Logopedia w Krakowie
Logopedia - studia
Logopedia łączy wiedzę z zakresu językoznawstwa, nauk medycznych, psychologii i pedagogiki. Studenci uczą się diagnozowania pacjentów, programowania terapii, koordynowania wad wymowy, a także zdobywają wiedzę w zakresie profilaktyki logopedycznej. Są przygotowywani do współpracy z lekarzem, psychologiem, fizjoterapeutą czy pedagogiem.
Ze względu na zakres obowiązków przyszłego logopedy, nacisk w trakcie studiów położony jest na zajęcia praktyczne, warsztatowe.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się logopeda?
Logopedia - przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in.: diagnostyka logopedyczna, biomedyczne podstawy logopedii, psychologia rozwoju i zaburzeń mowy, metody i techniki terapii logopedycznej, zaburzenia kompetencji komunikacyjnej, biomedyczne podstawy logopedii, wczesna interwencja terapeutyczna, gerontologopedia, zaburzenia artykulacji i emisji głosu.
Logopedia w Krakowie – rekrutacja
Rekrutacja na studia pierwszego stopnia odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego (wyżej punktowany jest poziom rozszerzony).
Podczas rekrutacji na studia drugiego stopnia obowiązuje – zależnie od wybranej uczelni – konkurs dyplomów lub rozmowa kwalifikacyjna.
Dodatkowo wymagane jest zaświadczenie od logopedy potwierdzające brak przeciwskazań do wykonywania zawodu logopedy. Weryfikacji podlega poprawność artykulacji, sprawność narządów mowy, warunki głosowe kandydata oraz mimika.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Logopedię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne lub pedagogiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Logopedia – praca po studiach
Absolwenci są przygotowani do pracy w:
- poradniach logopedycznych
- szkołach i przedszkolach
- placówkach dla osób niepełnosprawnych
- szpitalach
- sanatoriach.
Ich kompetencje przydają się nie tylko w pracy z dziećmi czy młodzieżą z zaburzeniami mowy, jej rozwoju czy trudnościami czytania i pisania. Logopedzi pracują również z dorosłymi, których problemy są konsekwencją przebytych chorób lub doznanych urazów. Także doskonalenie wymowy i dykcji bywa warunkiem wykonywania określonej pracy, np. w mediach, na scenie.
Czy warto studiować Logopedię?
Studiowanie logopedii może rozwijać Twoje umiejętności komunikacyjne, empatię oraz zdolność współpracy z różnymi grupami pacjentów. Pomaganie osobom z trudnościami komunikacyjnymi może być trudne, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonujące.
Ile zarabia logopeda?
Wynagrodzenie logopedów bywa bardzo zróżnicowane - od poziomu najniższej krajowej do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Logopedia - opinie
Program studiów na kierunku Logopedia jest przygotowany na bazie wyników badań nauk neurobiologicznych oraz wieloletnich doświadczeń klinicznych pracowników Instytutu. Techniki pracy, których uczą się studenci, obejmują bardzo szerokie spektrum oddziaływań i są znane w Polsce i za granicą jako Metoda Krakowska®. Podczas studiów studenci i studentki mają szansę opanować unikatowe, autorskie techniki logopedyczne: Gesty Artykulacyjne, Manualne Torowanie Głosek®, Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania®, wykorzystywane do stymulacji i terapii osób w różnym wieku.
***
Może zainteresują Was również kierunki:
Logopedia z językiem polskim jako obcym
Poznaj inne kierunki filologiczne
Dowiedz się o studiach pedagogicznych