Sinologia w Krakowie
Sinologia - studia
Sinologia, jak każda inna filologia, to odpowiedni wybór dla kandydatów o predyspozycjach językowych. Znajomość języka chińskiego nie jest wymagana nawet w stopniu podstawowym w momencie rozpoczęcia kształcenia. Jego nauka w toku studiów realizowana jest w szerokim kontekście kultury chińskiej dawnej i współczesnej i obejmuje techniki przyswajania języka chińskiego, systemy pisma, podstawy języka klasycznego oraz ćwiczenia językowe w zakresie mowy, pisma, czytania i tłumaczenia.
Studia licencjackie trwają trzy lata. Można kontynuować kształcenie na tym samym kierunku studiów na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Czym się zajmuje sinolog?
Sinolog to osoba zajmująca się badaniem Chin, chińskiej kultury, historii, języka i społeczeństwa. Pracuje nad analizą chińskiego języka, dialektów oraz procesów ewolucji językowej, ale też stosunków międzynarodowych Chin z innymi państwami, badaniem polityki zagranicznej i wpływu Chin na scenie międzynarodowej.
Sinologia - przedmioty na studiach
W trakcie studiów na Sinologii będziecie mierzyć się m.in. z takimi przedmiotami, jak praktyczna nauka języka chińskiego, nauka pisma chińskiego, kultura regionu – kultura i filozofia Chin, historia Chin, lektura i tłumaczenie tekstów chińskich, klasyczna literatura chińska, wiedza o współczesnych Chinach, chińskie teksty źródłowe.
Sinologia w Krakowie – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na studia w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego oraz do wyboru: matematyki lub języka obcego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Sinologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Sinologia – perspektywy pracy
Znajomość języka chińskiego, kultury i realiów Państwa Środka to możliwość zatrudnienia w:
- instytucjach kultury
- szeroko pojętym biznesie
- biurach tłumaczeń
- mediach
- turystyce
- ambasadach i placówkach konsularnych
- instytucjach wymagających eksperckiej wiedzy w zakresie chińskiego obszaru kulturowego.
Czy warto studiować Sinologię?
Sinologia może być fascynującym polem badawczym dla osób zainteresowanych Chinami i ich wpływem na światową scenę polityczną, kulturalną i gospodarczą.
Swoje pasje studenci krakowskiej Sinologii mogą pogłębiać angażując się w działalność Koła Naukowe Sinologów UJ. Jest także możliwość uzyskania rocznego stypendium w Chinach lub na Tajwanie.
Sinologia - opinie
Poznaj historię krakowskiej orientalistyki:
***
Może zainteresują Cię inne studia orientalne:
Studia nad Azją Południowo-Wschodnią
Oriental studies - Inner Asia: mongolian and tibetan studies
Poznaj inne kierunki filologiczne
Więcej o studiach filologicznych