Inżynieria bezpieczeństwa w Krakowie
Inżynieria bezpieczeństwa – studia w Krakowie
Kształcenie na kierunku skupia się na takich aspektach bezpieczeństwa, jak bezpieczeństwo pracy, bezpieczeństwo środowiska naturalnego, bezpieczeństwo technologiczne.
Studenci zdobywają podstawową wiedzę z zakresu systemów zarządzania bezpieczeństwem i środowiskiem zewnętrznym. Poznają zasady tworzenia instrukcji dotyczących bezpiecznej pracy na stanowiskach pracy, problematykę bezpieczeństwa eksploatacji obiektów technicznych i ich zaplecza. Uczą się racjonalnego i świadomego korzystania z zasobów środowiska naturalnego, jego właściwego przekształcania i ochrony poszczególnych komponentów, zwłaszcza w sytuacjach krytycznych.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się inżynier bezpieczeństwa?
Do zadań osoby na tym stanowisku może należeć organizowanie pracy w sposób bezpieczny, ergonomiczny i higieniczny, dobieranie działań ograniczających wypadki i zdarzenia niepożądane, opracowywanie i wdrażanie systemów i procedur zarządzania jakością produkcji, środowiska oraz bhp.
Inżynier bezpieczeństwa ocenia i optymalizuje procesy eksploatacyjne z użyciem maszyn i urządzeń, rozwiązuje praktyczne problemy w przedsiębiorstwach produkcyjnych z zakresu analizy ryzyka i monitorowania zagrożeń.
Inżynieria bezpieczeństwa – specjalności
W trakcie studiów pierwszego stopnia można wybrać:
- bezpieczeństwo technologii informacyjnych,
- bezpieczeństwo materiałowe i technologii materiałowych.
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- bezpieczeństwo i ochrona pracy
- bezpieczeństwo techniczne i środowiskowe.
Inżynieria bezpieczeństwa – przedmioty na studiach
W programie kształcenia realizowane będą przedmioty: matematyka, wprowadzenie do fizyka, termodynamika techniczna, elektrotechnika i elektronika, mechanika ogólna, podstawy wytrzymałości materiałów, mechanika płynów, dokumentacja techniczna, maszynoznawstwo z teorią mechanizmów maszyn, podstawy konstrukcji maszyn, modelowanie maszyn metodami CAD, podstawy automatyzacji i robotyzacji, bezpieczeństwo pracy w przemyśle, ochrona środowiska, podstawy eksploatacji, elementy automatyki przemysłowej, design thinking.
Inżynieria bezpieczeństwa – rekrutacja w Krakowie
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników maturalnych z przedmiotów wskazanych przez wybraną uczelnię. Będzie to przede wszystkim matematyka, również fizyka, chemia, informatyka lub biologia. Pod uwagę brany jest także wynik z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technika lub egzaminu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię bezpieczeństwa możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria bezpieczeństwa – praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów to przykładowo:
- działy bhp w przemyśle produkcyjnym, surowcowym, wydobywczym, energetycznym, budowlanym, przetwórczym
- jednostki administracji państwowej, samorządowej, gospodarczej i oświatowej zajmujące się problemami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony i monitoringu środowiska
- służby ratownictwa i jednostki zarządzania kryzysowego
- służby dokonujące oceny stanu technicznego urządzeń
- jednostki wdrażające i eksploatujące systemy bezpieczeństwa
- firmy konsultingowe i szkoleniowe świadczące usługi z zakresu bhp
- inspekcja ochrony środowiska.
Zarobki po Inżynierii bezpieczeństwa
Ukończenie Inżynierii bezpieczeństwa daje różnorodne możliwości zatrudnienia. Tym samym odmienny będzie poziom zarobków absolwentów. Na wysokość wynagrodzenia wpływa posiadane doświadczenie, wybrana branża, zajmowane stanowisko oraz miejsce pracy.
Czy warto studiować Inżynierię bezpieczeństwa?
Ochrona zdrowia i życia ludzi, konieczność zabezpieczenia urządzeń i instalacji dotyczą wielu obszarów działalności, przede wszystkim tych związanych z mechaniką, energetyką, transportem, przemysłem chemicznym.
Studia przygotowują specjalistów gotowych przeciwdziałać zagrożeniom, których źródłem mogą być katastrofy obiektów technicznych, zjawiska naturalne czy destrukcyjne działanie ludzi.
Uczelniane laboratoria są wyposażone w nowoczesne urządzenia i technologie, które umożliwiają prowadzenie zaawansowanych badań i projektów, co umożliwia studentom dostęp do najnowszych narzędzi i metod pracy.
Inżynieria bezpieczeństwa – opinie
W dobie rosnących zagrożeń bezpieczeństwa specjaliści z zakresu inżynierii bezpieczeństwa cieszą się stabilnym zatrudnieniem i atrakcyjnymi zarobkami. Absolwenci kierunku są bardzo poszukiwani na rynku pracy.
Inżynierowie bezpieczeństwa przyczyniają się do tworzenia bezpieczniejszych miejsc pracy, bezpieczniejszej infrastruktury oraz bardziej zrównoważonego środowiska, co ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia społeczeństwa.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z zagadnieniami bezpieczeństwa. Zobacz studia:
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
Tutaj znajdziesz inne kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Fot. pk.edu.pl