskany na maturze z języka polskiego oraz konkursowy sprawdzian zdolności artystycznych. Polega na zaprezentowaniu utworów literackich i wokalno-muzycznych oraz wykonaniu ćwiczeń aktorskich zadanych przez komisję. Ocenie podlega sprawność ruchowa, poczucie rytmu, wyrazistość ciała. Wymagana jest również znajomość przynajmniej jednego z pięciu tańców narodowych.
Proces rekrutacji do Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego wygląda następująco:
1. Kandydat(tka) winien(na) dostarczyć swoją video-audio-wizytówkę, nieprzekraczającą 12 minut, złożoną z dwóch części:
a) Autoprezentacja (2-4 minuty) w której oprócz elementów biograficznych, powinno zawrzeć się wszystko to, czym kandydat chciałby się podzielić z komisją (np. pasje i zamiłowania, osiągnięcia artystyczne, zawodowe lub pozazawodowe, marzenia itp.)
b) Dowolny (6-8 minut) występ artystyczny przygotowany i wykonany przez kandydata(tkę), na który złożyć się powinny fragmenty dwóch utworów literackich (prozy oraz wiersza rytmizowanego lub rymowanego), fragment wokalny (np. piosenki) oraz fragment improwizacji ruchowej (np. tańca).
2. Prezentowane w nagraniu utwory powinny być dobrze opanowane pamięciowo i przygotowane w języku polskim. Dopuszcza się również wykonanie dodatkowego utworu w języku obcym celem zaprezentowania możliwości interpretacyjnych.
3. Nagranie powinno być poprawne technicznie, zarówno w obrazie jak i dźwięku (np. wykonane przy pomocy telefonu komórkowego). Kandydat(tka) powinien(na) wystąpić na jednolitym tle. W nagraniu kandydat(tka) powinien(na) być widoczny(na) zarówno w zbliżeniu, jak i w całej sylwetce.
4. Wiadomość z imieniem i nazwiskiem kandydata(tki) zawierającą link do nagrania video-audio wizytówki w serwisie YouTube należy przesłać drogą mailową na adres: rekrutacja@afm.edu.pl, równocześnie z dostarczeniem kompletu wymaganych dokumentów. Dopuszcza się możliwość dostarczenia nagrania na nośniku zewnętrznym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Aktorstwo w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia aktorskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Aktorstwo - przedmioty na studiach
W programie nauczania studenci zaliczają m.in. takie przedmioty, jak: elementarne zadania aktorskie, wiersz, proza, wymowa, podstawy tańca, rytmika chór, teatr i dramat powszechny, historia sztuki, historia filmu, ciało w przestrzeni scenicznej, umuzykalnienie, filozofia, techniki walk scenicznych, style aktorskie, prawo własności intelektualnej. Ćwiczenia ruchowe i sprawnościowe stanowią znaczny procent zajęć w trakcie studiów.
Na aktorstwie w KA im. A.F. Modrzewskiego zaliczać będziecie m.in.: podstawowy trening aktorski, warsztat aktora teatralnego, praca nad rolą, interpretacja prozy, wiersz, sceny aktorskie, sceny teatralne, improwizacje aktorskie, warsztat aktora filmowego, sceny filmowe, kreowanie roli w filmie, warsztat emisji głosu, wymowa, umuzykalnienie, warsztat wokalny, piosenka aktorska, ruch sceniczny i taniec, praca nad ciałem.
Praca po Aktorstwie
Powodzenie w życiu zawodowym aktora bywa (niezależnie od posiadanego warsztatu) wynikiem zbiegu okoliczności, szczęścia. Wielu aktorów zostaje docenionych dopiero po latach pracy, czasem jedna udana rola otwiera drogę kariery, niekiedy na ten moment trzeba czekać wiele lat.
Praca czynnego zawodowo aktora mocno determinuje życie osobiste: próby i spektakle do późnych godzin, praca na planie filmowym przez wiele tygodni poza miejscem zamieszkania. Dlatego aktorstwo traktowane jest jak misja, sposób na życie.
Ile zarabia aktor?
Aktorzy serialowi zarabiają od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Kluczowa w tej kwestii jest popularność, doświadczenie.
Wynagrodzenie aktora teatralnego to nieco ponad 4000 zł plus dodatki za każdy spektakl.
Na wysokość stawek wpływa miejsce pracy oraz rodzaj przedsięwzięcia.
Czy warto studiować aktorstwo?
Aktorstwo - opinie
Łatwo na studiach aktorskich nie będzie.
Co roku o miejsce w krakowskiej AST walczą dziesiątki potencjalnych następców Gustawa Holoubka, Zbigniewa Cybulskiego, Ewy Demarczyk, Jerzego Stuhra czy Tomasza Kota. Co roku też jedynie ok. 30 osób otrzymuje indeks studenta Wydziału Aktorskiego AST. Wśród pedagogów krakowskiej AST jest wielu aktorów znanych z kinowego ekranu czy scen teatralnych. Wielu z nich współpracuje również jako reżyserzy spektakli dyplomowych. O szczególnym charakterze uczelni decyduje jej bliski związek z krakowskimi teatrami.
Aktorstwo to na pewno studia dla osób odważnych, pewnych siebie, potrafiących skupić na sobie uwagę, nawet charyzmatycznych. Studia aktorskie, a potem wykonywanie zawodu aktora, wymagają także doskonałej kondycji i sprawności fizycznej.
***
Alternatywą do Aktorstwa mogą być inne kierunki artystyczne, przykładowo:
Dowiedz się więcej o studiach artystycznych.
Sprawdź inne kierunki artystyczne.