Elektronika i telekomunikacja w Krakowie
Elektronika i telekomunikacja – studia w Krakowie
Studenci Elektroniki i telekomunikacji zdobywają wiedzę z zakresu cyfrowego przetwarzania i analizy sygnałów, systemów operacyjnych, wirtualizacji, programowania, tworzenia aplikacji webowych i sieciowych. Poznają techniki przesyłania sygnałów, sieci Internet, sieci komórkowych, sieci Wi-Fi, sieci operatorskich, zasady organizacji i administracji sieci, protokołów komunikacyjnych, inżynierii ruchu, tworzenia sieci wirtualnych oraz przetwarzania w chmurze, urządzeń sieciowych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się inżynier elektroniki i telekomunikacji?
Specjaliści z tej dziedziny mogą przykładowo projektować i konstruować urządzenia elektroniczne i układy scalone, programować aplikacje mobilne, sieciowe, desktopowe. Inżynierowie pracują jako integratorzy systemów transmisji danych, operatorzy sieci telekomunikacyjnych. Zajmują się serwisowaniem urządzeń przemysłowych, multimedialnych, medycznych oraz systemów pokładowych pojazdów, systemów zabezpieczeń.
Elektronika i telekomunikacja – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: wprowadzenie do elektroniki, wprowadzenie do telekomunikacji, teoria obwodów, analiza matematyczna, elementy elektroniczne, miernictwo elektroniczne, metodyka i techniki oprogramowania, techniki obliczeniowe, sygnały i systemy, systemy operacyjne, technika cyfrowa i układy programowalne, symulacje układów elektronicznych, sieci komputerowe, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, optoelektronika i fotonika, scalone układy i systemy elektroniczne, techniki mikrofalowe, systemy antenowe i propagacja fal radiowych, programowanie sieciowe, bezprzewodowe sieci komputerowe, techniki i systemy bezprzewodowe.
Elektronika i telekomunikacja – specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- systemy wbudowane
- sieci i usługi.
Elektronika i telekomunikacja – rekrutacja w Krakowie
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z dwóch przedmiotów wybranych spośród: matematyka, fizyka, informatyka.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektronikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektronika i telekomunikacja – praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów, to przykładowo:
- przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem, produkcją i eksploatacją urządzeń elektronicznych, automatyki przemysłowej, inteligentnych budynków, systemów zabezpieczeń,
- dostawcy usług i producenci sprzętu sieciowego,
- firmy projektujące sieci teleinformatyczne,
- firmy szkoleniowe z zakresu technologii IT,
- biura projektowe,
- laboratoria badawcze i jednostki naukowe.
Czy warto studiować Elektronikę i telekomunikację?
Sektor elektroniki i telekomunikacji rozwija się bardzo szybko, co oznacza stały napływ nowych technologii i innowacji. To pozwala na ciągły rozwój zawodowy i możliwość pracy przy nowoczesnych projektach.
Specjaliści z tej dziedziny często mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia, zwłaszcza jeśli posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.
Praca w sektorze telekomunikacji i elektroniki pozwala na bezpośredni wpływ na rozwój technologii, które mają kluczowe znaczenie dla codziennego życia ludzi oraz dla funkcjonowania gospodarki.
Elektronika i telekomunikacja – opinie
Dowiedz się więcej o kierunku realizowanym na AGH w Krakowie:
Zarobki po Elektronice i telekomunikacji
Szerokie możliwości zatrudnienia po studiach na Elektronice i telekomunikacji powodują, że zarobki absolwentów są mocno zróżnicowane. Na wysokość wynagrodzenia wpływa posiadane doświadczenie, wybrana branża, zajmowane stanowisko oraz miejsce pracy.
***
Jeśli interesujesz się studiami na Elektronice i telekomunikacji, poznaj również kierunki:
Inżynieria elektroniczna i komputerowa
Mikroelektronika w technice i medycynie
Automatyka i elektronika praktyczna
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik