Sztuczna inteligencja w Krakowie
Sztuczna inteligencja – studia w Krakowie
Studia na Sztucznej inteligencji przygotowują programistów specjalizujących się w nowoczesnych i innowacyjnych metodach dotyczących nauczania maszynowego i zaawansowanych sieci neuronowych. Studenci poznają programowanie w języku Python, budowanie sieci neuronowych w środowisku PyTorch, przetwarzanie obrazów i języka naturalnego za pomocą głębokich sieci neuronowych.
Kierunek realizowany jest w Krakowie na poziomie pierwszego stopnia.
Sztuczna inteligencja – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się kursy: algebra, programowanie, narzędzia programisty, matematyczne podstawy sztucznej inteligencji, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka, języki programowania w analizie danych, bazy danych, algorytmy i struktury danych, inżynieria oprogramowania, metody optymalizacji w uczeniu maszynowym, podstawy sztucznej inteligencji, wizualizacja danych, nauczanie maszynowe, a także przedmioty do wyboru, których trzeba łącznie zaliczyć siedem z bogatej listy propozycji wydziału.
Czym zajmuje się specjalista ds. sztucznej inteligencji?
Osoba pracująca na takim stanowisku zajmuje się projektowaniem, rozwijaniem i wdrażaniem technologii oraz systemów opartych na AI. Do jej zadań należeć może tworzenie modeli uczących się na podstawie danych, analiza dużych zbiorów danych w celu wykrycia wzorców i zależności, wdrażanie modeli AI w rzeczywistych aplikacjach, np. systemach rekomendacyjnych, chatbotach, systemach rozpoznawania obrazów i mowy.
Sztuczna inteligencja – rekrutacja w Krakowie
Nabór na kierunek odbywa się na podstawie wyników maturalnych z informatyki i matematyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Sztuczną inteligencję możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Sztuczna inteligencja – praca po studiach
Specjaliści z zakresu sztucznej inteligencji znajdują pracę w zakresie przetwarzania danych, analizy tekstów, robotyce, rozszerzonej rzeczywistości, analizie danych giełdowych, analizie szeregów czasowych, segmencie energetycznym, telekomunikacji, transporcie i szeroko rozumianym rozwoju linii produkcyjnych.
Zarobki po Sztucznej inteligencji
Wynagrodzenia specjalistów z dziedziny sztucznej inteligencji niewątpliwie należą do satysfakcjonujących i z roku na rok odnotowują wzrosty nawet w wysokości 30%. Zależnie od formy zatrudnienia, są to kwoty 18 tys. – 26 tys. zł brutto w przypadku umowy o pracę, 30 tys. – 38 tys. netto przy umowach B2B.
Czy warto studiować Sztuczną inteligencję w Krakowie?
Wpływ sztucznej inteligencji na sektor społeczno-gospodarczy jest niezaprzeczalny. Według raportu Ministerstwa Cyfryzacji Strategia rozwoju AI dla Polski na rozwoju AI zyskają przede wszystkim te kraje, które będą tworzyć sztuczną inteligencję, a nie jedynie z niej korzystać.
Uczelnia oferuje nowoczesne, doskonale wyposażone pracownie komputerowe, z możliwością indywidulanej pracy przed i po zajęciach. Wydział współpracuje z najlepszymi firmami IT, dając studentom możliwość uczestnictwa w rzeczywistych projektach informatycznych.
Sztuczna inteligencja – opinie
Według danych Parlamentu Europejskiego dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji 14% miejsc pracy będzie można w wysokim stopniu zautomatyzować, a kolejne 32% może stanąć w obliczu poważnych zmian, zaś wydajność pracy do roku 2035 może wzrosnąć nawet o 37%.
Obecnie sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie choćby w diagnozowaniu chorób i dostosowywaniu terapii na podstawie obrazów medycznych, danych genetycznych. Wykorzystywana jest w finansach do oceny ryzyka kredytowego, wykrywanie oszustw. Przemysł motoryzacyjny implementuje osiągnięcia tej technologii w tworzeniu samochodów autonomicznych, systemów rozpoznawania otoczenia i podejmowania decyzji.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Sztuczna inteligencja i data science
Sztuczna inteligencja i uczelnie maszynowe
Sztuczna inteligencja w biznesie
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy wybranych kierunków technicznych.
Fot. Freepik