Technologia chemiczna w Krakowie

Technologia chemiczna – studia w Krakowie
Studia na kierunku Technologia chemiczna łączą nauki chemiczne z naukami technicznymi. Studenci kierunku zdobywają wiedzę z zakresu fizyki, chemii, radiochemii, termodynamiki, metod identyfikacji związków chemicznych oraz doboru technik analitycznych. Zyskują umiejętności niezbędne w działalności przemysłowo – produkcyjnej jak również projektowej, laboratoryjnej i naukowej.
Technologia chemiczna realizowana jest w Krakowie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia, również w języku angielskim.
Technologia chemiczna – specjalizacje
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- technologie chemiczne w energetyce
- technologie materiałowe
- analityka przemysłowa i środowiskowa
- chemia i technologia kosmetyków
- lekka technologia organiczna
- procesy technologiczne i zarządzanie produkcją
- technologia polimerów i biopolimerów.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- analityka przemysłowa i środowiskowa
- chemia i technologia kosmetyków
- lekka technologia organiczna
- procesy technologiczne i zarządzanie produkcją
- technologia polimerów i biopolimerów
- analityka i kontrola jakości
- inżynieria i zarządzanie procesami przemysłowymi.
Czym zajmuje się technolog chemiczny?
Do zadań specjalisty z tego zakresu należeć może m.in. opracowywanie nowych technologii otrzymywania związków chemicznych niezbędnych w każdej dziedzinie życia. Technolog chemiczny zajmuje się monitorowaniem i automatyzacją kontroli procesów chemicznych, przeprowadza laboratoryjną kontrolę jakości surowców i produktów, optymalizuje prowadzone procesy, planuje eksperymenty.
Technologia chemiczna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in. takie przedmioty: chemia ogólna, obliczenia chemiczne i inżynierskie, podstawy technik laboratoryjnych, chemia organiczna, chemia nieorganiczna, chemia analityczna, chemia fizyczna, elektrotechnika i elektronika, podstawy technologii chemicznej, podstawy technologii tworzyw sztucznych, materiały wysokiej czystości i specjalnego przeznaczenia, metody badania związków chemicznych, materiałoznawstwo i korozja, termodynamika chemiczna, inżynieria chemiczna, maszynoznawstwo i aparatura chemiczna, automatyka i pomiary, inżynieria reaktorów chemicznych oraz przedmioty specjalnościowe.
Technologia chemiczna – rekrutacja w Krakowie
Na AGH kandydaci wskazują dwa przedmioty wybrane spośród: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia, język obcy. Można również wskazać wyniki uzyskane na dyplomie technika w określonych zawodach.
Rekrutacja na Politechnikę Krakowską odbywa się na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z jednego przedmiotu do wyboru: matematyka, fizyka/fizyka i astronomia, chemia, biologia. Dodatkowe punkty można uzyskać za inny przedmiot z powyższych lub za ocenę na dyplomie technika w określonym zawodzie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię chemiczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia chemiczna – praca po studiach
Absolwenci posiadają wiedzę i kompetencje umożliwiające zatrudnienie przykładowo w:
- zakładach związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją nośników energii i użytkowaniem energii, w tym odnawialnych źródeł energii,
- przedsiębiorstwach produkcyjnych (huty szkła, zakłady ceramiki sanitarnej, stołowej, płytek ceramicznych, materiałów budowlanych, cementownie, zakłady wapiennicze, gipsowe),
- przemysłach opartych na technologiach materiałów zaawansowanych w tym: kompozytów, biomateriałów, nanomateriałów, materiałów dla elektroniki, materiałów dla ochrony przed korozją i dla ochrony środowiska,
- biurach projektowych,
- laboratoriach badawczych i jednostkach naukowych,
- instytutach naukowo-badawczych,
- działach kontroli jakości,
- koncernach paliwowo-energetycznych,
- jednostkach administracji rządowej i samorządowej,
- firmach konsultingowych.
Czy warto studiować Technologię chemiczną?
Nowoczesne materiały polimerowe, nowe leki, kosmetyki, paliwa, nawozy sztuczne i wiele innych materiałów, z których korzystamy codziennie to efekt pracy technologów chemicznych. Absolwenci kierunku to nowocześni inżynierowie, którzy z powodzeniem znajdują pracę w każdej gałęzi przemysłu chemicznego, ale również w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym zarówno na linii produkcyjnej jak również w laboratorium kontroli jakości lub badawczo-rozwojowym.
Ponadto istnieje konieczność, aby współcześnie materiały wytwarzane były w zgodzie z naturą, w sposób ekologiczny, z dbałością o jakość życia przyszłych pokoleń.
Technologia chemiczna – opinie
Dowiedz się więcej o kierunku w krótkim filmie:
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe
Poznaj studia techniczne
Fot. Freepik