Filologia germańska w Krakowie
Filologia germańska - studia
Studia filologiczne germanistyce wybierają osoby z zamiłowaniami humanistycznymi, zainteresowane literaturą, kulturą i historią krajów z niemieckiego obszaru językowego.
Studia I stopnia na germanistyce trwają 3 lata, absolwenci uzyskują dyplom licencjata. Mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia z zakresu filologii niemieckiej lub innej dziedziny, zwiększając tym samym swoje możliwości zawodowe.
Ukończenie profilu nauczycielskiego pozwala na podjęcie pracy w szkołach podstawowych i średnich, prowadzenie lektoratów językowych na uczelniach, prowadzenie kursów językowych.Perfekcyjne posługiwanie się językiem niemieckim pozwala na podjęcie pracy tłumacza.
Filologia germańska - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie studiów na filologii germańskiej to: praktyczna nauka języka niemieckiego, pisanie akademickie, gramatyka opisowa, teoria literatury, historia literatury niemieckiej, wiedza o krajach obszaru językowego, historia języka niemieckiego, historia wybranego obszaru językowego,językoznawstwo współczesne, teoria i badania nad akwizycją języka obcego, teoria i praktyka przekładu, ochrona własności intelektualnej. W toku studiów pojawiają się przedmioty właściwe dla profilu tłumaczeniowego, komunikacji międzykulturowej, kształcenia nauczycieli.
Filologia germańska - rekrutacja
Rekrutacja na UJ odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z języka niemieckiego lub języka angielskiego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język polski, wiedza o społeczeństwie, inny język obcy – wszystkie przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym.
Nabór do UP KEN obejmuje wyniki maturalne z języka niemieckiego lub innego języka obcego zdawanego na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię germańską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Filologia germańska - specjalizacje
Na studiach wybrać można ścieżki kształcenia
- nauczycielska
- język niemiecki w biznesie.
Praca po filologii germańskiej
Absolwenci kierunku pracują przede wszystkim w:
- szkołach
- placówkach oświatowych
- redakcjach
- wydawnictwach i mediach
- instytucjach o charakterze gospodarczym i politycznym jako tłumacze lub asystenci językowi
- biurach tłumaczeń
- sektorze kultury i mediów.
Ile zarabia germanista?
Mediana zarobków nauczycieli języka niemieckiego wynosi nieco ponad 4000 zł brutto. Oznacza to, że połowa osób otrzymuje wyższe wynagrodzenie, a druga połowa zarabia mniej.
Prywatne lekcje i korepetycje pozwalają uzyskać wynagrodzenie na zupełnie innym poziomie. Średnio połowa nauczycieli świadczących takie usługi zarabia - zależnie od liczby przepracowanych godzin - do 3000 do 5000 zł. Osoby pracujące poza systemem oświaty, w korporacjach, biurach turystycznych, mediach otrzymują pensję zgodnie z wynagrodzeniem przewidzianym dla zajmowanego w danej branży stanowiska.
Czy warto studiować germanistykę?
Doskonała znajomość języka niemieckiego w połączeniu z poznaniem kontekstu kulturowego i historycznego krajów niemieckojęzycznych powodują, że absolwenci filologii germańskiej z sukcesem odnajdują się zawodowo w branżach takich, jak: turystyka, promocja, dyplomacja, biznes, media, kultura czy rozrywka.
Filologia germańska - opinie
Studia filologiczne to nie kurs językowy. Czy warto więc poświęcić kilka lat na studiowanie zawiłości językowych, historii języka, kulturoznawstwa, by pracować np. w firmie handlowej, gdzie wymagana jest perfekcyjna znajomość języka?
Czy filologia zabija miłość do języka? Z jakim podejściem powinno się iść na te studia? – przeczytajcie opinie o germanistyce studentki kierunku.
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych
Czytaj opisy kierunków filologicznych
Inne kierunki studiów o podobnym profilu:
Filologia germańska z dodatkowym językiem
Filologia germańska językiem angielskim