- Wyszukiwarka
- Informacje ogólne
- Katalog kierunków administracyjnych
- Dla kogo kierunki administracyjne
- Kształcenie na kierunkach administracyjnych
- Rekrutacja na kierunki administracyjne
- Praca po kierunkach administracyjnych
- Opinie o kierunkach administracyjnych
- W jakich miastach są kierunki administracyjne
- Administracyjne studia podyplomowe
- Uczelnie o kierunkach administracyjnych
Kierunki administracyjne
Kierunki administracyjne obejmują dziedziny wiedzy niezbędna w wielu sferach życia publicznego, politycznego, gospodarczego.
Ich ukończenie daje absolwentowi znakomitą orientację w tych dziedzinach, a także wiedzę oraz umiejętności praktyczne umożliwiające pracę na rozmaitych stanowiskach wymagających znajomości regulacji prawnych i ich praktycznego zastosowania.
Kształcenie na kierunkach administracyjnych pozwala uzyskać kompetencje przydatne do poruszania się w problematyce administracji publicznej i samorządowej, stosowania prawa w dziedzinie administracji i bezpieczeństwa, wykorzystywania technologii informatycznych oraz narzędzi internetowych niezbędnych w funkcjonowaniu urzędów administracji publicznej, posługiwania się elektronicznym systemem obiegu dokumentów z uwzględnianiem przepisów prawa dotyczących ochrony danych osobowych.
Katalog kierunków administracyjnych
Dla kogo kierunki administracyjne
Kierunki administracyjne wybierają osoby, które interesują się funkcjonowaniem instytucji publicznych, gospodarką, problemami prawnymi, życiem społecznych.
Kandydaci powinni być osobami odpowiedzialnymi, rzetelnymi, dokładnymi. Ich przyszła praca, decyzje, podejmowane aktywności zawodowe będą uzależnione od przepisów prawa. Swoboda poruszania po zawiłościach prawnych i gotowość aktualizowania wiedzy na temat zmieniających się przepisów to zatem istotne cechy.
Przyszli pracownicy administracyjni powinni umieć kierować zespołami ludzi, łatwo nawiązywać kontakt, wzbudzać zaufanie.
Kształcenie na kierunkach administracyjnych
Kierunki administracyjne, w tym związane z administracją, bezpieczeństwem, zarządzaniem w sektorze publicznym można studiować w bardzo wielu uczelniach niepublicznych, uniwersytetach, uczelniach ekonomicznych, wojskowych i technicznych.
Programy wybranych studiów są tak skonstruowane, że ich ukończenie pozwala automatycznie uzyskać dodatkowe punkty podczas postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Konkretne specjalności przygotowują bezpośrednio do egzaminu na licencję detektywa – to taki bonus oprócz uzyskanego dyplomu.
Programy studiów na tych samych kierunkach realizowanych na różnych uczelniach są zbliżone, jednak zawsze jest przestrzeń, którą można samemu kształtować: grupa przedmiotów do wyboru, seminaria, praktyki.
Rekrutacja na kierunki administracyjne
Rekrutacja na kierunki administracyjne odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z wskazanych przez uczelnię przedmiotów. Najczęściej są to:
- język polski
- język obcy
- matematyka
- historia
- wos
- geografia.
Uczelnie przeliczają punkty z konkretnych przedmiotów lub podają kilka z nich, wybór pozostawiając kandydatowi. Czasami wystarczy zdać określony przedmiot na poziomie podstawowym, chociaż osoby które zdawały go na poziomie rozszerzonym zdobędą zazwyczaj więcej punktów.
W szkołach niepublicznych najczęściej wystarczy złożyć komplet wymaganych dokumentów.
Zawsze wcześniej sprawdzajcie szczegółowo, jakie są wymagania rekrutacyjne na konkretne kierunki.
Praca po kierunkach administracyjnych
Dla absolwentów kierunków administracyjnych miejsca pracy przewidziane są w:
- urzędach administracji publicznej
- organizacjach pozarządowych
- strukturach samorządowych
- placówkach kulturalnych
- organach ochrony prawnej
- organach ścigania
- służbie penitencjarnej
- straży miejskiej
- organach partii politycznych
- organach Unii Europejskiej
- instytucjach bezpieczeństwa wewnętrznego.
Praca w strukturach administracji państwowej, instytucjach rządowych i międzynarodowych nie jest możliwa bez kwalifikacji, wynikających z ukończenia konkretnych kierunków.
Opinie o kierunkach administracyjnych
Współpraca międzynarodowa, funkcjonowanie Polski w strukturach UE, nacisk położony na kwestie związane z bezpieczeństwem powodują, że przybywa stanowisk w instytucjach, organizacjach i przedsiębiorstwach. Kadrę dla nich stanowią m.in. absolwenci kierunków z obszaru szeroko pojętej administracji.
Dwustopniowe kierunki administracyjne dają możliwość poszerzenia kwalifikacji. Uzyskanie dyplomu licencjata pozwala na kontynuowania kształcenia na kierunkach pokrewnych, co zwiększa kompetencje absolwenta.
W jakich miastach są kierunki administracyjne
administracyjne studia podyplomowe
Uczelnie o kierunkach administracyjnych
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl
(+) 261 813 137, 513 382 871, 261 814 438
rekrutacja@aszwoj.onmicrosoft.com
(+32) 35 70 500, 32 35 70 532
rekrutacja@akademiagornoslaska.pl
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl