Leśnictwo w Krakowie
Leśnictwo – studia w Krakowie
Studia na Leśnictwie pozwalają uzyskać wiedzę z zakresu funkcjonowania ekosystemów leśnych i gospodarki leśnej. Studenci zdobywają kompetencje społeczne niezbędne do wykonywania zawodu leśnika i zawodów pokrewnych. Uczą się rozwiązywania problemów w zakresie: urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym zgodnie z zasadami zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, uwzględniającej prawa ekologiczne i trwałość ekosystemów leśnych.
Leśnictwo realizowane jest w Krakowie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się leśnik?
Osoba pracująca w tym zawodzie projektuje, planuje i organizuje zabiegi hodowlane i produkcję szkółkarską. Realizuje działania z zakresu ochrony lasu przed zagrożeniami abiotycznymi, biotycznymi i antropogenicznymi. Organizuje pozyskiwanie i transport surowców leśnych zgodnie z zasadami zachowania trwałości lasu.
Do zadań leśnika należy sporządzanie i realizacja planów gospodarczych, ochronnych i finansowych, prowadzenie nadzoru inżynierskiego nad wykonawstwem prac leśnych, współpraca z poziomu gospodarki leśnej z instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska i przyrody.
Leśnictwo – przedmioty na studiach
W programie kształcenia realizowane będą przykładowo: zoologia, ekologia ogólna, meteorologia i klimatologia leśna, geodezja leśna z elementami rysunku technicznego, propedeutyka leśnictwa, fitopatologia leśna, fizjologia drzew, botanika leśna z fitosocjologią, surowce leśne, budownictwo drogowe w leśnictwie, gleboznawstwo leśne, podstawy geomatyki w leśnictwie, hydrologia leśna i urządzenia wodno-melioracyjne, dendrometria, gospodarka łowiecka, rekultywacja leśna, pozyskiwanie drewna, nasiennictwo, szkółkarstwo i genetyka drzew, typologia leśna, transport leśny.
Leśnictwo – specjalności
Na studiach drugiego stopnia jest możliwość wyboru modułu:
- zarządzanie zasobami leśnymi
- ochrona ekosystemów leśnych
- leśnictwo na terenach zurbanizowanych
- geoinformatyka w leśnictwie
- biotechnologia i genetyka w leśnictwie.
Leśnictwo – rekrutacja w Krakowie
Kandydaci na Leśnictwo przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Leśnictwo w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia leśne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Leśnictwo – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą podjąć pracę przykładowo w:
- jednostkach administracji Lasów Państwowych,
- lasach komunalnych i lasach innych własności,
- parkach narodowych i krajobrazowych,
- biurach urządzania lasu,
- instytucjach związanych z leśnictwem, zagospodarowaniem przestrzennym,
- instytucjach zajmujących się doradztwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu leśnictwa.
Zarobki po Leśnictwie
Zarobki zależne będą od zajmowanego stanowiska oraz stażu pracy.
Nadleśniczy, czyli osoba zajmująca się zarządzanie lasem i jego ochroną, może zarobić do ok. 18 000 zł brutto, przeciętne zarobki leśniczego to ok. 8 000 zł brutto.
Studia na Leśnictwie – opinie
Dowiedz się więcej, co o kierunku mówią studenci Wydziału Leśnego URK:
Czy warto studiować Leśnictwo?
Studiowanie Leśnictwa z pewnością pozwala rozwijać pasje związane z przyrodą. Studia i praca po kierunku to w dużej mierze czas spędzony w bezpośrednim kontakcie z naturą, w lesie.
Uzyskane w trakcie studiów kwalifikacje pozwalają na zdobycie dodatkowych uprawnień zawodowych w ramach kursów: np. kursu brakarskiego, pilarzy, operatorów maszyn wielooperacyjnych.
Studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe do wyboru w Lasach Państwowych, parkach narodowych, Biurach Urządzania Lasu i Geodezji.
***
Może również zainteresują Was kierunki:
Inżynieria rolno-spożywcza i leśna
Przeczytaj więcej to studiach biologiczno-przyrodniczych