Kryminalistyka w Krakowie
Kryminalistyka – studia w Krakowie
Studia na Kryminalistyce obejmują wiedzę pozwalającą zrozumieć rzeczywistość społeczną i jej aspekty związane z przestępczością. Studenci uczą się o prawie penalnym oraz o innych gałęziach prawa z nim związanych. Poznają odniesienia biologii i fizyki do metod kryminalistycznych, psychologii dotyczącej postępowania ludzkiego, funkcjonowania człowieka i mechanizmów jego zachowań. Studia przybliżają zagadnienia pracy operacyjnej, gromadzeniu, analizowaniu i praktycznym wykorzystaniu źródeł informacji, w tym pobieraniu, zabezpieczaniu i analizie śladów kryminalistycznych.
Kryminalistykę można studiować w Krakowie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu kryminalistyki?
Kryminalistyk to ekspert zajmujący się badaniem i analizą dowodów związanych z przestępstwami w celu ustalenia przebiegu wydarzeń, wykrycia sprawcy lub zidentyfikowania ofiary. Może on pracować na miejscu przestępstwa, gdzie zabezpiecza ślady i dowody, takie jak odciski palców, ślady DNA, włosy, krew, ślady butów, a także dokumenty czy urządzenia elektroniczne.
W laboratorium kryminalistycznym specjalista analizuje dowody przy użyciu mikroskopów, testów chemicznych, oprogramowania komputerowego i innych zaawansowanych technologii.
Na podstawie zebranych dowodów i wyników analiz specjalista z zakresu kryminalistyki odtwarza przebieg wydarzeń, co pomaga w ustaleniu, jak doszło do przestępstwa, jakie narzędzia zostały użyte i kto mógł być w zaangażowany w zdarzenie. Kryminalistycy współpracują z innymi ekspertami jak patolodzy, biegli z zakresu balistyki, psychologowie czy detektywi, aby stworzyć pełen obraz zdarzeń.
Kryminalistyka – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: kryminalistyka ogólna, kryminologia, podstawy anatomii i fizjologii człowieka i zwierząt, urządzenie elektroniczne dla kryminalistyki, laboratoryjne metody fizyki kryminalistycznej, prawo karne, prawo policyjne, ekspertyza sądowa z zakresu biologii sądowej, podstawy medycyny sądowej, metody laboratoryjne w biologii kryminalistycznej, badania fizykochemiczne wybranych rodzajów śladów kryminalistycznych, taktyka kryminalistyczna, broń i prawo o broni, podstawy identyfikacji kryminalistycznej, organizacja i metodyka wykrywania przestępczości, wprowadzenie do genetyki sądowej, metodyka pracy organów ścigania, zastosowanie metod mikroskopii elektronowej i spektroskopii fluorescencji rentgenowskiej w kryminalistyce, badania biologiczne niektórych rodzajów śladów kryminalistycznych.
Kryminalistyka – rekrutacja w Krakowie
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: wiedza o społeczeństwie, matematyka, historia, geografia, informatyka, biologia, chemia, fizyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kryminalistykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki społeczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kryminalistyka – praca po studiach
Absolwenci posiadają wiedzę, która umożliwia pracę w:
- organach ścigania
- służbie celnej
- służbie więziennej
- straży granicznej
- policji
- żandarmerii wojskowej
- laboratoriach kryminalistycznych
- pracowniach medycyny sądowej
- agencjach detektywistycznych
- agencjach ochrony mienia
- sztabach kryzysowych
- pionach operacyjnych organów ścigania
- urzędach administracji publicznej.
Czy warto studiować Kryminalistykę w Krakowie?
Dzięki studiom kryminalistycznym jest możliwość ukończenia podstawowego szkolenia z zakresu bezpiecznego posługiwania się bronią palną.
Studenci poznają specyfikę pracy z psem w pracy wykrywczej przedstawionej przez praktyka zajmującego się szkoleniem psów w służbach mundurowych. Mogą uczestniczyć w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych także w roli prelegenta.
Absolwent, po spełnieniu wymogów formalnych określonych w Ustawie o usługach detektywistycznych, może podjąć działalność w ramach tzw. zawodu regulowanego jako detektyw.
Kryminalistyka – opinie
Na kierunku sprawdzą się osoby dociekliwe, spostrzegawcze, posiadające predyspozycje analityczne oraz łatwość wnioskowania.
Dowiedz się, czym konkretnie jest kryminologia i kryminalistyka i co je różni:
***
Może zainteresują Cię inne kierunki studiów:
Analityka kryminalistyczna i sądowa
Biologiczne podstawy kryminalistyki
Zobacz inne kierunki społeczne
Dowiedz się więcej o studiach społecznych
Fot. Freepik